Новини » Світ Читать эту новость на русском

"Супутник V" можуть сертифікувати в Європі до кінця червня

"Супутник V" EPA

"Супутник V" можуть сертифікувати в Європі до кінця червня. Таку думку висловив глава МЗС Мальти Еваріст Бартоло. За його словами, низка європейських країн почне виробляти російську вакцину на своїй території. Європейське медичне агентство готове її зареєструвати, але російська сторона має надати документацію і доказову базу в повному обсязі, уточнив Бартоло.

Насправді для сертифікації "Супутника V" в Євросоюзі потрібно пройти кілька комісій, говорить науковий журналіст Олексій Водовозов. І впевненості, що це вдасться зробити найближчим часом, немає, вважає він: "Процес дійсно тривалий. Він складається з декількох етапів. Європейські представники мають з'їздити на заявлені виробничі майданчики і на ті, які використовуватимуть для виробництва вакцини "Супутник V", яку постачатимуть до Європи.

Найімовірніше, "Медгамал", тобто підрозділ НДІ ім. Гамалії, може в цьому навіть не брати участь. Зараз, наскільки я знаю, все перебуває на стадії підготовки до візиту чиновників Європейського агентства з лікарських засобів на наші локації. Перший етап минув більш-менш вдало, тобто той пакет документів, який був наданий, виявився достатнім. Чим закінчиться, сказати складно. Чиновники можуть приїхати, скласти список недоліків і попросити представити план їх усунення. Ми про це домовляємося, і все добре. З іншого боку, вони можуть сказати: "Ось вам план недоліків, усувайте, ми приїдемо наступного разу". Чи прискорить процес те, що виробник "Супутника V" надав пакет документів для кваліфікації вакцини до Всесвітньої організації охорони здоров'я (ВООЗ), незрозуміло.

Йдеться просто про визнання вакцини на міжнародному рівні, і це не означає, що її можна кому завгодно купувати і як завгодно виробляти.

Частина країн Європейського Союзу вирішила не чекати на централізовані закупівлі та діє на національному рівні. Так вчинили Угорщина і Сербія. Судячи з усього, процес відбуватиметься паралельно. Але політику ми не можемо усунути. Питання "Супутника V" є насамперед політичним. Якщо говорити про ВООЗ, так, там більш-менш зрозуміло. Перекваліфікація - це справа, найімовірніше, літа. А от якщо говорити про Європейське агентство з лікарських засобів, там можливі різні варіанти".

Минулого тижня голова Служби зовнішньої розвідки Сергій Наришкін звинуватив Європейське агентство лікарських засобів у навмисному затягуванні реєстрації "Супутника V". Сприяють цьому, за його словами, "сигнали з високих кабінетів Євросоюзу".

Однак європейські держави можуть самостійно визнати вакцину, щоб прийняти російських туристів влітку, вважає віце-президент Російського союзу туріндустрії Юрій Барзикін. Тому сертифікація на загальноєвропейському рівні не настільки вже необхідна, зазначає експерт: "Сертифікація з боку колег-європейців затягнулася, тим більше, вже понад 60 країн сертифікували "Супутник V". А в Європі готові приймати вакцинованих російським препаратом і Греція, і Кіпр, і Чорногорія, і Хорватія. Всі ці країни входять до Шенгенської зони, але вирішують самі. Звичайно, якщо на європейському рівні приймуть універсальну постанову, то де-юре буде узаконено те, що де-факто існує. Низка інших країн теж заявляє з Європи про самостійність у прийнятті рішень щодо вакцин.

Це дуже значимий факт і для європейської спільноти, і для нас. Він вигідний для всіх сторін, тому що російський сегмент ринку є вкрай важливим для Європи. Європа зараз активно сксовує обмеження, в тому числі між країнами Шенгену. З червня - липня низка країн, у тому числі Італія, Іспанія, заявляє про готовність приймати російських туристів. А до осені, думаю, будуть й інші про це говорити. Якщо "Супутник V" не отримає загального визнання Європейським агентством, то кожна з країн прийматиме рішення в односторонньому порядку. Приймуть і визнають. Але якщо це буде зроблено в загальному універсальному плані, буде, звичайно, краще".

Вакцину "Супутник V" зареєстрували регулятори понад 60 країн, понад половина з них вже почала масово використовувати препарат. Про початок експертизи "Супутника V" Європейське агентство лікарських засобів повідомило 4 березня 2021 року. Шенгенські візи росіянам з середини травня видають Іспанія та Італія. Раніше це почала робити Греція. З червня документи прийматимуть консульства Німеччини.