Нобелівську премію з медицини 2021 року присудили за відкриття рецепторів дотику і температури

фото з відкритих джерел

Цьогорічне нагородження стало 112-м в історії Нобелівської премії з фізіології та медицини

Нобелівську премію в галузі фізіології або медицини за 2021 рік розділили американські фізіолог Девід Джуліус і молекулярний біолог Ордем Патапутян. Вчених відзначили за відкриття рецепторів температури і дотику. Про це стало відомо в ході спеціальної прес-конференції в шведському Каролінському інституті в Стокгольмі, передає "112ua.tv".

Минулого року Нобелівську премію з медицини розділили троє вчених, які відкрили вірус гепатиту C – Гарві Алтер, Майкл Гоутон і Чарльз Райс. До них нагороду присудили дослідникам адаптивності живих клітин до доступності кисню Вільяму Кейліну, Пітеру Редкліффу і Греггу Семенсі. А у 2018 році лауреатами стали Джеймс Еллісон і Тасуку Ходзьо, які розробили методику імунотерапії раку.

Цьогорічне нагородження стало 112 в історії Нобелівської премії з фізіології та медицини. Серед лауреатів до сьогоднішнього дня було всього 12 жінок. Ніхто ще не отримував Нобелівку в галузі медицини більше одного разу, хоча в інших областях науки такі прецеденти були. Сьогоднішні лауреати приєдналися до списку з 222 колег, також відзначених престижною науковою нагородою.

Наймолодшим володарем Нобелівки в галузі медицини був канадець Фредерік Бантінг. Він разом з Джоном Маклеодом відкрив гормон інсулін. На момент присудження премії у 1923 р Бантінгу було 32 роки. Найстарішому ж медику, який отримав премію, було 87 років – Френсіс Пейтон Роус в 1966 р удостоївся нагороди за відкриття онкогенних вірусів.

У 2011 р. Канадський медик Ральф Стайнман був названий лауреатом премії за дослідження набутого імунітету посмертно. Статут Нобелівської премії забороняє нагороджувати вчених, які пішли з життя, але в момент оголошення комітет був ще не в курсі смерті Стайнмана, тому для нього зробили виняток.

Історія премії також налічує всього одну відмову від нагороди під тиском влади – німецькому бактеріологу Герхарду Домагку керівництво нацистської Німеччини заборонило отримувати премію за відкриття антибактеріального ефекту речовини пронтозил. З її допомогою він вилікував свою дочку, котрій загрожувала ампутація руки. Нобелівську медаль і диплом за своє відкриття Домагк все ж отримав пізніше, але грошову частину за правилами премії йому вже не виплачували.

Знаменитий австрійський психіатр Зигмунд Фрейд номінувався на Нобелівську премію в галузі медицини 32 рази, але так її і не отримав. Експерти комітету визнали його роботи недостатньо доказовими.

Новини за темою: Премія за ЗНО на відмінно: Постанову підтримав освітній комітет Ради

Нагадаємо, у Швеції та Норвегії розпочинається Нобелівський тиждень, під час якого стануть відомі лауреати цієї престижної премії за 2021 рік.