Bellingcat оприлюднила розслідування про спецоперацію "вагнерівців"

ПВК Вагнера Фото з відкритих джерел

Журналісти стверджують, що Зеленський був повністю сповіщений про операцію

Міжнародна група розслідувачів Bellingcat оприлюднила розслідування щодо "зливу" спецоперації із затриманням бойовиків російської "ПВК Вагнера", причетних до військових злочинів. Матеріал розміщений на сайті Bellingcat.

За даними розслідувачів, відповідальними за проект були очільник розвідки Міністерства оборони України Василь Бурба та заступник голови СБУ Руслан Баранецький. Вони проводили для президента Володимира Зеленського брифінги про операцію "Авеню".

Журналісти зазначають, що спершу "вагнерівців" планували виманити на територію Угорщини задля нібито підготовки до роботи у новій ПВК. Після цього їх хотіли затримати й екстрадувати до України.

Новини за темою: В організації операції із затримання "вагнерівців" Україні допомагали Сполучені Штати, - ЗМІ

Проте пізніше доставити бойовиків до нашої держави вирішили через примусову посадку літака, який прямував з Мінська до Стамбула. Посадка мала відбутися під виглядом нібито загрози вибуху.

Видання зауважує, що президент Зеленський був повністю сповіщений про спецоперацію. Йому показали план у червні 2020 року, наступного місяця операцію схвалили. Проте згодом було вирішено відкласти затримання бойовиків.

Спецоперацію перенесли після зустрічі розвідників із "політичним керівництвом". Як розповів журналістам очільник розвідки Міноборони Василь Бурба, відкласти операцію на тиждень запропонував голова Офісу президента Андрій Єрмак. Перед цим президент Зеленський досяг угоди з Росією про припинення вогню на Донбасі. Наприкінці липня операція провалилася, адже найманців затримали у Білорусі.

Новини за темою: У ТСК по "вагнерівцях" спростовують участь інших країн у підготовці затримання бойовиків

Нагадаємо, 29 липня 2020 року в Мінську затримали 33 бойовиків російської "ПВК Вагнера". 13 із них вважають екс-членами незаконних збройних формувань "ДНР" і "ЛНР", які воювали проти України на Донбасі. У результаті влада Білорусі передала бойовиків Росії.

Спершу президент України, голова Офісу президента Андрій Єрмак, а також СБУ та Служба зовнішньої розвідки стверджували, що ніяку операцію не готували. У червні 2021 року Зеленський визнав, що спецоперація з затримання "вагнерівців" в Україні дійсно готувалася, але Київ у неї "максимально затягували".