Ганна Герман у фільмі "Паломниця" розповіла, як пережила смерть двох синів

Фото з відкритих джерел

Голова наглядової ради Фонду захисту свободи слова в Україні Ганна Герман у фільмі Оксани Марченко "Паломниця" розповіла про те, як змогла пережити смерть двох синів.

В ході бесіди Ганна Герман розповіла про те, як уперше зіткнулася з втратою близької людини. Їй тоді було 12 років, і в один із сонячних днів не стало її 40-річного батька.

Того дня маленька дівчинка заявила родичам, що Бога насправді немає, а якби був, то її батько не помер би.

"Це велика наука - смирення. І найбільше, що може бути в житті. Немає вищої школи і вищих університетів, аніж це. Знаєте, я колись написала, що серце, яке не знало страждань, воно щасливе. Але серце, яке пізнало страждання, - безцінне", - розповіла Герман.

Однак вона змогла знайти в собі сили і прийти до віри.

"Я думаю, що наші молитви - це така мізерна спроба достукатися до неба. Найважливіше для Господа - це щирість, це твоя щирість. Не те, коли ти стоїш на службі і думаєш, як у тебе вже болить хребет, чому так довго, так?" - розповіла Герман.

Найбільше її життя піддавалося випробуванням віри в момент загибелі синів.

Її молодший син Роман загинув в автокатастрофі в 2009 році, йому було 17 років. Через шість років раптово помер старший син Микола.

"Це нам здається, що ми вибираємо віру в Бога. Насправді це Бог обирає тих, кого Він хоче до себе ближче закликати, тому що Він, очевидно, має на тих людей якісь плани. Очевидно, Він має для них якесь завдання, яке вони повинні виконати. І будучи в іншій ситуації життєвій, будучи в якихось комфортних, можливо, обставинах, люди ніколи не могли б цього зробити. Немає іншого шляху, щоб зрозуміти це. З тебе повинні три рази здерти шкіру з живого", - розповіла вона.

У моменти суму за синами Герман думала про самогубство, але саме віра і думки про те, що вона тільки зашкодить душам дітей, стримували її.

"Навряд чи я думала про свою душу тоді. Я думала тоді про душі тих, хто відійшов, як би їх врятувати, як їм допомогти. У такі моменти ти просто про себе не пам'ятаєш. Ти взагалі нічого не пам'ятаєш і нічого не розумієш. Я думаю, що не треба нікому того знати, як це відбувається, тому що це неможливо розповісти. Але коли ти проходиш той шлях, коли ти не піддаєшся спокусі диявола зробити щось із собою. А такі думки виникають, і це зрозуміло. Я пам'ятаю, десь недавно мама наклала на себе руки після того, як щось сталося з її дитиною. Мене стримувало лише одне: я ображу там усіх таким вчинком. І якщо я не витримаю, якої ганьби я нароблю там усім. І це, знаєте, почуття такого обов'язку перед ними, щоб їх не образити і не осоромити, - воно мене змушувало триматися. Я повинна була триматися, у мене не було іншого виходу", - підсумувала Герман.

Нагадаємо, Оксана Марченко випустила нову, вже 11-ту, серію "Паломниці", в якій показала київський Свято-Покровський монастир, в деталях розповіла про таїнство причастя і про те, чому в його процесі священик може заробити тяжкий гріх.