Ні зниження тарифів, ні деолігархізації не буде: Чемерис про намір РНБО розібратися з власниками облгазів

Володимир Чемерис Фото з відкритих джерел

Згідно з Конституцією України, надра та газорозподільні компанії мають належати народу, а не приватним особам, каже експерт

Ні деолігархізації, ні зниження тарифів не варто чекати після запиту РНБО до уряду на інформацію про власників газових та енергетичних компаній. Хоча РНБО може і запровадити якісь санкції проти певних осіб, бажаних результатів це не дасть.

Про це в ефірі "Live шоу" на телеканалі "Перший Незалежний" заявив політичний експерт, правозахисник Володимир Чемерис.

За його словами, біда України в тому, що газові та енергетичні компанії є приватними. Адже, згідно з нормами Конституції України, надра і такі структури мають належати народу.

"У нас облгази принаймні з 2012 року є приватними. І ті самі люди, яких називають олігархами, їх приватизували... Якщо ми збираємося боротися з олігархами, то треба запроваджувати і прогресивну систему оподаткування, деофшоризацію, а найголовніша причина - у приватній власності на засоби виробництва", - сказав Чемерис.

Експерт додав, що РНБО жодним чином не вплине на тарифи, оскільки вже підписаний Меморандум із МВФ, де передбачено ринкове ціноутворення газу.

"Підготовка до цього засідання РНБО щодо тарифів почалася з листа Данілова до Шмигаля, щоб він надав структуру власності енергопостачальних компаній. У цьому причина, яку почали підіймати українці, коли почався стихійний "тарифний Майдан" на початку цього року. Коли говорили і про націоналізацію облгазів, і про повернення газорозподільних систем на баланс громад. Тоді б ми отримували і сам газ, і транспортування за собівартістю, так як має бути, бо це власність народу за Конституцією на надра, і газорозподільні системи створювалися за бюджет або за кошти споживачів. Але, очевидно, що те, що збираються робити на РНБО, не приведе до зниження тарифів, бо є Меморандум із МВФ. Ще влітку минулого року висунули вимогу про те, щоб у нас було ринкове ціноутворення на газ. Ринкове значить, що є собівартість і прибуток комусь у кишеню. Тому так воно і буде. Вона може коливатися ця ціна на газ через те, що влітку ціна на газ зменшиться. Але це означає зростання тарифів", - сказав правозахисник.

Чемерис додав, що навіть у разі запроваження санкцій РНБО проти певних осіб власників вищезгаданих компаній нічого не зміниться на краще.

"Навіть якщо на когось накладуть санкції, проти тих, хто не встиг заплатити, щоб його не включали в ці санкції, але це не вирішить питання деолігархізації та зниження тарифів на газ", - зазначив експерт.

Нагадаємо, видання Liga.net. повідомило, що РНБО може ввести санкції проти облгазів через борги на майже 10 млрд грн перед "Оператором ГТС" за відпрацьований газ протягом 2020 і I кварталу 2021 року. Секретар РНБО Олексій Данілов подав запит до Кабміну з проханням надати інформацію про власників газових компаній.