Чемерис: США закривають очі на тотальне придушення свободи слова в Україні

Володимир Чемерис Фото з відкритих джерел

Сполучені Штати Америки роблять вигляд, що не помічають тотальне придушення свободи слова і самовираження в Україні. Про це заявив український правозахисник Володимир Чемерис на акції протесту під посольством США в понеділок, 30 серпня, в ефірі телеканалу "Перший Незалежний".

Він нагадав, що українські активісти виходили на протести до Посольства США ще з 2003 року, коли американські солдати в Багдаді вбили українського журналіста Тараса Процюка.

"Ми виходили, передавали їм багато звернень з вимогою розслідувати це вбивство і притягнути причетних до відповідальності. І це яскрава ілюстрація того, що Україна ніколи за 30 років не була так залежна від Америки, як зараз", - зазначив Чемерис.

"Але ця залежність полягає не в тому, що США говорять українському керівництву, що треба дотримуватися прав людини, а якраз навпаки - закриття телеканалів ZIK, NEWSONE, "112 Україна" і "Перший Незалежний" по суті відбулося через те, що посольство США і дипломатичні відомства низки інших країн підтримали це придушення свободи слова. Насправді США закривають очі на тотальне придушення свободи слова, свободи самовираження поглядів, свободи зібрань. Вони встановлюють режим економічної залежності, деіндустріалізації України", - вважає правозахисник.

Він висловив упевненість, що українці повинні продовжувати мирно відстоювати свої права, навіть незважаючи на небезпеку таких дій.

"Поза сумнівами, такі акції, як сьогоднішня, необхідні. І навіть у нинішній ситуації, коли насправді досить небезпечно виходити на подібні протести, тим більше під американське посольство, люди повинні це робити. Але потрібно розуміти, що тільки ми самі всередині України можемо відновити демократичну, правову і соціальну державу, якою повинна бути Україна", - додав Чемерис.

Нагадаємо, 2 лютого президент Володимир Зеленський підписав указ про застосування санкцій проти телеканалів "112 Україна", NewsOne і ZIK. Згідно з указом, який набув чинності з моменту підписання, до телеканалів застосовані санкції протягом п'яти років. Це передбачає блокування мовлення всіх трьох телеканалів. 

26 лютого журналісти незаконно закритих президентом Володимиром Зеленським телеканалів об'єдналися і створили новий телеканал – "Перший Незалежний". Засновниками нового медіа стала група журналістів, які раніше працювали на каналах "112 Україна", NewsOne і ZIK. Але буквально через годину після початку мовлення влада незаконно відключила телеканал від ефіру. 

Провідні європейські політики, міжнародні та українські експерти та світові ЗМІ розкритикували указ Зеленського про припинення роботи телеканалів "112 Україна", NewsOne і Zik.

За останні місяці світові ЗМІ, європейські політики та експерти опублікували понад 70 тисяч матеріалів, присвячених цькуванню українською владою опозиції та незалежних телеканалів.

20 серпня Рада національної безпеки і оборони України ввела санкції проти головного редактора "Страны" Ігоря Гужви. Також РНБО ввела санкції проти Анатолія та Ольги Шарій. 

Напередодні Нацрада заявила, що подасть позов про анулювання ліцензії каналу НАШ. Причина - виступ в його ефірі лідера забороненої в Україні Комуністичної партії Петра Симоненка, який нібито говорив фрази, що розпалюють ворожнечу.

Нагадаємо, 23 серпня сотні журналістів незаконно закритих каналів провели мітинг з вимогою про захист свободи слова в Україні. Журналісти планували провести мітинг під будівлею Національної опери, де зібралися учасники "Кримської платформи". Влада нацькувала на журналістів поліцію і Нацгвардію.