Нобелівську премію-2021 з економіки дали трьом фахівцям зі США

Девід Кард удостоєний премії за "емпіричний внесок в економіку праці", а Ангріст і Імбенс — "за методологічний внесок в аналіз причинно-наслідкових зв’язків"

фото з відкритих джерел

Премію Шведського національного банку з економічних наук пам’яті Альфреда Нобеля присудили американським економістам Девіду Карду, Джошуа Ангрісту і Гвідо Імбенсу. Про це з посиланням на сайт Нобелівської премії повідомляє "НВ".

"Лауреати цього року — Девід Кард, Джошуа Ангріст і Гвідо Імбенс — надали нам нові погляди на ринок праці і показали, які висновки про причину і наслідок можуть бути зроблені з природних експериментів. Їх підхід поширився на інші області і здійснив революцію в емпіричних дослідженнях", — йдеться в повідомленні.

Відзначається, що багато важливих питань зі сфери соціальних наук пов’язані з причинно-наслідковими зв’язками. Наприклад, в як імміграція впливає на рівень зарплат і зайнятість або як більш тривале навчання впливає на дохід людини в майбутньому. На ці питання складно відповісти, бо невідомо, що б сталося, якби імміграції було менше або якби та чи інша людина не продовжила навчання.

"Однак лауреати цього року показали, що на ці та подібні питання можна відповісти за допомогою природних експериментів. Ключовим моментом є використання ситуацій, в яких випадкові події або зміни політики призводять до того, що до груп людей відносяться по-різному, що нагадує клінічні випробування в медицині", — пояснили в Шведській королівській академії наук.

Новини за темою: Нобелівську премію-2021 присудили двом журналістам - Марії Ресса і Дмитру Муратову

Використовуючи природні експерименти, Девід Кард проаналізував вплив мінімальної заробітної плати, імміграції та освіти на ринок праці. Його дослідження часів початку 1990-х кинули виклик загальноприйнятим уявленням, що призвело до нового аналізу і до додаткових відкриттів.

"Результати показали, серед іншого, що підвищення мінімальної заробітної плати не обов’язково веде до скорочення числа робочих місць. Ми тепер знаємо, що доходи людей, що народилися в країні, можуть виграти від нової імміграції, в той час як люди, які іммігрували в більш ранній час, ризикують постраждати. Ми також усвідомили, що ресурси в школах набагато важливіші для майбутнього успіху учнів на ринку праці, ніж вважалося раніше", — наголошується на сайті Нобелівської премії.

Однак результати природних експериментів важко інтерпретувати. Наприклад, продовження терміну обов’язкової освіти на рік для конкретної групи учнів не вплине на всіх в цій групі однаково. В середині 1990-х років Джошуа Ангріст і Гвідо Імбенс вирішили цю методологічну проблему, продемонструвавши, наскільки точні висновки про причину і наслідок можна зробити з природних експериментів.

Нагадаємо, Бенджамін Ліст і Девід Макміллан отримали Нобелівську премію за розробку нового точного інструменту для молекулярного конструювання.