Законопроект щодо посилення відповідальності за брехню в деклараціях отримав схвальну оцінку Венеційської комісії

Чиновники заповнили річні декларації Фото з відкритих джерел

Цей законопроект повертає покарання у вигляді позбавлення волі, яке скасовано рішенням Конституційного Суду у жовтні 2020 року

Ініційований президентом України Володимиром Зеленським законопроект щодо посилення відповідальності за брехню в деклараціях отримав схвальну експертну оцінку Європейської комісії "За демократію через право" (Венеційської комісії). Про це повідомляється на сайті Офісу президента України.

Зазначено, що позитивний відгук отримали й інші нововведення у законопроекті.

"Зокрема, включення декларування недостовірної інформації до переліку корупційних правопорушень, а також уточнення переліку осіб, які можуть нести відповідальність за ці правопорушення, що дасть змогу забезпечити відповідальність для осіб, які вже не обіймають посад, проте, згідно із законом, подають декларації після припинення повноважень. Також фахівці позитивно оцінили збільшення строків давності за окремими правопорушеннями до трьох років внаслідок посилення покарання", - зазначено на сайті глави держави.

Крім того, експерти Венеційської комісії зауважили, що є спосіб, як уможливити посилене покарання для осіб, які надали недостовірні декларації за 2020 рік. Вони наголосили, що принцип заборони зворотної дії закону в часі не перешкоджає законодавцю вимагати від службовців надати додаткову майнову декларацію відповідно до нових правил або підтвердити достовірність раніше поданої. Саме до таких декларацій можуть бути застосовані нові положення Кримінального кодексу.

Зазначено, що цей проект закону посилює відповідальність за надання недостовірної інформації в деклараціях, зокрема, повертає покарання у вигляді позбавлення волі, яке  скасовано рішенням Конституційного Суду у жовтні 2020 року, що мало негативний вплив на антикорупційну інфраструктуру України.

"Згідно із законопроектом президента, за умисне неправдиве декларування посадовця можуть покарати штрафом, громадськими роботами або обмеженням волі до двох років, якщо розбіжність із реальними статками становитиме від 1,1 млн грн до 4,5 млн грн. Якщо розбіжність – понад 4,5 млн грн, правопорушнику також загрожуватиме позбавлення волі на строк до двох років. Водночас за умисне неподання декларації законопроект передбачає додатково до штрафів та громадських робіт покарання у вигляді ув’язнення до двох років", - йдеться в повідомленні.

Президент України закликав народних депутатів об’єднатися навколо підтримки цього документа, щоб якнайшвидше повернути суворе покарання для порушників антикорупційного законодавства. "Запит суспільства на очищення органів влади від корупціонерів є пріоритетним і має бути виконаний", – наголосив Володимир Зеленський.

Нагадаємо, раніше президент України Володимир Зеленський ввів у дію рішення РНБО про посилення відповідальності за недостовірну інформацію в декларації.

Раніше також повідомляли, що президент Володимир Зеленський підписав закон щодо відновлення кримінальної відповідальності за недостовірне декларування