Медведчук: У Верховного суду немає можливостей отримати докази у справі про незаконне закриття каналів

Ренат Кузьмін

Верховний суд України не може отримати інформацію, на підставі чого все-таки Рада національної безпеки і оборони прийняла рішення про закриття телеканалів "112 Україна", Newsone і ZiK, хоча РНБО - це орган, який не має права приймати подібні рішення хоча б тому, що закон про санкції не дає йому таке право. Про це заявив глава "Опозиційної платформи - За життя", народний депутат України Віктор Медведчук в інтерв'ю "Першому Незалежному".

За словами опозиційного політика, влада і в особі РНБО, і президента, і в першу чергу СБУ робить все для того, щоб не надати ці докази, затягнути цей процес, оскільки розуміє, що програє.

"Чому прийняли такі рішення? То СБУ намагається засекретити процес, то вони не можуть надати документи, бо вони засекречені. Вибачте, вибачте, справа розглядається у відкритому судовому засіданні. Справа пов'язана з незаконним блокуванням і закриттям телевізійних каналів. Справа пов'язана з накладенням санкцій відносно громадян України, що не дозволено для дій влади по відношенню до фізичних осіб, фізичних і юридичних осіб, відповідно до того ж закону про санкції. Як же повинен Верховний суд чинити? Ось з цим і пов'язано, що місяцями відкладається справа, тому що у Верховного суду немає можливості сьогодні отримати ті документи, на підставі яких хтось приймав рішення. І тим самим влада і в особі РНБО, і президента, і в першу чергу СБУ робить все для того, щоб не представити ці докази, затягнути цей процес, для того, щоб все залишалося так, як воно і є", - додав Медведчук. 

Нагадаємо, 2 лютого президент Володимир Зеленський підписав указ про застосування санкцій проти телеканалів "112 Україна", NewsOne і ZIK. Згідно з указом, який набув чинності з моменту підписання, до телеканалів застосовані санкції протягом п'яти років. Це передбачає блокування мовлення всіх трьох телеканалів. 

26 лютого журналісти незаконно закритих президентом Володимиром Зеленським телеканалів об'єдналися і створили новий телеканал – "Перший Незалежний". Засновниками нового медіа стала група журналістів, які раніше працювали на каналах "112 Україна", NewsOne і ZIK. Але буквально через годину після початку мовлення влада незаконно відключила телеканал від ефіру. 

20 лютого Президент України Володимир Зеленський підписав указ, яким ввів у дію рішення Ради нацбезпеки і оборони ввести санкції проти 8 осіб - серед них голова політради партії "Опозиційна платформа - За життя" Віктор Медведчук і його дружина Оксана Марченко.

13 травня в Печерському суді Києва обрали запобіжний захід голові політради партії ОПЗЖ Віктору Медведчуку. 21 травня Київський апеляційний суд залишив у силі цілодобовий домашній арешт для нардепа. 9 липня суд продовжив домашній арешт Віктора Медведчука до 7 вересня. Відразу ж після початку засідання адвокати лідера ОПЗЖ заявили про відвід судді Сергію Вовку. Справа в тому, що Вовк вирішив розглядати питання продовження строків досудового розслідування без сторони захисту. Але в підсумку суд відхилив клопотання про відвід судді і прокурора. 30 липня Київський апеляційний суд відмовив адвокатам голови політради "Опозиційної платформи - За життя" Віктора Медведчука в задоволенні апеляції щодо продовження термінів домашнього арешту політика до 7 вересня.

В ОПЗЖ відреагували на це правове свавілля і заявили, що такі дії влади - відверта і цинічна політична розправа над опозиційним політиком, який своєю принциповою позицією розкриває непрофесіоналізм, продажність і антинародний характер влади.

Коментуючи ситуацію, Віктор Медведчук підкреслив, що його адвокати повністю готові до процесу оскарження запобіжного заходу і у них є докази, які спростовують звинувачення прокуратури і доводять незаконність застосування до нього домашнього арешту.

Так, стороною захисту була подана апеляція на рішення Печерського районного суду Києва про продовження запобіжного заходу політику. Однак 30 липня Київський апеляційний суд відхилив її, незважаючи на розгром усіх доводів обвинувачення.

Провідні європейські політики, міжнародні та українські експерти та світові ЗМІ розкритикували указ Зеленського про припинення роботи телеканалів "112 Україна", NewsOne і Zik.

За останні місяці світові ЗМІ, європейські політики та експерти опублікували понад 70 тисяч матеріалів, присвячених цькуванню українською владою опозиції та незалежних телеканалів.