Політичні переслідування Медведчука нинішньою владою роблять з нього найпотужнішу постать української політики, - експерт

Віктор Медведчук Фото з відкритих джерел

Політичні переслідування Віктора Медведчука нинішньою київською владою роблять з нього найпотужнішу постать української політики, заявив правозахисник Володимир Чемерис.

"Це абсолютно точно політичне переслідування. Очевидно, воно є безпрецедентним для будь-якої демократичної держави - коли лідер найбільшої опозиційної фракції парламенту країни зазанає кримінального переслідування.

Взагалі я хочу сказати: звинувачення в державній зраді у нас зараз є дуже популярними в Україні.

Люди потрапляють під цю статтю тільки за те, що вони висловлюють точку зору, відмінну від точки зору ультраправих і влади, за їх антивоєнну позицію, за те, що вони написали пости в соціальних мережах.

Їх звинувачують тільки за це. А Кримінально-процесуальний кодекс передбачає, що за статтею "держзрада" людину мають безальтернативно утримувати в СІЗО", - заявив Чемерис.

"Так було, наприклад, з журналістом Русланом Коцабою, якого за антивоєнну позицію звинуватили в державній зраді, і він півтора роки просидів у СІЗО, поки суд не зняв із нього всі звинувачення. Тобто це практика, яку, очевидно, необхідно припинити в Україні. Зараз цей метод спробували застосувати щодо Медведчука.

Як я вже говорив, у цій справі очевидні політичні мотиви, і головні з них — це те, що президент Зеленський хоче перекроїти політичний ландшафт в країні, знищити головну опозиційну політичну силу в країні, яка за всіма опитуваннями йде голова в голову з правлячою партією "Слуга народу", - підкреслив експерт.

Крім того, експерт вважає, що цим же пояснюється і закриття опозиційних телеканалів, бенефіціаром яких був однопартієць Медведчука Тарас Козак.

"Але насправді ці дії Зеленського навряд чи допоможуть йому, тому що в Україні давно є така традиція: якщо людину переслідують, то вона набирає політичні бали, і, цілком можливо, зараз ми бачимо, як з'являється новий кандидат у президенти на наступних виборах — я маю на увазі Медведчука.

Інший політичний мотив Зеленського влаштовувати гоніння на Медведчука, очевидно, був у тому, щоб підвищити ставки в грі з Путіним, оскільки Медведчук є кумом Путіна", - заявив Чемерис.

"Але вже заяви прес-секретаря Кремля Пєскова, інших російських чиновників і самого Путіна свідчать про те, що це ніяк не вплине на позицію Російської Федерації. І це зрозуміло, тому що якби вплинуло, то Кремль таким чином показав би свою слабкість.

Тобто ні першої, ні другої мети Офіс президента України не досяг. І тому прийнято рішення все-таки обрати запобіжний захід для Медведчука, але не утримання під вартою.

Очевидно, що це рішення судді було погоджено з Офісом президента, тому що немає жодних сумнівів у тому, що українська судова система взагалі, і особливо Печерський районний суд (в якому розглядали справу Медведчука. — Ред.), не є незалежними", - підсумував експерт.

Тому, судячи з усього, прийнято таке рішення, яке, по суті, стало перемогою опозиції. Хоча Медведчук і дещо обмежений у своїх пересуваннях, він все-таки може коментувати зі свого будинку і бути учасником політичного процесу в Україні.