Фонд захисту свободи слова звернувся до ООН, ОБСЄ і Freedom House щодо знищення українською владою свободи слова

фото з відкритих джерел

Благодійний фонд захисту свободи слова звернувся до Управління верховного комісара ООН з прав людини, Організації з безпеки і співробітництва в Європі (ОБСЄ), а також до Міжнародної правозахисної неурядової організації Freedom House із проханням використати свій вплив і можливості для того, щоб переконати українську владу відмовитися від авторитарної політики та цензурування вільних ЗМІ в Україні. Про це йдеться в листі Фонду міжнародних організацій.

Як говориться в листі, громадян України шляхом порушень прав на доступ до інформації, що гарантується законом, позбавляють цих прав. На журналістів і медіа чинять безпрецедентний тиск: атаки, погрози, переслідування, побиття, викрадення, закриття каналів. При цьому влада і правоохоронні органи зайняли позицію сприяння в порушенні прав журналістів.

"Благодійний фонд захисту свободи слова звертається до авторитетних міжнародних організацій, які відстоюють принципи свободи слова і демократії в усьому світі, з проханням приділити увагу питанню неналежного стану забезпечення свободи слова в Україні, наслідком чого стало незаконне закриття українською владою низки медіа в країні", - сказано в листі.

Нижче наводимо повний текст звернення:

Управління Верховного комісара ООН з прав людини

Організація з безпеки і співробітництва в Європі

Міжнародна правозахисна неурядова організація Freedom House

Благодійний фонд захисту свободи слова звертається до авторитетних міжнародних організацій, які відстоюють принципи свободи слова і демократії в усьому світі, з проханням приділити увагу питанню неналежного стану забезпечення свободи слова в Україні, наслідком чого стало незаконне закриття українською владою низки медіа в країні.

Грубо порушивши принцип верховенства права, українська влада заборонила трансляцію чотирьох впливових телевізійних каналів і низки онлайн-медіа.

На початку лютого без будь-яких юридичних підстав українська влада закрила телеканали "112 Україна", Newsone і Zik. Практично півтори тисячі журналістів було викинуто на вулицю за примхою Офісу президента. Журналісти створили новий телеканал - "Перший Незалежний", який об'єднав колективи "112 Україна", Newsone і Zik.

26 лютого телеканал почав мовлення, однак за вказівкою влади через годину після початку ефіру було вчинено тиск на провайдерів телекомунікаційних послуг, і супутникове мовлення було відключено всупереч раніше досягнутим угодам про співпрацю. Телеканал не пропрацював і дня, і знову без будь-яких юридичних підстав журналістам відмовили в праві на роботу.

30 липня 2020 року влада анулювала ліцензію на мовлення телеканалу КРТ після трансляції державного святкового заходу в Білорусі.

Пізніше, 20 серпня, влада заблокувала роботу ще двох популярних в Україні онлайн-медіа - "Страна.ua" і "Шарій.net".

Громадян України шляхом порушень прав на доступ до інформації, що гарантується законом, позбавляють цих прав. На журналістів і медіа чинять безпрецедентний тиск: атаки, погрози, переслідування, побиття, викрадення, закриття каналів. При цьому влада і правоохоронні органи зайняли позицію бездіяльності в захисті прав журналістів.

Сьогодні ці дії влади отримують все більший осуд з боку провідних міжнародних правозахисних організацій, а новини про закриття телеканалів та інтернет-видань вже опубліковано у всіх провідних світових ЗМІ.

Однак українська влада нехтує думкою світової журналістської спільноти, профільних міжнародних організацій і відомих політиків та експертів.

Благодійний фонд захисту свободи слова своїм основним завданням бачить підтримку законних прав журналістів та працівників засобів масової інформації, а також конституційних прав і свобод людини.

Ми закликаємо авторитетні міжнародні організації приєднатися до нашої боротьби за свободу слова в Україні, за цей наріжний камінь демократії. Просимо ООН, ОБСЄ, Freedom House використати свій вплив і можливості для того, щоб переконати українську владу відмовитися від авторитарної політики та цензурування вільних ЗМІ в нашій країні.

Ми впевнені, що обговорення цього питання на найвищому рівні стане прекрасною демонстрацією того, що захист свободи слова і забезпечення прав та свобод людини є головною цінністю і головною передумовою для створення здорового демократичного суспільства в Україні.

З повагою,

Благодійний фонд захисту свободи слова в Україні

Наприкінці серпня журналісти незаконно закритих медіа "112 Україна", NewsOne, ZiK, "Перший Незалежний", КРТ, "Страна.ua", Sharij.net провели великий мітинг біля стін посольства США в Києві, під час якого передали лист про незаконні дії влади в особі президента України Володимира Зеленського, а також закликали президента США Джо Байдена порушити проблему знищення Зеленським свободи слова в Україні.

Раніше сотні журналістів телеканалів "112 Україна", NewsOne і ZiK прийшли до представництва ООН в Україні висловити подяку за звіт Управління верховного комісара ООН з прав людини "Огляд ситуації в сфері прав людини в Україні", в якому закриття телеканалів було визнано незаконним.

Нагадаємо, 2 лютого президент Володимир Зеленський підписав указ про застосування санкцій проти телеканалів "112 Україна", NewsOne і ZIK. Згідно з указом, який набув чинності з моменту підписання, до телеканалів застосовано санкції протягом п'яти років. Це передбачає блокування мовлення всіх трьох телеканалів.

26 лютого журналісти незаконно закритих президентом Володимиром Зеленським телеканалів об'єдналися і створили новий телеканал - "Перший Незалежний". Засновниками нового медіа стала група журналістів, які раніше працювали на каналах "112 Україна", NewsOne і ZIK. Але буквально через годину після початку мовлення влада незаконно відключила телеканал від ефіру.

20 серпня було введено санкції проти головного редактора інтернет-видання "Страна.ua" Ігоря Гужви, компаній-видавців "Страни.ua", блогера і журналіста Анатолія Шарія, його дружини Ольги. В результаті було заблоковано видання "Страна.ua" і "Шарій.net". Під загрозою закриття також перебуває канал "Наш".

Провідні європейські політики, міжнародні та українські експерти і світові ЗМІ розкритикували указ Зеленського про припинення роботи телеканалів "112 Україна", NewsOne і ZІК.

За останні місяці світові ЗМІ, європейські політики та експерти опублікували понад 82,5 тисяч матеріалів, присвячених цькуванню українською владою опозиції і незалежних телеканалів.