ІноЗМІ: Зеленський зневажає Конституцію, переслідує лідера опозиції Віктора Медведчука і запроваджує тотальну цензуру, закривши незалежні телеканали "112 Україна", ZIK і NewsOne

Фото з відкритих джерел

28 червня Україна відзначила 25-річний ювілей Конституції, яку прийняли у 1996 році за президента Леоніда Кучми. Відтоді до Конституції кілька разів вносили поправки, а після Майдану почали регулярно її порушувати. Пік антиконституційних дій влади припав на період правління Петра Порошенка, а його наступник Володимир Зеленський вступив у відкриту сутичку з Конституційним судом і блокував його роботу, пише видання ФАН.

"У підсумку сьогодні українська Конституція виглядає як закон якоїсь іншої країни, що має віддалений стосунок до реальної України. У затвердженому Кучмою документі прямо заборонено багато з того, що повсюдно і відкрито відбувається сьогодні в Україні, — цензуру, мовну дискримінацію, відмову держави від безоплатної медицини, примітивізацію освіти тощо", - йдеться в публікації.

Автори статті пишуть, що, на думку експертів, одна з найбільш зневажених — 15-та стаття Конституції України. У ній мова йде про те, що жодна ідеологія не є обов'язковою, а цензура в країні заборонена.

"Сьогодні в Україні все відбувається з точністю до навпаки. Так, цензуру здійснюють націоналісти і радикали — вони атакують неугодних їм селебріті і простих громадян, які публічно висловлюють проросійську позицію. При цьому націоналісти є такими собі священними коровами - влада закриває очі на їх дії, всіляко допомагаючи їм уникнути відповідальності. Крім того, в Україні Мінкультури і Служба безпеки (СБУ) складають списки неугодних осіб, до яких вносять письменників, акторів, музикантів. Фігурантам "чорних списків" заборонено в’їзд до країни, а також показувати по телебаченню. Це пряма цензура, яка суворо заборонена Конституцією. Також в Україні створена структура, що видає дозволи на ввезення до країни книг. Більшість видань із Росії заборонено ввозити з суто ідеологічних причин", - йдеться у публікації.

Журналісти нагадують, що з лютого 2021 року цензурою зайнявся і сам президент України Зеленський.

"За його указом закрили відразу три опозиційні телеканали - ZIK, NewsOne і "112 Україна". Формальна причина - зв'язок їх власника - нардепа Тараса Козака нібито з "фінансуванням тероризму". Однак це серйозне звинувачення влада навіть не потрудилася довести в суді. Також триває тотальне переслідування опозиції. Голову політради "Опозиційної платформи - За життя" Віктора Медведчука відправили під домашній арешт із вельми сумнівних і надуманих приводів", - йдеться у статті.

Президент Зеленський грубо порушує і 21-шу статтю Конституції, де сказано, що "всі люди в Україні вільні та рівні у своїй гідності і правах". Рішеннями очолюваної президентом РНБО (Ради національної безпеки і оборони України) без суду і слідства порушено права десятків українців. Їх піддають відкритій дискримінації навіть без публічного пред'явлення будь-яких доказів провини.

Директор Українського інституту політики Руслан Бортник заявив, що сьогодні влада системно порушує 125 статей Конституції України з наявних 161 Основного Закону.

"Від часу свого створення у 1996 році і до 2014-го Конституція в Україні була цілком собі чинним законом. А днями ми з експертами нарахували, що з 161 статті Основного Закону України системно порушують 125 - близько 78%! З перших двох розділів Конституції повністю виконують тільки статтю 20 "Державні символи"! Все це свідчить про те, що в державі панує правове свавілля", — заявив Бортник.

Конституція - дуже тонкий інструмент, нагадав аналітик, і якщо хоча б одну її статтю публічно порушують, це ставить під загрозу весь Основний Закон країни.

"Українські чиновники і політики за наші з вами гроші порушили всі ключові положення Конституції — від безкоштовної медицини, захисту приватної власності і до особистої недоторканності. Від порушення прав меншин, заборони на втручання в релігійні справи, на створення державної ідеології до відсутності референдумів і принципу поділу гілок влади. Також вони зруйнували незалежність судової системи, - сумно констатував Бортник. - У державі, де Основний Закон країни виглядає як дишло або просто як набір слів, немає жодного сенсу його переписувати. Потрібно кардинально змінювати практику його застосування, а також суворо карати чиновників за ігри з Конституцією. Тільки за таких умов можна забезпечити хоч якусь відповідальність українських політиків".

Нагадаємо, 13 травня Печерський суд Києва обрав запобіжний захід голові політради партії "Опозиційна платформа - За життя" Віктору Медведчуку.

В ОПЗЖ відреагували на це правове свавілля і заявили, що такі дії влади - відверта і цинічна політична розправа над опозиційним політиком, який своєю принциповою позицією викриває непрофесіоналізм, продажність і антинародний характер влади.

Сам Віктор Медведчук підкреслив, що те, що відбувається, - політична розправа за його принципову позицію.

Нагадаємо, президент України Володимир Зеленський 19 лютого ввів у дію рішення РНБО про санкції проти 8 фізичних і 19 юридичних осіб. Серед них троє українських громадян - політик Віктор Медведчук та його дружина Оксана Марченко і цивільна дружина власника каналів NewsOne, ZIK і "112 Україна" Тараса Козака Наталія Лавренюк.

Як повідомляли, 26 лютого журналісти незаконно закритих президентом Володимиром Зеленським телеканалів об'єдналися і створили новий телеканал - "Перший Незалежний". Засновниками нового медіа стала група журналістів, які раніше працювали на каналах "112 Україна", NewsOne і ZIK. Проте вже через годину після початку мовлення телеканал "Перший Незалежний" незаконно відключили під тиском влади.