У Туреччині знайшли унікальні листи Роксолани і документи часів УНР

Надзвичайний і повноважний посол України в Туреччині Андрій Сибіга Фото з відкритих джерел

Документація часів Османської імперії лише на 5% досліджена українцями, зазначив посол

Українські вчені в турецькому архіві часів панування Османської імперії знайшли давні пам’ятки культури, серед яких листи султанші Роксолани та документи державного значення за УНР. Про це в інтерв’ю "Радіо Свобода" повідомив надзвичайний і повноважний посол України в Туреччині Андрій Сибіга.

За словами посла, він особисто зміг ознайомитися з оригіналом Брест-Литовського мирного договору, ратифікаційною грамотою до нього, які датовані 1918 роком.

"Мабуть, я був першим українцем, який за останні 100 років доторкнувся до цього шматочку історії. Це неймовірні відчуття! Серед іншого – договір султана з гетьманом Дорошенко. І це один з перших документів, в якому фактично мова йде про міжнародну суб'єктність козацької держави. Документ дуже добре зберігся. Напевно, застосовували турецькомовний примірник, а український просто зберігали в архіві", - зазначив він.

За словами Сибіги, серед цікавих знахідок, цінних для історичного спадку України, документи, що стосуються Криму та Києва.

"Про Крим я взагалі скажу, що там дуже велика кількість документів, які також ще чекають свого дослідника. Про Київ я задавав пошук, багато документів. Є листування, доповіді воєначальників про бої, в тому числі й з козаками. Там все це є", - додав посол.

Він підкреслив, що українським вченим вдалося зробити копії листів законної дружини Сулеймана I Пишного Роксолани, що походила з галицького містечка Рогатин.

"Є листування в контексті її гуманітарних проєктів. Тому що вона будувала багато культових об’єктів по всій Османській імперії. І вони є чудовим прикладом поетичного мистецтва тогочасного", - зазначив Андрій Сибіга.

За його словами, окрім цього, у ході дослідження виявили документи, що стосуються Надії Тюрхан родом з Тростянця Вінницької області. Вона також була султаншею українського походження.

Як зазначає посол, османський архів містить близько 90 млн документів, серед яких лише 5% українським вченим вдалося виявити та розпізнати. Вони планують і далі активно проводити пошукові роботи.

"У цьому році під час зустрічі президентів України та Туреччини було підписано угоду між архівними службами України та Туреччини, що відкрило дорогу до обміну такими документами. Оскільки і в українських архівах є багато документів, які цікаві турецькій стороні. Взагалі ось цей українсько-османський, українсько-тюркський напрямок дуже недооцінений в Україні. Тому що наша ідентичність також складається і з цих елементів", - запевнив Андрій Сибіга.

Раніше повідомлялося, що в Помпеях учені знайшли стародавній магазин їжі та "енергетичний батончик". У давньому магазині виявили сліди продуктів майже 2000-річної давнини.