Марчевський: У цивілізованій країні неможливо за бажанням однієї людини закривати ЗМІ

Молодіжне крило ОПЗЖ

Ніде в цивілізованому світі не можна закривати телеканали через те, що вони висловлюють іншу точку зору від загальноприйнятої державою. Про це під час акції журналістів незалежних українських медіа "112 Україна", NewsOne, ZIK, "Перший Незалежний" з метою привернути увагу гостей саміту Україна - ЄС до порушення свободи слова в Україні заявив керівник Молодіжного Крила "Опозиційної платформи - За життя" Артем Марчевський.

"Ми постійно комунікуємо з депутатами Європарламенту, з різного калібру політиками європейськими і, в принципі, світовими. Коли ми розповідаємо їм, як тут реально йдуть справи зі свободою слова, на них, звичайно, накочує жах, вони не розуміють, як таке в принципі можливо? Ми ж начебто географічно в Європі, а ментально ми ще якісь тубільці. Ніде в цивілізованому світі не можна закрити телеканал просто тому, що він не подобається президенту або якимось міністрам, або Верховній Раді. Не можна закрити телеканал тільки тому, що він говорить іншу точку зору від загальноприйнятої державою", - зазначив він.

"Більш того, я крім того, що керівник Молодіжного Крила, я ще генеральний продюсер телеканалу "112 Україна". Ми ж всі бачили плакати на Бориспільській трасі, які повісили, офіційно замовили, оплатили, - їх вже обдерли. Обдерли чому - чому ми вибрали Бориспільську трасу? Тому що всі гості, які приїжджають, вони всі їдуть, всі бачать ці плакати. Ви уявляєте, як нинішній режим влади, я навіть це владою назвати не можу, режим влади, не хоче, щоб це все побачили. Я ніколи не бачив стільки поліції, як зараз. Тут треба показати, що відбувається через 100 метрів. Вони бояться - це зрозуміло", - наголосив Артем Марчевський.

"Ви сказали, що раніше ми мали можливість потрапити на саміт Україна - ЄС, але я вам можу сказати, що раніше наші політики мали можливість потрапити до нас на ефір, а момент, коли ми виграємо суди і повернемося в ефір, - ми вже будемо дуже вибірково підходити до вибору гостей. Тому що всі люди, які нас душили, гробили свободу слова, приймали незаконні рішення, закривали телеканали, переслідували опозицію, вони всі будуть відповідати перед законом", - резюмував керівник Молодіжного Крила "Опозиційної платформи - За життя".

Сьогодні, 12 жовтня, в день саміту Україна - ЄС, співробітники незалежних українських медіа "112 Україна", NewsOne, ZIK, "Перший Незалежний" проводять акцію з метою привернути увагу гостей саміту до порушення свободи слова в Україні.

Нагадаємо, у понеділок, 27 вересня, стартувала чергова сесія Парламентської асамблеї Ради Європи, де працювали журналісти "Першого Незалежного" та інформували її учасників про незаконні дії української влади щодо незалежних медіа, таких як "112 Україна", NEWSONE, ZIK, "Перший Незалежний", а також видань "Страна.юа" і "Шарий.net". У рамках засідання Асамблеї журналісти передали сотням європейських політиків, зокрема, євродепутатам, делегатам ПАРЄ, працівникам МЗС, європейським політикам, міністрам і чиновникам різних країн листи, а також брошури, де детально розповіли про тиск на свободу слова в Україні.

2 лютого президент Володимир Зеленський підписав указ про застосування санкцій проти телеканалів "112 Україна", NewsOne і ZIK. Згідно з указом, який набув чинності з моменту підписання, до телеканалів застосовані санкції протягом п'яти років. Це передбачає блокування мовлення всіх трьох телеканалів. 

26 лютого журналісти незаконно закритих президентом Володимиром Зеленським телеканалів об'єдналися і створили новий телеканал – "Перший Незалежний". Засновниками нового медіа стала група журналістів, які раніше працювали на каналах "112 Україна", NewsOne і ZIK. Але буквально через годину після початку мовлення влада незаконно відключила телеканал від ефіру

20 серпня були введені санкції проти головного редактора інтернет-видання "Страна.юа" Ігоря Гужви, компаній-видавців "Страны.юа", блогера і журналіста Анатолія Шарія, його дружини Ольги. В результаті були заблоковані видання "Страна.юа" і "Шарий.net". 

Провідні європейські політики, міжнародні та українські експерти та світові ЗМІ розкритикували указ Зеленського про припинення роботи телеканалів "112 Україна", NewsOne і Zik.

У зв'язку з незаконними діями влади журналісти звернулися до державного секретаря США Ентоні Блінкена щодо запровадження тотальної цензури та серйозної загрози свободі інформації в Україні, направили відкриті листи Європейському комісару з питань розширення і політики добросусідства з 2010 по 2014 рік Штефану Фюле і екс-президенту Польщі Олександру КваснєвськомуГенеральному секретарю ООН Антоніу Гутеррешу, Верховному комісару ООН з прав людини Мішель Бачелет, спеціальному доповідачу ООН з питань заохочення та захисту прав на свободу думок та їх вільне вираження Ірен Хан та прес-секретарю Управління ООН з прав людини Марті Хуртадо. А Рада Європи порекомендувала журналістам незаконно закритого каналу "Перший Незалежний" звернутися до Європейського суду з прав людини у зв'язку з обмеженням свободи слова в Україні.

Також колективи медіа, незаконно закритих українською владою в особі президента Володимира Зеленського, зустрілися з Секретарем Сенату, віце-президентом Комітету закордонних справ, оборони та Збройних сил Жоелем Герріо, а також віце-президентом Комісії з конституційного законодавства, законодавства, загального виборчого права, регламенту та загального управління Сенату Франції Наталі Гуле. У ході зустрічі представники ЗМІ поінформували сенаторів про катастрофічну ситуацію зі свободою слова в Україні.

Крім цього співробітники незаконно закритих українською владою телеканалів "112 Україна", NEWSONE, ZIK, а також "Перший Незалежний", який був закритий за листом заступника Голови СБУ без суду, і сайтів "Страна.юа" і "Шарий.net" прийшли на форум Ялтинської Європейської Стратегії у форматі YES Brainstorming 2021, який стартував 10 вересня в Києві, щоб розповісти про ситуацію зі свободою слова в Україні.

Журналісти закритих ЗМІ звернулися з листом до делегатів ПАРЄ, де розповіли про тиск влади на незалежні медіа в Україні і попросили дати свою оцінку. Підтримав їх і Фонд захисту свободи слова в Україні, голова якого направила лист президенту США Джо Байдену у зв'язку з переслідуванням владою незалежних медіа в Україні. 

За останні місяці світові ЗМІ, європейські політики та експерти опублікували 96,9 тисяч матеріалів, присвячених цькуванню українською владою опозиції та незалежних телеканалів.