Упродовж п'яти місяців провідні закордонні ЗМІ опублікували близько 55 тисяч матеріалів про незаконне переслідування Віктора Медведчука українською владою

фото - zagittya.com.ua

Провідні закордонні видання продовжують різко критикувати дії президента Зеленського щодо опозиції

Від моменту початку переслідування голови політради "Опозиційної платформи – За життя" Віктора Медведчука, його дружини Оксани Марченко, а також низки інших опозиційних політиків і незалежних телеканалів ("112 Україна", NewsOne і ZiK), ЗМІ українською владою в особі президента Володимира Зеленського найбільші закордонні ЗМІ опублікували 54 791 матеріал про репресії проти опозиції в Україні.

Частка критичних згадок та інформаційно-нейтральних публікацій становить 47 437 – 86,57% від загальної кількості. У цих аналітичних і новинних матеріалах авторитетні зарубіжні ЗМІ різко критикують Зеленського за закриття телеканалів, розправу над опозицією і корупцію або ж нейтрально висвітлюють події в Україні. Так, наприклад, впливове європейське видання The Brussels Times різко розкритикувало президента України Володимира Зеленського за заборону незалежних телеканалів "112 Україна", NEWSONE і ZIK, незаконні санкції проти лідера опозиції – голови політради партії "Опозиційна платформа – За життя" Віктора Медведчука, а також провал боротьби з корупцією. На думку видання, офіційний Київ займається підміною понять. Замість боротьби з корупцією влада розпочала наступ на великий і середній бізнес. Пасаж про те, що вердикти судів підмінили укази Зеленського, — це відсилання до указів про заборону телеканалів "112 Україна", NewsOne і ZIK та санкції проти Віктора Медведчука.

Зарубіжні ЗМІ також неодноразово наголошували на сумнівній об'єктивності українського правосуддя у справі Віктора Медведчука. Репресії з боку Зеленського щодо української опозиції та її лідера прямо називають популізмом, оскільки під виглядом деолігархізації влада просто усунула політичного опонента. Також західні ЗМІ стверджують, що Офіс президента організував переслідування голови політради партії "Опозиційна платформа – За життя" виключно через те, що у Віктора Медведчука є ділові контакти у Росії, ігноруючи при цьому колосальну кількість афер в оточенні самого Зеленського. Попри це, як пишуть зарубіжні ЗМІ, популярність Медведчука та ОПЗЖ в Україні продовжує зростати.

Зокрема, у цих статтях також висвітлювалося питання неправомірності й незаконності дій української влади та самого президента Зеленського під час запровадження санкцій щодо української опозиції, а закриття телеканалів назвали прямим порушенням свободи слова і преси в Україні, внаслідок чого Зеленський домігся запровадження в Україні жорсткої цензури та перекрив населенню доступ до альтернативного погляду на ключові події в країні. Самі санкції в цих джерелах називають інструментом боротьби з опозицією і пов’язують із бажанням Зеленського підняти свій рейтинг, що стрімко падає. Зарубіжні видання пов'язують ці кроки президента та його оточення із впливом Вашингтона. Крім цього, останнім часом почастішали публікації, які називають режим Зеленського авторитаризмом і диктатурою.

Слід також відзначити, що світові ЗМІ у цей період значну увагу у своїх публікаціях приділили мирній акції журналістів телеканалів "112 Україна", NewsOne і ZiK, які прийшли до представництва ООН в Україні висловити подяку за звіт Управління Верховного комісара ООН з прав людини "Огляд ситуації у сфері прав людини в Україні", в якому закриття телеканалів визнано незаконним.

Так, німецький аналітичний ресурс Länder-Analysen зазначає, що деолігархізація, яку оголосив Володимир Зеленський, зводиться виключно до політичного переслідування голови політради партії "Опозиційна платформа – За життя" Віктора Медведчука, а реальні олігархи продовжують відігравати ключову роль в економічному і суспільно-політичному житті країни. У матеріалі наголошується, що санкції проти Медведчука вже запроваджено в лютому, а 11 травня 2021 року генеральний прокурор Ірина Венедіктова повідомила про порушення кримінальної справи за фактом державної зради щодо політика. Лідер ОПЗЖ, своєю чергою, відкидає звинувачення як "сфабриковані".

Французький сайт AgoraVox пише, що українські політики та експерти неодноразово говорили про тяжке становище в економіці країни та критикували залежність від кредитних програм МВФ, які впливовий український політик Віктор Медведчук назвав кроком до економічного і соціального колапсу.

Видання InsideOver нагадує, що на початку лютого уряд у Києві закрив кілька незалежних ЗМІ, причому виправдання були доволі розпливчастими. 13 травня український суд також помістив під домашній арешт проросійського опозиційного політика Віктора Медведчука.

Провідне американське видання Associated Press опублікувало статтю, в якій йдеться, що нові звинувачення є складовою більш широкої кампанії проти Медведчука, яку влада розпочала в лютому.

Автор статті звертає увагу на те, що Медведчук очолює політраду партії "Опозиційна платформа – За життя", яка є найбільшою опозиційною групою в парламенті: має 44 із 450 місць.

"Нові звинувачення є частиною більш широкої кампанії проти Медведчука, яку влада розпочала в лютому, коли його фінансові активи заморожено на три роки. У лютому влада також закрили три телеканали – "112 Україна", Zik і NewsOne. Його партія назвала нові звинувачення проти Медведчука "відкритою і цинічною політичною розправою ",  - зазначили в Associated Press.

Швейцарське ЗМІ Zűrsch-Weekly News Review наголошує на тому, що суд над Медведчуком є політично вмотивованою справою і репресіями проти опозиції.

"Нинішні події в Україні показують, що суд над Віктором Медведчуком, лідером політичної партії "Опозиційна платформа – За життя", найбільшої опозиційної сили країни, є ще одним доказом того, що нинішній український уряд використовує політичні інструменти в боротьбі зі своїми критиками.

Це тривожний сигнал з боку України, тому що за короткий проміжок часу новий президент Володимир Зеленський знову вдається до дій, які є несумісними із західними цінностями і неприйнятними для країни, яка на словах заявляє про свою прихильність демократії та свободі слова.

Першим сигналом згортання демократії в Україні та диктаторських амбіцій її нового президента стало закриття трьох опозиційних телеканалів – NewsOne, ZIK і "112 Україна", що переважна більшість місцевих коментаторів назвала незаконним та необґрунтованим.

Тепер черга за лідером найбільшої опозиційної партії, якого розглядають в Україні як одного з найбільш імовірних кандидатів на другому турі наступних президентських виборів. Аналітики в Україні зазначають, що популярність Віктора Медведчука і його послідовність у відстоюванні своєї політичної позиції могли стати головною причиною страху Зеленського та його прагнення помсти. "Те, що ми бачимо нині, - це не що інше, як політично вмотивовані репресивні заходи, викликані моєю принциповою політичною позицією. Я і надалі братиму участь у судових розслідуваннях, домагаючись справедливості для себе і всіх українських виборців, які довірили мені почесне становище українського законодавця", - прокоментував Медведчук тиск із боку уряду.

Українські аналітики додають, що все, що нині робить президент Зеленський, зводиться до того, щоб помститися й відвернути увагу від питань, які дійсно є важливими для України. Проблема в тому, що про це йому постійно нагадують і західні партнери України. Наприклад, під час свого недавнього візиту до України держсекретар США Ентоні Блінкен зазначив, що питання корупції є надзвичайно гострою проблемою для України, а президент Зеленський не поспішає його розв’язувати. Аж ніяк. Він підтримує тісні зв'язки з Ігорем Коломойським і Рінатом Ахметовим – тими самими олігархами, з якими він, за його словами, веде війну", - йдеться в публікації.

Британське агентство новин Reuters у своєму матеріалі цитує Віктора Медведчука, де він називає санкції проти нього "ще одним кроком України до диктатури".

Financial Times – провідне британське видання – у своїй статті розбирається, якою є мета Володимира Зеленського у світлі останніх подій (закриття опозиційних телеканалів, запровадження санкцій проти Віктора Медведчука, а також висунення звинувачень НАБУ проти високопоставлених членів правління "ПриватБанку"). Financial Times робить висновок, що Зеленський домагається симпатії Адміністрації його американського колеги Джо Байдена.

Найбільша щоденна газета Німеччини "Зюддойче цайтунг" у статті розповідає про подвійні стандарти Володимира Зеленського. З одного боку, він закриває телеканали і запроваджує санкції стосовно Віктора Медведчука та його оточення, а з іншого – дає можливість іншому олігархові, Рінату Ахметову, процвітати в Україні. За твердженням автора статті, санкції щодо Медведчука – це усунення політичного конкурента, тож інші олігархи можуть спати спокійно.

У NachDenkSeiten автор статті Ульріх Гайден докладно описує ситуацію, яка склалася в Україні останніми тижнями внаслідок ухвалення президентом Володимиром Зеленським рішення щодо закриття трьох популярних телеканалів під приводом боротьби з "пропагандою". Автор намагається привернути увагу німецьких ЗМІ до проблеми принципів свободи слова в Україні, звертає увагу на факти посилення розгулу українського ультранаціоналізму і наводить приклад появи "чорного списку" із 1500 журналістів телеканалів "112 Україна", Newsone і ZIK. "Байдужість німецьких ЗМІ до цих подій в Україні просто жахає", - пише німецький журналіст.

Нагадаємо, 13 травня Печерський суд Києва обрав запобіжний захід голові політради партії "Опозиційна платформа – За життя" Віктору Медведчуку.

В ОТЗЖ відреагували на це правове свавілля й заявили, що такі дії влади є відвертою і цинічною політичною розправою над опозиційним політиком, який своєю принциповою позицією викриває непрофесіоналізм, продажність й антинародний характер влади.

Сам Віктор Медведчук зазначив, що те, що відбувається, є політичною розправою за його принципову позицію.

Нагадаємо, президент України Володимир Зеленський 19 лютого ввів у дію рішення РНБО про санкції проти 8 фізичних і 19 юридичних осіб. Серед них і троє українських громадян: політик Віктор Медведчук і його дружина Оксана Марченко та цивільна дружина власника каналів NewsOne, ZIK та "112 Україна" Тараса Козака Наталя Лавренюк.

Як уже повідомляли, 26 лютого журналісти незаконно закритих президентом Володимиром Зеленським телеканалів об'єдналися і створили новий телеканал  "Перший Незалежний". Засновниками нового медіа стала група журналістів, які раніше працювали на каналах "112 Україна", NewsOne і ZIK. Однак вже за годину після початку мовлення телеканал "Перший Незалежний" під тиском влади незаконно відімкнули.