Україні потрібні певні гарантії щодо транзиту газу до Європи, - Вітренко

Юрій Вітренко Facebook/Юрій Вітренко

Голова "Нафтогазу" заявив, що контракт із "Газпромом" не є гарантією на постачання газу через Україну

Голова правління НАК "Нафтогаз України" Юрій Вітренко заявив, що Україні потрібні певні гарантії щодо транзиту газу до Європи, які можуть надати кілька європейських енергетичних компаній. Про це глава "Нафтогазу" розповів у програмі "Реальна політика з Євгеном Кисельовим" на телеканалі "Україна 24".

"Якщо говорити про гарантії, ми це пояснили німцям дуже чітко, і вони це зрозуміли. Єдині реальні гарантії - це коли європейські компанії будуть бронювати транзит через Україну на довгий термін. Коли у нас буде 5, 6, 10 європейських компаній, які забронюють великі потужності для транзиту на 10-15 років, тоді ми будемо розуміти, що будуть фізичні обсяги транзиту, і ми отримаємо свої гроші, через те, що навіть продовження контракту з "Газпромом" - це ненадійна гарантія. Ми бачили багато прикладів того, як "Газпром" не виконує свої зобов'язання, потім з ним потрібно судитися", - повідомив Вітренко.

Він також звернув увагу на те, що Україна може зіткнутися з тим, що в судах доведеться доводити, що договір з "Газпромом" є кабальним.

"Ми в судах перемагаємо, але в такому випадку, якщо просто буде продовжений транзит, дуже складно нам буде виграти в новому арбітражі на вимогу "качай або плати", через те, що свого часу ми якраз і виграли у "Газпрому" на схожу вимогу "бери або плати" за постачання газу. Потрібно обґрунтовувати, що це дійсно кабальний договір. На проміжок часу до 2024 року це не кабальний договір, контракт "качай або плати" ми отримали в обмін на відмову від вимог в новому арбітражі на 20 млрд доларів. А вже за 2024 роком у них буде аргумент, що "нас змушують платити за те, що нам не потрібно". Там багато нюансів юридичних", - повідомив Вітренко.

Крім того, голова правління "Нафтогазу" повідомив, що кандидат у канцлери Німеччини Армін Лашет пообіцяв зупинити "Північний потік-2" у разі порушення умов Росією.

"Я чув від Лашета, що вони гарантують, якщо припиниться транзит через Україну, якщо "Газпром" не виконуватиме свої зобов'язання, вони моментально закриють "Північний потік-2". Це він буквально нещодавно сказав. Я не зовсім розумію, як це буде і технічно, і юридично виглядати. Найімовірніше, я б це відніс до передвиборчої риторики й не сильно б на це сподівався", - сказав він.

Раніше голова правління НАК "Нафтогаз України" заявив, що російський "Газпром" може припинити транзит газу до Європи через Україну після запуску "Північного потоку-2". При цьому компанія продовжить виконувати умови контракту.