Перерахунок заборгованості і звільнення від штрафів. Які пільги почнуть діяти для переселенців з Криму і Донбасу з вересня

Топ-новина
Топ-новина
В Україні вводяться нові пільги для переселенців з Криму і Донбасу Фото з відкритих джерел

З 5 вересня закон № 1646-ІХ набере чинності

В Україні звільнять від негативних наслідків невиконання зобов'язань за кредитними договорами переселенців з Криму та Донбасу. Крім того, буде обмежено розмір відсотків за кредитами для внутрішньо переміщених осіб. Розповідаємо детальніше, від яких покарань будуть звільнені українці та кого з переселенців стосується закон. 

Звільнять від штрафів і майнових санкцій

Закон постановляє, що загальна сума процентів за кредитним договором або договором позики внутрішньо переміщеної особи не може перевищувати суми процентів, нарахованої протягом строку, на який надавався кредит (позика), за мінімальною ставкою, визначеною договором.

У свою чергу кредитор зобов’язаний перерахувати заборгованість за кредитом протягом семи днів після письмового звернення від внутрішньо переміщеної особи. 

У разі неналежного виконання зобов’язань за кредитними договорами переселенці звільняються від таких покарань:

  • неустойка (штраф, пеня)
  • відповідальність у вигляді сплати суми боргу
  • інші майнові санкції

Також забороняється відступлення права вимоги за кредитним договором позичальника з числа внутрішньо переміщених осіб без його згоди.

На кого з переселенців поширюється закон?

Метою закону є захист осіб, які постраждали у результаті бойових дій на сході України та від тимчасової окупації АР Крим. У зв’язку з цим від негативних наслідків невиконання зобов’язань за кредитами звільняються лише переселенці з АР Крим і Севастополя, які уклали договори до 20 лютого 2014 року. 

Закон також поширюється на переселенців з окремих регіонів Донецької та Луганської областей (ОРДЛО) і території проведення АТО/ООС, які уклали договори до 14 квітня 2014 року.

Новини за темою: "Залишається тільки руки на себе накласти": Українці висловилися про право банків знімати гроші з їхніх рахунків за борги і кредити

В Офісі президента наголосили, що відповідальність за невиконання чи неналежне виконання внутрішньо переміщеною особою кредитних зобов'язань покладається на Російську Федерацію як на державу-окупанта. Це передбачено нормами і принципами міжнародного права.

Як потрапити на облік ВПО

До категорії внутрішньо переміщених осіб (ВПО) належать люди, яких змусили залишити своє місце проживання у результаті тимчасової окупації, порушень прав людини та надзвичайних ситуацій природного чи техногенного характеру. При цьому ВПО перебуває на території України на законних підставах і має право на постійне проживання там. Стати на облік ВПО у Україні може особа, яка проживала на тимчасово окупованій території або в районі проведення антитерористичної операції.

Для отримання довідки переселенця треба звернутися до управління праці та соціального захисту за місцем фактичного проживання Фото з відкритих джерел

Після переїзду для отримання довідки треба особисто звернутися із заявою до управління праці та соціального захисту населення за місцем фактичного проживання.

Перелік документів:

  • заява про постановку на облік як ВПО
  • паспорт громадянина України (для повнолітніх)
  • свідоцтво про народження дитини (для неповнолітніх)
  • інший документ, що посвідчує особу та підтверджує спеціальний статус заявника

Новини за темою: Довідку переселенця та допомогу можна буде переоформити через "Дію", - Резніков

Кому можуть відмовити у видачі довідки переселенця?

Довідку можуть не видати у випадку, якщо у заявник не прописаний на ТОТ України чи в районі проведення АТО, а також немає доказів на підтвердження проживання на цій території. 

Також документ можуть не отримати особи, що втратили документи про посвідчення особи. У такому випадку необхідно спершу відновити втрачені документи. Ще однією підставою для відмови може стати наявність у державних органів фактів подання завідомо неправдивих відомостей для отримання довідки.

Які ще пільги почали діяти для переселенців

Отримання посвідчення водія без прописки. З 8 червня сервісні центри МВС реєструють транспортні засоби та видають посвідчення водія усім внутрішньо переміщеним особам. 

Зміни дозволяють переселенцям без зареєстрованого основного місця проживання складати іспити на право керування автомобілем, обмінювати чи відновлювати посвідчення водія та реєструвати транспортні засоби.

У разі відсутності прописки до пакета документів додатково надається довідка про взяття на облік ВПО, де вказано фактичне місце проживання. Довідку можна також пред’явити в електронному форматі через застосунок "Дія".

Переселенці можуть взяти іпотеку під 3% річних Фото з відкритих джерел

Іпотека під 3% річних. Навесні Кабмін затвердив порядок розподілу пільгової іпотеки для переселенців під 3% річних. Для визначення пільговиків сформують окрему чергу на базі реєстрів Держфонду сприяння молодіжному житловому будівництву та його регіональних управлінь. Після цього за допомогою генератора випадкових чисел буде обрано переможця.

Новини за темою: Шмигаль наказав уряду розширити умови пільгової іпотеки та лізингу

За програмою ВПО можуть отримати пільговий кредит на введене в експлуатацію житло вартістю до 40 тисяч євро. Він надається на термін до 20 років із розрахунку 63 кв. м загальної площі та додатково 10,5 кв. м на родину.

Також можна самостійно обрати квартиру в багатоповерхівці чи одноквартирний житловий будинок. Однак це поширюється лише на помешкання, які ввели в експлуатацію не більше ніж 35 років тому або реконструювали не більше ніж 25 років тому.

Перший етап відбору кандидатів відбувся 21 липня. Тоді зі 150 переможців кредити отримали лише 67 переселенців, а 31 особа відмовилася від іпотеки. Ще 52 претенденти не подали повний пакет документів. Другий тур відбору учасників програми для переселенців відбувся 31 серпня.

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках PNK.TV

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.