Україна готова надавати іноземним замовникам до 40% потужностей своїх ПСГ

Фото з відкритих джерел

Для гарантування енергетичної безпеки в пікові періоди необхідно формувати запаси газу на рівні 25-30% річного споживання, але не всі європейські країни мають необхідні потужності для зберігання

Україна готова надавати іноземним замовникам до 40% (приблизно 10 млрд куб. м) потужностей своїх підземних сховищ (ПСГ) для створення ними стратегічних запасів природного газу. Про це повідомив голова Оператора ПСГ України Сергій Перелома під час Українського газового форуму, який відбувається в Києві, передає "Інтерфакс-Україна".

За його словами, для гарантування енергетичної безпеки в пікові періоди необхідно формувати запаси газу на рівні 25-30% річного споживання, водночас не всі європейські країни мають необхідні потужності для зберігання.

Їх, зокрема, не мають Литва, Естонія і Молдова, потужність польських підземок становить 3,2 млрд куб. м за річного споживання 21,6 млрд куб. м, румунських - 3,1 млрд куб. м за споживання 11,3 млрд куб. м.

У зв'язку із цим оператор готує пропозицію Єврокомісії внести українські ПСГ до переліку майданчиків для зберігання страхових запасів газу ЄС.

"Кінцевий результат може відіграти вирішальну роль у посиленні енергетичної безпеки та незалежності країн європейського континенту й України зокрема", - сказав він.

Крім того, оператор готовий запропонувати свої ПСГ для зберігання газу, що постачається до Європи у зрідженому вигляді.

Перелома зазначив, що, крім об'єднаного продукту (bundle products), який вже показав свою ефективність, - "митний склад" (зберігання протягом трьох років без сплати податків і митних зборів при подальшому його транспортуванні з території країни) плюс short haul (спеціальний тариф на транспортування від кордону до ПСГ), Україна вивчає можливість впровадження ще одного bundle products, який об'єднає послуги Оператора ПСГ, а також операторів ГТС України та сусідніх європейських країн.

Як повідомлялося, єврокомісар з енергетики Кадрі Сімсон, коментуючи плани Брюсселя щодо боротьби проти високих цін на газ, повідомила, що "більш інтегрована система зберігання газу, можливо, дасть змогу оптимізувати ціни".

У свою чергу глава Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн зазначила, що глави держав та урядів ЄС погодилися подумати над можливістю створення стратегічних запасів газу, також обговорюється ідея спільних закупівель газу.

До системи 12 підземних сховищ "Укртрансгазу", 100% якого належить НАК "Нафтогаз України", загальною місткістю 31 млрд куб. м входять Більче-Волицько-Угерське ПСГ (17,05 млрд куб. м), Угерське (1,9 млрд куб. м), Дашавське (2,15 млрд куб. м), Опарське (1,92 млрд куб. м), Богородчанське (2,3 млрд куб. м), Червонопартизанське (1,5 млрд куб. м), Солохівське (1,3 млрд куб. м), Олишівське (0,31 млрд куб. м), Пролетарське (1 млрд куб. м), Кегичівське (0,7 млрд куб. м), Краснопопівське (0,42 млрд куб. м), Вергунське (0,4 млрд куб. м, розташоване на тимчасово окупованій території).

Станом на 26 жовтня 2021 року у ПСГ України перебуває 18,4 млрд куб. м газу.

Новини за темою: Україна закачала мільярд кубів газу до ПСГ, - "Укртрансгаз"

Нагадаємо, в Європі посилюється енергетична криза: промислові підприємства закриваються через рекордні ціни на газ.