Через зростання ціни на газ може "лягти" увесь хімпром, - експерт

Ціна на газ в Україні до осені зросте Фото з відкритих джерел

Під загрозою опиняться шість великих хімічних комбінатів, наголосив Юрій Атаманюк

Через зростання вартості газу в Україні може "лягти" увесь хімпром: під загрозою закриття опиняться шість великих хімічних комбінатів, на кожному з яких працюють понад 5 тисяч осіб.

Про це в ефірі ток-шоу "Голос народу" на телеканалі "Перший Незалежний" заявив економічний експерт Юрій Атаманюк.

Гість студії вказав, які небезпеки створює різке підвищення вартості газу.

"Порівняймо червень минулого року і червень цього року, коли не було зростання світових цін на газ, коли у нас - стабільний долар. І у нас яка картина склалася - витрати на комуналку зросли на 36%, витрати на електроенергію теж зросли на 36% , а газ подорожчав на 173%. Зараз уже "Нафтогаз" пропонує контракти без доставки по 18 замість 12 (грн/куб. м. - Ред.). Із доставкою буде до 20. Тобто ми дійсно зараз можемо дійти до ситуації, коли, з одного боку, буде високий ризик неплатежів. Ми це бачимо з того, що зростають борги. Але є інший момент, дуже важливий: якщо у металургів це подорожчання енерговитрат буде якось збалансоване подорожчанням їхньої продукції, то у нас "ляже" увесь хімпром. Більш того, поруч знаходяться конкуренти - поруч білоруси, у яких дешевша енергосировина, готові постачати нам хімічну продукцію. Це насамперед добрива, без яких ми не можемо. Поруч - Грузія, Китай, Росія, у якої будемо купувати знову через якусь Словаччину. Ми "покладемо" ще близько шести великих хімічних комбінатів, на кожному з яких працює понад 5 тисяч працівників", - сказав Юрій Атаманюк.

Новини за темою: Від нових тарифів на газ до жорстких правил в’їзду в Україну з-за кордону: Топ змін, що підготував нам серпень

Експерт застеріг, що підприємство, яке не працює, - це ще й передумова для збільшення неплатежів, зростання безробіття, невиплати заробітної плати.

Як повідомляли, ціна на газ в Європі сягнула нового історичного максимуму - 42,1 євро за мегават-годину. Зазначено, що після перетину позначки 40 євро за мегават-годину наприкінці липня ціна на газ в Європі продовжує зростати. Якщо перевести вартість за кубічний метр у долари, ціна газу становить 525 доларів за тисячу кубометрів.

Раніше міністр енергетики Герман Галущенко заявив, що ціни на газ за місяць можуть зростати, оскільки на європейському ринку спостерігається дефіцит блакитного палива.