Законослухняні громадяни можуть постраждати від податкової амністії, - ЗМІ

Через недостовірне декларкування каратимуть Фото з відкритих джерел

Водночас податкова амністія може стати способом легалізації так званих брудних грошей і бути вигідною корупціонерам

Участь у податковій амністії громадян може призвести до подвійного оподаткування їхніх доходів і розкриття особистих даних. Про це Ганна Пєшкова пише в матеріалі "Зе-амністія. Чи варто вам легалізувати "матрацні інвестиції" та зарплату "з конверта" для 112ua.tv.

Свідомі платники податків ризикують тим, що навіть їхні легально накопичені готівкові кошти можуть вважатися нелегальними тільки тому, що вони не задекларовані.

"Створюється враження, що в разі невикористаного фізичною особою права на подання одноразової (спеціальної) декларації нелегальними вважатимуться всі без винятку активи понад встановлені обсяги, які знаходяться не тільки на банківських рахунках, а й у державних реєстрах (у частині нерухомого майна та земельних ділянок) тощо (які, очевидно, не потребують жодних додаткових підтверджень), що є неприпустимим", - цитує автор Головне науково-експертне управління Апарату ВРУ.

фото з відкритих джерел

Для тих же, хто зважиться подати декларації анонімно, існує велика ймовірність витоку інформації. У законопроекті йдеться про те, що зазначені в декларації дані все ж можуть бути розголошені "у випадках, прямо передбачених законом". Список таких конкретних випадків не вказано, і фактично нічого не заважає їх передбачити пізніше.

Крім того, на нотаріуса як на посередника в оформленні декларації покладено зобов'язання з фінмоніторингу. У протидію відмиванню доходів він просто зобов'язаний повідомляти в податкову про розмір доходів громадян і сплачені ними податки. Якщо він буде порушувати такі свої обов'язки, його можуть позбавити ліцензії.

"Також важливо, що реєстрацію зазначеного вами в декларації майна перевірятимуть у держреєстрах. У законопроекті це пояснюють спробами уникнути легалізації фактично непідтверджених активів. Якщо в результаті аналізу держреєстрів виявиться, що ви задекларуєте не всі "тіньові" активи, вас примусять заплатити 18% з "різниці". Як же відбуватиметься така перевірка в разі анонімного подання декларації?" - запитує автор.

Передбачається, що в той самий час податкова амністія може стати способом легалізації так званих брудних грошей і бути вигідною корупціонерам.

"Повертаючись до питання про обов'язки нотаріусів, пов'язаних із фінмоніторингом, існують високі ризики, що про "потрібних" людей повідомляти не будуть, чого не скажеш, наприклад, про представників середнього бізнесу - з них за необхідності цілком реально вичавити всі соки", - пише автор.