У Чорнобильському реакторі почалися нові ядерні реакції, вчені з'ясовують ступінь небезпеки

чорнобиль

Вченим потрібно визначити ступінь небезпеки і зрозуміти, чи потрібно втручатися, щоб запобігти ще одній аварії

На Чорнобильській атомній електростанції наростають реакції поділу в окремих масах ядерного палива, які залишилися під завалами реакторного залу четвертого енергоблоку. Про це з посиланням на Інститут проблем безпеки атомних електростанцій (ІПБАЕС) пише Science, передає "Сегодня".

Вченим потрібно визначити ступінь небезпеки і зрозуміти, чи потрібно втручатися, щоб запобігти ще одній аварії.

Під час аварії 1986 року частина активної зони реактора розплавилася разом з урановими паливними стрижнями, їх цирконієвої оболонкою, графітовими стрижнями та іншими матеріалами. Усе це перетворилося на лаву, яка затекла в підвали і там затверділа. У цю суміш входять близько 170 тонн урану (~ 95% вихідного палива реактора).

З часом туди почала просочуватися вода, яка і стала каталізатором, який запустив реакції. Вода уповільнює нейтрони, допомагаючи розщепити ядра урану, і розмиває радіоактивні поклади паливовмісних матеріалів.

У 2019 році встановили Новий безпечний конфайнмент (НБК), після чого велика частина води висохла. Кількість нейтронів також почала знижуватися, що говорило про зменшення реакцій ділення.

Однак з часом у деяких приміщеннях ситуація змінилася. Висихання радіоактивної води якимось чином робить нейтрони більш, а не менш ефективними під час розщеплення ядер урану.

Датчики на цьому об'єкті зафіксували негативну динаміку нейтронних потоків в одному із завалених приміщень. Також там збільшився рівень радіації.

"Це схоже на тліюче вугілля у грилі для барбекю", – каже Ніл Хаятт, хімік-ядерник з Університету Шеффілда.

У результаті може статися неконтрольований викид ядерної енергії, додав він.

Головна проблема навіть не в самому факті нових реакцій, а в тому, що це відбувається у недоступному місці.

Поки що вчені не можуть визначити ступінь небезпеки – не виключається навіть можливість аварії, пише ЗМІ. При цьому кількість нових нейтронів наростає повільно. Це, за припущеннями вчених, дає ще кілька років, щоб придумати, як придушити загрозу.

Однією з проблемних зон є кімната 305/2. Рівні радіації, які виходять від неї, не дозволяють встановити там датчики.

Вчені зазначають: "Немає жодних шансів на повторення 1986 року, коли вибух і пожежа відправили радіоактивну хмару на Європу".

Проте будь-яка вибухова реакція може призвести до обвалення нестійких частин старого об'єкта "Укриття", заповнивши НБК радіоактивним пилом.

Нагадаємо, раніше повідомлялось ТОП-7 фактів про Прип’ять і Чорнобиль, про які не говорять туристам.

Також президент України Володимир Зеленський заявив, що мета української влади - трансформувати територію відчуження на територію відродження. В експлуатацію введено нове сховище відпрацьованого ядерного палива.