Відновлення роботи ВККС: Верховна Рада ухвалила судову реформу

В Україні стартувала судова реформа – нововведень буде багато

ВККС складатиметься з 16 членів

Верховна Рада України ухвалила в другому читанні і в цілому доопрацьований законопроект № 3711-д про судову реформу. "За" проголосували 293 нардепи. Про це повідомляє "112ua.tv з посиланням на пряму трансляцію засідання Ради.

Даний проект стосується відновлення роботи Вищої кваліфікаційної комісії суддів України. Зокрема, він визначає порядок формування ВККС.

Згідно з документом, ВККС складатиметься з 16 членів. Їх на 4 роки призначатиме Вища рада правосуддя за результатами конкурсу.

Вища кваліфікаційна комісія суддів України вважається повноважною за умови призначення до її складу не менше одинадцяти членів.

Будуть чіткі терміни внесення кандидатур до складу конкурсної комісії з питань доброчесності та вимоги до цих кандидатів.

Крім цього, визначать порядок проведення конкурсів, а також удосконалять порядок організації роботи та засідань ВККС.

Членом Вищої кваліфікаційної комісії суддів України може бути громадянин України, який володіє державною мовою, має юридичну освіту та стаж професійної діяльності у сфері права не менше п'ятнадцяти років і відповідає критеріям доброчесності та професійної компетентності. Член Вищої кваліфікаційної комісії суддів Україна повинна дотримуватися політичної нейтральності, не може належати до політичних партій, професійних спілок, брати участь у будь-якій політичній діяльності.

Нардепи також мають намір виключити статтю" Про Вищу раду правосуддя " щодо створення і діяльності комісії і ще кілька положень, які Конституційний суд визнав неконституційними.

Крім того, законопроект частково стосується і органів прокуратури. Він пропонує змінити назви регіональних прокуратур на обласні прокуратури, як передбачає процес реформування органів.

Під час розгляду Верховна Рада 255 голосами підтримала правку до законопроекту про судоустрій.

Вона стосується вирішального голосу міжнародних експертів при формуванні Вищої кваліфікаційної комісії суддів. Рішення конкурсної комісії приймається, якщо буде чотири голоси, з яких два - це голоси міжнародних експертів. Ця поправка означає вирішальний голос іноземців або ставлеників західних структур при формуванні Вищої кваліфікаційної комісії суддів.

Нагадаємо, раніше посли країн Групи семи та ЄС звернулися до президента Володимира Зеленського з персональним листом, в якому переконують його у необхідності внесення змін до законопроектів щодо реформування Вищої ради правосуддя (ВРП) та Вищої кваліфікаційної комісії суддів (ВККС).

Раніше в ЄС відзначили прогрес у реалізації української судової реформи.