Михайло Погребинський: Медведчук поставив діагноз - Україні загрожує розпад

Михайло Погребинський

ZIK.UA

Продовження політики, що проводиться як нинішньою, так і попередньою владою, неминуче призведе до розпаду України — з таким застереженням виступив Віктор Медведчук у своїй статті. Про це в інтерв'ю виданню "Україна.ру" розповів політолог Михайло Погребинський.

Голова політради партії "Опозиційна платформа - За життя" Віктор Медведчук у статті "Якою може бути Україна? Якою бути Україні?" пише, що збереження нинішньої політичної команди неминуче доб'є країну. При цьому політик дає відповідь на запитання, що потрібно робити, що саме не дасть розвалити Україну:

"По-перше, право, законність, захист громадян, захист їхніх прав і свобод. По-друге, нас врятує економічний прагматизм, вміння отримувати вигоду на світових ринках, і російський ринок ми втрачати не повинні. По-третє, соціальна справедливість. Без роботи соціальних програм нам країну з убогості ні витягнути, ні врятувати від епідемій, ні відновити після бойових дій".

- Михайле Борисовичу, в чому вам бачиться головний посил статті Віктора Медведчука?

- У цій статті сформульовано діагноз, причому сформульовано нетривіально. Медведчук пише, що політика, проведена спочатку Порошенком, а потім Зеленським, фактично веде до розпаду країни, наводить аргументи, які цю позицію підтримують.

Аргументи переконливі. Я до цього міг би додати, що всі спроби гомогенізувати суспільство, тобто зробити так, щоб по всій країні думали приблизно так, як думають у Галичині, не вдаються.

Ми бачимо, як і раніше, розкол на захід і схід з ключових питань розвитку країни. Більш того, останнім часом проводилися соцопитування, які показували, що близько половини населення, більш ніж 40%, добре або дуже добре ставляться до Росії, і приблизно стільки ж вважають, що росіяни й українці — один народ. І це незважаючи на фантастичну пропаганду по всіх каналах телебачення. Адже канали, які опонували точці зору націоналістів, закриті зараз.

І цю лінію продовжує Зеленський. Фактично це веде до того, що відторгається частина населення від держави. І це відторгнення може призвести врешті до розколу і скорочення території України.

Тобто Україна може зберегтися в цьому форматі, як пише Медведчук, у форматі "анти-Росія", але з меншою територією. З тією територією, де в принципі в тій чи іншій мірі можуть погоджуватися з політикою гомогенізації, це на заході України і частково тільки в центрі. Хоча насправді і там є значна кількість людей, які проти такої політики.

Я думаю, що в статті Медведчука це ключовий посил: що ви (нинішня влада. - Ред.) фактично намагаєтеся вигнати частину населення, яке, просто як логіка показує, піде разом з територією. Те, як поводився Порошенко і як продовжує себе вести Зеленський, з неминучістю веде до розпаду України.

- У цій статті бачимо не тільки діагноз, а й пропонований рецепт порятунку…

- Так, поставивши діагноз, Медведчук пише про те, що потрібно робити, що є ідеї, причому наводить цитати і з Грушевського, і з Чорновола. Я, до речі, з Чорноволом детально обговорював у мене вдома цю ідею…

- Федерального устрою? У статті Медведчук про це згадує, коли говорить про те, як уберегти країну від розпаду.

- Це ідея федералізму, плюс ідея європейських прав людини, плюс професійний державний менеджмент, плюс відмова від дикої і невигідної для більшості населення України звички шукати в усьому привід протистояти Росії.

Причому при (Президентові України. - Ред.) Зеленському це протистояння виглядає вже зовсім не як вимушене, а просто як провокаційне, що постійно нагнітається. Ось і на сьогоднішньому заході (урочистості з нагоди 30-річчя незалежності України. - Ред.) теж нагніталася нахабна русофобська лінія з підвищення ставок.

Але що таке це підвищення ставок? Це те, що може закінчитися розпадом країни. І Зеленського, до речі, не приймуть у тій частині країни, яка буде не проти гомогенної націоналістичної держави, побудованої на етнічній основі... Ось як у Туреччині, де не можна записатися, наприклад, чеченцем або кримським татарином, хоча кримських татар там більше, ніж у Криму. Але ні - ви всі турки. І до цього веде наша влада, і така політика, звичайно, призведе до розпаду країни.

- Про це і попереджає Медведчук?

— Так. Його посил: політика повинна бути орієнтована на інтереси більшості і на національні інтереси. Якщо політика буде орієнтована на інтереси більшості, то тоді націоналістична риторика буде просто виключена. І не тільки риторика, а й практичні дії.

- Але поки такої переорієнтації на інтереси більшості не відбулося?

— Ні. Наслідки можуть бути серйозними. Наведу тільки один приклад. Якщо така політика (яку проводить Зеленський) буде продовжена, така риторика буде продовжена, я готовий голову дати на відсікання, що ніякого продовження транзиту російського газу через територію України не буде. Хоча зараз (президент РФ. - Ред.) Володимир Путін про це і не говорить. А каже він, що транзит готові продовжити, якщо буде запит на великі обсяги газу, але це означає що? Що ви повинні гарантувати - якщо через 10 років європейські компанії будуть закуповувати все більше і більше газу... тоді тільки може знадобитися транзит через Україну.

Інтерес України полягає в тому, щоб не засохла ця труба (ГТС. - Ред.). А це може бути тільки в тому випадку, якщо Україна припинить нахабне підвищення антиросійських ставок. Тільки в цьому випадку. Інакше труба засохне, і це буде дуже дорого коштувати Україні.