Обмеження доступу до ЗМІ в Україні суперечить міжнародним стандартам: ІноЗМІ про критику ООН санкцій Зеленського проти українських медіа

Фото з відкритих джерел

Звіт ООН по Україні торкнувся проблем загострення, зростання жертв на Донбасі, конституційної кризи і протиправного закриття телеканалів

Застосування санкцій українською владою щодо телеканалів та електронних ЗМІ не відповідає міжнародним стандартам у сфері вільного вираження думки. Про це пише ряд зарубіжних ЗМІ, посилаючись на заяву голови моніторингової місії ООН з прав людини в Україні Матильди Богнер, яка представила 32-гу періодичну доповідь про ситуацію з правами людини в країні. 

"Ці рішення не відповідають міжнародним стандартам у галузі права на свободу вираження поглядів, оскільки вони не були прийняті незалежними органами влади і не змогли довести пропорційність цих обмежень", - цитує білоруський телеканал СТВ Матильду Богнер. 

ТАСС, посилаючись на заяву глави моніторингової місії ООН, пише, що "РНБО [Рада національної безпеки і оборони] прийняла, а президент [України Володимир Зеленський] затвердив рішення про застосування санкцій, які призвели до закриття телеканалів "112 Україна", ZIK і NewsOne. 20 серпня РНБО ухвалила інше рішення про застосування додаткових санкцій, які призвели до обмеження доступу до онлайн-ЗМІ. УВКПЛ [Управління верховного комісара ООН з прав людини] стурбоване тим, що ці рішення не відповідають міжнародним стандартам в плані вільного вираження думки". 

Також зарубіжні ЗМІ відзначають, що моніторингова місія ООН з прав людини в Україні продовжить стежити за ситуацією із застосуванням санкцій українською владою щодо телеканалів та електронних ЗМІ. 

Нагадаємо, 23 вересня голова моніторингової місії ООН з прав людини в Україні Матильда Богнер представила 32-гу періодичну доповідь про ситуацію з правами людини в країні.

24 вересня у рамках Генасамблеї ООН Фонд захисту свободи слова поінформував учасників саміту з питань інформації та демократії про незаконне закриття опозиційних ЗМІ та систематичні порушення свободи слова в Україні.

Нагадаємо, 2 лютого президент Володимир Зеленський підписав указ про застосування санкцій проти телеканалів "112 Україна", NewsOne і ZIK. Згідно з указом, який набрав чинності з моменту підписання, до телеканалів застосовані санкції протягом п'яти років. Це передбачає блокування мовлення всіх трьох телеканалів. 

26 лютого журналісти незаконно закритих президентом Володимиром Зеленським телеканалів об'єдналися і створили новий телеканал – "Перший Незалежний". Засновниками нового медіа стала група журналістів, які раніше працювали на каналах "112 Україна", NewsOne і ZIK. Але буквально через годину після початку мовлення влада незаконно відключила телеканал від ефіру

20 серпня Рада національної безпеки і оборони України ввела санкції проти головного редактора "Страны" Ігоря Гужви. Також РНБО ввела санкції проти Анатолія та Ольги Шарій. 

Напередодні Нацрада заявила, що подасть позов про анулювання ліцензії каналу НАШ. Причина - виступ в його ефірі лідера забороненої в Україні Комуністичної партії Петра Симоненка, який нібито говорив фрази, що розпалюють ворожнечу.

Провідні європейські політики, міжнародні та українські експерти та світові ЗМІ розкритикували указ Зеленського про припинення роботи телеканалів "112 Україна", NewsOne і ZІК.

За вісім місяців зарубіжні ЗМІ опублікували понад 80 тисяч публікацій, присвячених цькуванню українською владою опозиції та незалежних телеканалів.