Оксана Марченко в новій серії "Паломниці" розповіла, що означають кольори богослужбового облачення священнослужителів

Фото з відкритих джерел

У п'ятницю, 7 травня, вийшла дев'ята серія авторського проекту Оксани Марченко "Паломниця" – про Свято-Миколаївський Мукачівський жіночий монастир, що в Закарпатській області. У новому епізоді свого авторського проекту телеведуча розповіла, що означають кольори богослужбового облачення священнослужителів, а також поцікавилася у настоятельки обителі – ігумені Іларії (Січки), чому ченці носять чорний одяг.

Так, верхнє богослужбове облачення священика називається "фелонь". На вигляд це довга і широка накидка, без рукавів, з прорізом для голови.

"Фелонь - накидка з прорізом для голови та жорстким піднятим опліччям, яку може надягати тільки священик під час богослужіння. Довга зі спини, спереду вона доходить тільки до пояса, щоб не сковувати рухи під час служби. Фелонь шиють без рукавів. Це символізує подобу одягу, в яку були одягнені апостоли, коли йшли на проповідь. На вбранні у верхній частині нашивають хрест, а ближче до подолу – восьмикутну зірку. Це символ єднання у православній церкві Старого і Нового Заповітів", - розповіла Оксана Марченко.

За словами телеведучої, фелонь, як і інші елементи богослужбового облачення, буває семи кольорів, кожен з яких символізує певну священну подію або вшанування святих.

Так, білий колір - це символ Божественного світла. У такому облаченні звершують богослужіння на Великдень, Різдво, Богоявлення, Благовіщення, Преображення і Вознесіння.

Великодню Літургію і всю Світлу Седмицю звершують вже у червоному вбранні, що символізує любов Бога до людського роду. У таких же ризах служать у дні пам'яті мучеників.

Жовтий або золотий колір представляє Христа як Царя. Це одяг для служби в недільні дні, дні пам'яті апостолів, пророків і святителів.

У ризи блакитного кольору, які символізують небесну чистоту і непорочність, священики одягаються у свята Богородиці. Зелений колір облачення належить одягати у свята прославлення Святого Духа, а також у дні пам'яті подвижників і преподобних.

У ризах фіолетового кольору служать Великопісні служби, коли віруючі згадують страждання і розп'яття Ісуса Христа. В цей же період священики можуть бути в облаченні чорного кольору як символу скорботи.

Оксана Марченко зазначила, що одяг чорного кольору також завжди шиють для ченців. Чому, пояснила ігуменя Іларія (Січка).

"Чорний одяг - це одяг покаяння, одяг скорботи. Коли людина приходить до монастиря, вона стає воїном Христовим. Воїни, коли йдуть до армії, теж змінюють свій одяг. Так і ми, коли приходимо до монастиря, залишаємо свій одяг вдома, а одягаємося вже в чернечий, ангельський одяг", - розповіла вона.

Ігуменя Іларія (Січка) додала, що черниць, або, як їх ще називають, рясофорних черниць, благословляють носити підрясник – довге вбрання з вузькими рукавами, а також рясу – верхнє вбрання з широкими рукавами нижче долоні. Голову вони покривають апостольником - хусткою з вирізом для обличчя, що закриває спину і груди.

Фото з відкритих джерел

"Постригаючись у мантію, або в малу схиму, людина повністю зрікається мирського життя і стає ченцем. На цьому етапі до одягу додається параман – невелика хустка із зображенням хреста. Його носять під одягом на спині. Поверх підрясника і ряси черниці надягають мантію – довгу в підлогу накидку без рукавів", - розповіла Оксана Марченко.

Телеведуча зазначила, що окремий тип одягу є також у схимонахів (ченців, які прийняли велику схиму), послухом яких є невпинна молитва за увесь світ. На їхньому вбранні – і на одязі, і на головних уборах – вишиті молитви.  Схимонахині ще носять кукіль-капюшон, що повністю закриває голову і обличчя.

Нагадаємо, 7 травня на YouTube-каналі Оксани Марченко відбулася прем'єра дев'ятого фільму проекту "Паломниця", який розповідає про Свято-Миколаївський Мукачівський жіночий монастир. Під час зйомок цього епізоду телеведуча несла швейний послух в обителі, а також поспілкувалася з її духівником - Високопреосвященнішим митрополитом Мукачівським та Ужгородським Феодором (Мамасуєвим).