Чередниченко: Виклик Медведчука здійснено у формі тиску, захисту відмовили в ознайомленні зі справою

ОПЗЖ

Виклик голови політради партії "Опозиційна платформа - За життя", народного депутата Віктора Медведчука до суду здійснено у формі тиску, а захисту відмовили в ознайомленні зі справою. Про це заявила адвокат Лариса Чередниченко в ефірі телеканалу "Перший Незалежний".

"Коли вчора ми планували черговий похід в ДБР, то на свій подив дізналися від Віктора Медведчука, що його перший раз за ці майже 40 днів раптом викликали повісткою, причому сьогодні на сьогодні. "Приходьте знайомитися з матеріалами досудового розслідування". При тому, що досудове розслідування закінчено, а ознайомлення клієнта з матеріалами розслідування є не його зобов'язанням, не його обов'язком, а його правом", - заявила вона.

Чередниченко зазначила, що політик з'явився вчора за повісткою.

"Клієнт сам визначає, коли, як, в якій формі він отримує доступ до матеріалів і знайомиться. Як законослухняний громадянин Віктор Володимирович з'явився вчора за повісткою і відбулося ознайомлення з матеріалами кримінального провадження. Зрозуміло, ми озвучили свою позицію про те, що його виклик був здійснений у формі, яка фактично є тиском на нього, а по-друге перешкоджанням стороні захисту в ознайомленні з матеріалами справи. Але слідчі, які вчора виконували процесуальні дії, не відреагували і навпаки вручили вчора йому повістку на сьогодні. Причому причиною його явки була так само необхідність ознайомитися з матеріалами досудового розслідування, яке було закінчено в серпні", - сказала адвокат.

"Сьогодні Віктор Володимирович і ми як його захисники з'явилися в Державне бюро розслідувань і протягом двох годин знайомилися з матеріалами справи. У розпал ознайомлення, раптом, в кабінеті ДБР, де все це відбувалося, з'являються прокурори, один з них представляється і каже: а ось у мене є повідомлення від генерального прокурора вручити вам підозри. Ми починаємо заперечувати: зараз проходить інша процесуальна дія, ви перешкоджаєте нам, ви з якою метою сюди прийшли і нашого клієнта не викликали для проведення цього заходу. Прокурори починають плутано щось пояснювати, що ось киньте все, нам це терміново потрібно зробити", - підкреслила Чередниченко.

Вона також розповіла, чому вручення повідомлення про підозру сьогодні не відбулося.

"Нам вдалося донести до відома прокурора правильність своєї позиції, бо що говорить Кримінальний процесуальний кодекс: ви хочете провести процесуальний захід або слідчу дію - викличте, будь ласка, здійснювача, не шахраюйте, не вводьте в оману клієнта, його адвокатів, а так само суспільство, яке спостерігає за тим, що ви робите. В результаті прокурори погодилися з тим, що потрібно зробити правильний виклик клієнта у іншому провадженні, для проведення процесуального заходу. Була виписана повістка про виклик на понеділок на 11 годину ранку, і Віктор Владмирович як свідомий і слухняний громадянин обов'язково прибуде на вказаний час, для того щоб із його участю були проведені процесуальні заходи. Тож з точки зору кримінального процесуального законодавства вручення повідомлення про підозру сьогодні не відбулося", - додала адвокат.

Раніше народний депутат від ОПЗЖ Ренат Кузьмін заявляв, що представники ГБР повісткою викликали Медведчука нібито для ознайомлення з матеріалами давно вже закінченого кримінальної справи про державну зраду і порушення правил ведення війни. В цей же час, за словами нардепа, представники ОГП спробували вручити опозиційному політику нову підозру в державній зраді і сприяння тероризму, порушуючи закон. Однак адвокати Медведчука не дали прокурорам зробити це.

Нагадаємо, 2 лютого президент Володимир Зеленський підписав указ про застосування санкцій проти телеканалів "112 Україна", NewsOne і ZIK. Згідно з указом, який набув чинності з моменту підписання, до телеканалів застосовані санкції протягом п'яти років. Це передбачає блокування мовлення всіх трьох телеканалів. 

26 лютого журналісти незаконно закритих президентом Володимиром Зеленським телеканалів об'єдналися і створили новий телеканал – "Перший Незалежний". Засновниками нового медіа стала група журналістів, які раніше працювали на каналах "112 Україна", NewsOne і ZIK. Але буквально через годину після початку мовлення влада незаконно відключила телеканал від ефіру

20 лютого Президент України Володимир Зеленський підписав указ, яким ввів у дію рішення Ради нацбезпеки і оборони запровадити санкції проти 8 осіб - серед них голова політради партії "Опозиційна платформа - За життя" Віктор Медведчук та його дружина Оксана Марченко. 

13 травня в Печерському суді Києва обрали запобіжний захід голові політради партії ОПЗЖ Віктору Медведчуку. 21 травня Київський апеляційний суд залишив у силі цілодобовий домашній арешт для нардепа. 9 липня суд продовжив домашній арешт Віктора Медведчука до 7 вересня. Відразу ж після початку засідання адвокати лідера ОПЗЖ заявили про відвід судді Сергію Вовку. Справа в тому, що Вовк вирішив розглядати питання продовження строків досудового розслідування без сторони захисту. Але в підсумку суд відхилив клопотання про відвід судді і прокурора. 30 липня Київський апеляційний суд відмовив адвокатам голови політради "Опозиційної платформи - За життя" Віктора Медведчука в задоволенні апеляції щодо продовження термінів домашнього арешту політика до 7 вересня. В ході судового засідання 2 вересня Печерський районний суд прийняв рішення про продовження термінів ув'язнення у вигляді домашнього арешту ще на 2 місяці, до 31 жовтня. 

В ОПЗЖ відреагували на це правове свавілля і заявили, що такі дії влади - відверта і цинічна політична розправа над опозиційним політиком, який своєю принциповою позицією розкриває непрофесіоналізм, продажність і антинародний характер влади.

Коментуючи ситуацію, Віктор Медведчук підкреслив, що його адвокати повністю готові до процесу оскарження запобіжного заходу і у них є докази, які спростовують звинувачення прокуратури і доводять незаконність застосування до нього домашнього арешту.

Так, стороною захисту була подана апеляція на рішення Печерського районного суду Києва про продовження запобіжного заходу політику. Однак 30 липня Київський апеляційний суд відхилив її, незважаючи на розгром усіх доводів обвинувачення.

Провідні європейські політики, міжнародні та українські експерти та світові ЗМІ розкритикували указ Зеленського про припинення роботи телеканалів "112 Україна", NewsOne і Zik.

За останні місяці світові ЗМІ, європейські політики та експерти опублікували 96,9 тисяч матеріалів, присвячених цькуванню українською владою опозиції та незалежних телеканалів.