Фонд захисту свободи слова звертається до лідерів країн Європи, США та міжнародних організацій, щоб донести стурбованість щодо порушення основ демократії та свободи слова в Україні

фото з відкритих джерел

У державі, яка претендує на роль демократичної моделі правління, створено кричущий прецедент закриття ЗМІ всупереч закону. Глядачам і читачам заборонили доступ до "112 Україна", Zik, NewsOne, КРТ, "Страна.юа" та "Шарій.нет". Зроблено це з політичних мотивів, а не відповідно до закону.

Без суду влада вивела з ефіру телеканал "Перший Незалежний", який об’єднав журналістів трьох закритих каналів, припинивши його мовлення вже через годину після початку трансляції.

Нині українська влада встановлює тотальний контроль без шансів для громадян чути різні точки зору, підвищувати соціальну обізнаність та отримувати інформацію про реальний стан економіки. Боротьба з медіа – не інше як бажання президента України Володимира Зеленського посилити свою владу. І робить це він за рахунок найрейтинговіших медіа країни.

Фонд захисту свободи слова вже надіслав листи понад 200 отримувачам, серед яких: Надзвичайні і Повноважні Посли країн G7, Віце-президент Світового банку у справах регіону Європи та Центральної АзіїГенеральний секретар ООН, представники ОБСЄ з питань свободи ЗМІ, члени комітету Європейського Парламенту із закордонних справ, голова Представництва ЄС в Україні, члени Парламентського комітету асоціації Україна-ЄС, Президент Європарламенту та інші.

Ознайомитися з повним текстом звернення:

Нагадаємо, 10 вересня співробітники незаконно закритих медіа передали відкритий лист Європейському комісару з питань розширення й політики добросусідства з 2010 по 2014 рік Штефану Фюле та екс-президенту Польщі Олександру Кваснєвському з приводу серйозної загрози свободі інформації в Україні й введення тотальної цензури.

У листі журналісти зазначили, що останні два роки в Україні ознаменувалися все більш жорсткою боротьбою влади з неугодними засобами масової інформації, які не бояться говорити правду про численні помилки чинної влади й пряме нехтування нею взятими на себе зобов'язаннями та обіцянками, даними своїм виборцям.

Під час акції вони тримали в руках плакати з написами: "Пане Кваснєвський, поінформуйте європейських політиків про порушення свободи слова в Україні","112 Україна", NewsOne, ZIK, "Перший Незалежний" були незаконно закриті владою - Зеленський знищує свободу слова в Україні", "Пане Фюле, скажіть Зеленському, щоб він дотримувався Конституції України, яка гарантує свободу слова (стаття 34)".

До слова, це не перший лист і не перший мітинг, якими журналісти незаконно закритих телеканалів "112 Україна", NewsOne, ZIK і "Перший Незалежний" закликають міжнародну спільноту звернути увагу на проблему зі свободою слова в Україні.

Раніше колективи співробітників незаконно закритих українською владою телеканалів і сайтів написали листа державному секретарю США Ентоні Блінкену щодо запровадження тотальної цензури та серйозної загрози свободі інформації в Україні.

Також вони зустрілися із секретарем Сенату, віце-президентом Комітету закордонних справ, оборони й збройних сил Жоелем Герріо та віце-президентом Комісії з конституційного законодавства, загального виборчого права, регламенту й загального управління Сенату Франції Наталі Гуле та поінформували сенаторів про катастрофічну ситуацію зі свободою слова в Україні.

До цього було звернення в Управління Верховного комісара ООН з прав людини з проханням приділити увагу проблемі знищення свободи слова в Україні та вплинути на українську владу в цілому й президента Зеленського зокрема.

Крім того, наприкінці серпня журналісти незаконно закритих медіа "112 Україна", NewsOne, ZIK, "Перший Незалежний", КРТ, "Страна.uа", "Шарій.net" провели великий мітинг біля стін посольства США в Києві, під час якого передали лист про незаконні дії влади в особі президента України Володимира Зеленського, а також закликали президента США Джо Байдена порушити проблему знищення Зеленським свободи слова в Україні.

До цього, 23 серпня, сотні журналістів незаконно закритих каналів провели мітинг із вимогою про захист свободи слова в Україні. Журналісти планували провести мітинг під будівлею Національної опери, де зібралися учасники "Кримської платформи", але їх не пропустила поліція.

Також сотні журналістів телеканалів "112 Україна", NewsOne і ZIK приходили до представництва ООН в Україні висловити подяку за звіт Управління Верховного комісара ООН з прав людини "Огляд ситуації у сфері прав людини в Україні", в якому закриття телеканалів було визнано незаконним.

Нагадаємо, 2 лютого президент Володимир Зеленський підписав указ про застосування санкцій проти телеканалів "112 Україна", NewsOne і ZIK. Згідно з указом, який набув чинності з моменту підписання, до телеканалів застосовані санкції протягом п'яти років. Це передбачає блокування мовлення всіх трьох телеканалів.

26 лютого журналісти незаконно закритих президентом Володимиром Зеленським телеканалів об'єдналися й створили новий телеканал - "Перший Незалежний". Засновниками нового медіа стала група журналістів, які раніше працювали на каналах "112 Україна", NewsOne і ZIK. Але буквально через годину після початку мовлення влада незаконно відключила телеканал від ефіру.

20 серпня були введені санкції проти головного редактора інтернет-видання "Страна.uа" Ігоря Гужви, компаній - видавців "Страны.uа", блогера й журналіста Анатолія Шарія, його дружини Ольги. У результаті були заблоковані видання "Страна.uа" і "Шарій.net".

Провідні європейські політики, міжнародні й українські експерти та світові ЗМІ розкритикували указ Зеленського про припинення роботи телеканалів "112 Україна", NewsOne і ZIK.

За останні місяці світові ЗМІ, європейські політики й експерти опублікували понад 80 тис. матеріалів, присвячених цькуванню українською владою опозиції та незалежних телеканалів.