Сергій Льовочкін: Незважаючи на пандемію, влада почала скорочувати виплати медустановам

"Опозиційна платформа - За життя"

Після зниження захворюваності на коронавірус і початку вакцинації уряд знову втратив інтерес до охорони здоров'я. Ситуація повертається в докарантинний період, коли медицина хронічно недофінансувалася, що веде до її остаточного руйнування. Про це заявив народний депутат від "Опозиційної платформи - За життя" Сергій Льовочкін у зв'язку з Днем медпрацівника України.

"У 2020 році, коли влада була налякана епідемією, під тиском опозиції вона пішла на те, щоб збільшити фінансування охорони здоров'я до 4,2% ВВП. Це не 5%, які мають бути за законом, але хоча би близько до необхідних цифр. Проте вже в нинішньому році медицина може розраховувати у зведеному бюджеті максимум на 3,8% ВВП. Недофінансування охорони здоров'я в порівнянні з реальними потребами становить мінімум 40 мільярдів гривень", - повідомив політик.

Він навів дані про те, що в квітні 2021 року в порівнянні з березнем виплати по всіх медустановах, які уклали договори з Національною службою здоров'я, скоротилися на 20,9%, а в травні в порівнянні з квітнем – ще на 11%. Таким чином, їх фінансування тільки протягом весни скоротилося на 30%. Причому скорочення йде не тільки по "коронавірусних" грошах: і без них у квітні порівняно з березнем було зменшено фінансування за спеціалізованою медичною допомогою – на 27,7%, а в травні ще на 4,2%.

"В таких умовах ризики знищення української медицини зростають багаторазово. Середня зарплата в охороні здоров'я в перші місяці нинішнього року склала 11,6 тисяч гривень – і очевидно, що такими грошима фахівців утримати неможливо. Особливо, якщо врахувати, що навіть ці гроші не виплачують вчасно", - сказав народний депутат.

Він уточнив, що за перші чотири місяці 2021 року заборгованість перед медиками збільшилася на 157% і становить вже понад 71 млн гривень.

"За минулий рік наша охорона здоров'я втратила 5,1 тисяч лікарів - у п'ять разів більше, ніж за попередні шість років. Такими темпами ми втратимо всю систему дуже швидко. І якщо з нинішньою епідемією держава погано справляється, оскільки реформи останніх шести років не до кінця знищили створене в попередні десятиліття, то з будь-якою подібним кризою в майбутньому боротися буде нічим. Тому минулого тижня я відправив запит прем'єр-міністру, в якому зажадав вжити заходів щодо виведення медицини з кризи. Ми наполягаємо на тому, щоб фінансування медицини було доведено до належних за законом 5% ВВП, тому що нам небайдуже, що буде з українським народом через п'ять або десять років", – підсумував Сергій Льовочкін.