Мікрокредитування в Україні: Що змінилося після 1 січня

Фото з відкритих джерел

Відповідний закон було прийнято ще у вересні 2020 року

З 1 січня 2021 року набрав чинності Закон України № 891-ІХ "Про внесення змін до деяких законів України щодо споживчого кредитування і формування та обігу кредитних історій", який регулює надання мікрокредитів. Відповідні роз'яснення надало Міністерство юстиції

Як зазначається, ухвалення закону було спричинене стрімким зростанням попиту на мікрокредитування, а також необхідністю унормування цієї сфери правовідносин та підвищення якості системи кредитних історій фізичних осіб.

Обмеження сум штрафів на пені

З моменту набрання чинності законом кредитні договори, що укладаються на строк до одного місяця, та договори, загальний розмір позики за якими не перевищує однієї мінімальної заробітної плати (6000 грн з 1 січня, - ред.), відноситимуться до споживчих кредитів, а тому такі відносини регулюватимуться нормами Закону України "Про споживче кредитування". 

Закон встановлює, що максимальна сукупна сума штрафів і пені за порушення споживачем виконання його зобов'язань не може перевищувати розмір подвійної суми, одержаної споживачем за таким договором, і не може бути збільшена за домовленістю сторін.

Заборона зміни процентної ставки

Важливою зміною для споживачів мікрокредитів є закріплення на законодавчому рівні заборони зміни процентної ставки за кредитом, порядку її обчислення, порядку сплати відсотків у бік погіршення умов для споживача. 

Про кредитну історію

Відтепер обов’язковою умовою укладення договору про споживчий кредит є згода споживача на доступ до інформації, що складає його кредитну історію, та на збір, зберігання, використання та поширення через бюро кредитних історій, включене до Єдиного реєстру бюро кредитних історій, інформації щодо нього та цього кредиту, визначеної Законом України "Про організацію формування та обігу кредитних історій". Без надання такої згоди споживачем кредитодавець повинен відмовити в укладенні договору та здійсненні кредитної операції.

Ще одна новація стосується обов'язку для кредитодавця безоплатно передавати інформацію щодо всіх споживчих кредитів хоча б до одного бюро кредитних історій, включеного до Єдиного реєстру бюро кредитних історій.

Наступним нововведенням є скорочення строку внесення кредитним бюро отриманих від кредитодавця відомостей. Раніше на дану процедуру законодавством передбачалося сім днів, тепер же цей строк обмежений двома днями.

Обмеження щодо кількості "швидких кредитів"

Закон обмежує можливість отримувати безмежну кількість швидких кредитів без наміру їх повертати, тим самим захищаючи фінансові установи від збільшення проблемної заборгованості.

Поряд з цим, зміни допоможуть певною мірою убезпечити споживачів від отримання, на перший погляд, незначних позик, а також дозволять зберегти клієнтам свою платоспроможність.

Про ризики мікрокредитування

Фінансові компанії не будуть зобов'язані надавати клієнтам паспорт споживчого кредиту перед підписанням договору, якщо йдеться про позику сумою, що не перевищує мінімальну заробітню плату. 

Таке зобов'язання є лише для кредитів понад мінімальну зарплату. Неурегульованість даного питання залишає кредиторам можливість використовувати різні способи приховування дійсної інформації про кредит у подальшому.

Нагадаємо, нещодавно Кабінет міністрів України змінив умови пільгового кредитування бізнесу за програмою "Доступні кредити 5-7-9%" у зв'язку з посиленням карантину.