Новини » Політика Читать эту новость на русском

Фонд захисту свободи слова про тиск на телеканал "Дом": Це черговий доказ, що при Зеленському в Україні свобода слова продовжує зазнавати серйозних утисків

PNK

Поява інформації про те, що на журналістів чергового українського телеканалу – телеканалу "Дом" – чинився тиск з боку влади, є черговим доказом того, що при режимі президента Володимира Зеленського в Україні свобода слова продовжує зазнавати серйозних утисків. Про це заявила голова наглядової ради Фонду захисту свободи слова Ганна Герман. Текст її заяви оприлюднено на сайті організації.

"Вимоги давати якомога більше позитивної інформації про дії президента нагадують часи брежнєвського застою, коли в радянській партійній пресі був популярним вислів "Лениным газету не испортишь".

Сьогодні "Дом" не "испортишь" Зеленським. Так вважають на Банковій. "Испортить" дім, тобто наше суспільство, на думку ОП, можуть незалежні медіа, які називають речі своїми іменами: велике будівництво – великим "крадівництвом", "вовину тищу" – популістським вивертом, а заяви про те, що президент Зеленський робить неймовірні зусилля, аби принести на Донбас мир – заведенням перемовин щодо Мінських угодах у безвихідь", – зазначила Ганна Герман.

При цьому вона підкреслила, що з ОП не почуєш ані слова про те, чому опозиційні видання закриваються позасудовим рішенням РНБО, чому не має судових вироків стосовно радикалів, які переслідують незалежних журналістів, чому інформаційний простір України наповнено фейками, які дезорієнтують суспільство.

"На багато чого не має відповіді. Нинішня українська влада, діючи суто у власних політичних інтересах, не обтяжує себе турботою про вільні медіа. У лютому цього року президент України Володимир Зеленський у позасудовому порядку санкціонував закриття чотирьох телевізійних каналів "112 Україна", NewsOne, ZIK і пізніше – "Першого Незалежного". При цьому дані канали дотримувалися балансу думок, демонструючи свою прихильність стандартам журналістики в демократичному суспільстві.

Також зовсім недавно український суспільний мовник – телеканал "UA: Перший" звинуватив Офіс президента України в тому, що той "давно і жорстко" ставить ультиматуми щодо присутності народних депутатів у телевізійному ефірі, а також "висуває умови редакціям телеканалу". Крім того, до списку ЗМІ, які постраждали від дій української влади, ледь не потрапило "Радіо "Свобода", і лише значний суспільний резонанс змусив владу відмовитися від вигороджування голови правління одного з державних банків і його співробітників, які напали на знімальну групу програми журналістських розслідувань "Схеми". І нарешті, за допомогою незаконного запровадження санкцій влада зупинила роботу і загрожує повним знищенням низки популярних інтернет-видань, зокрема, "Страна.ua" і "Шарий.net", – нагадала Ганна Герман.

Вона наголосила, що нині необхідно відзначити, що президент України не зробив практично нічого і для гарантування безпеки роботи журналістів. За її словами, цього року зафіксовано рекордну кількість нападів на співробітників медіа, і ця тенденція не зменшується, оскільки винні притягуються до відповідальності лише у виняткових випадках.

"Тому не слід дивуватися, що Україну накриває "дев'ятий вал" політичної кризи. Там, де відсутня реальна свобода слова, там відсутній нормальний діалог між владою та опозицією, а отже створюється вакуум, який швидко заповнюють своєю присутністю радикальні елементи.

Продовження такої політики держави в інформаційній сфері може мати фатальні наслідки. Частково ми їх вже спостерігаємо, але влада вдає, що нічого загрозливого не відбувається. На жаль, це не так, і схоже, процес набув усіх ознак незворотного", – підсумувала вона.

Нагадаємо, 2 лютого президент Володимир Зеленський підписав указ про застосування санкцій проти телеканалів "112 Україна", NewsOne і ZIK. Згідно з указом, який набув чинності з моменту підписання, до телеканалів застосовані санкції протягом п'яти років. Це передбачає блокування мовлення всіх трьох телеканалів.

26 лютого журналісти незаконно закритих президентом Володимиром Зеленським телеканалів об'єдналися і створили новий телеканал – "Перший Незалежний". Засновниками нового медіа стала група журналістів, які раніше працювали на каналах "112 Україна", NewsOne і ZIK. Але буквально через годину після початку мовлення влада незаконно відключила телеканал від ефіру.

Ексвласник телеканалу "Перший Незалежний" Роман Любицький поширив брехливу заяву про те, що не має відношення до продажу телеканалу медіахолдингу "Новини". Заява Любицького не відповідає дійсності, оскільки від його імені діяв уповноважений ним представник, а сам Любицький отримав оплату за продаж телеканалу "Перший Незалежний".

20 серпня були введені санкції проти головного редактора інтернет-видання "Страна.ua" Ігоря Гужви, компаній-видавців "Страны.ua", блогера і журналіста Анатолія Шарія, його дружини Ольги. В результаті були заблоковані видання "Страна.ua" і "Шарий.net".

Провідні європейські політики, міжнародні та українські експерти та світові ЗМІ розкритикували указ Зеленського про припинення роботи телеканалів "112 Україна", NewsOne і ZIK.

У зв'язку з незаконними діями влади журналісти звернулися до державного секретаря США Ентоні Блінкена щодо запровадження тотальної цензури та серйозної загрози свободі інформації в Україні, направили відкриті листи Європейському комісару з питань розширення і політики добросусідства з 2010 по 2014 рік Штефану Фюле і експрезиденту Польщі Олександру Кваснєвському, Генеральному секретарю ООН Антоніу Гутеррешу, Верховному комісару ООН з прав людини Мішель Бачелет, спеціальному доповідачу ООН з питань заохочення та захисту прав на свободу думок та їх вільне вираження Ірен Хан та прессекретарю Управління ООН з прав людини Марті Хуртадо. А Рада Європи порекомендувала журналістам незаконно закритого каналу "Перший Незалежний" звернутися до Європейського суду з прав людини у зв'язку з обмеженням свободи слова в Україні.

Також колективи медіа, незаконно закритих українською владою в особі президента Володимира Зеленського, зустрілися із секретарем Сенату, віцепрезидентом Комітету закордонних справ, оборони та Збройних сил Жоелем Герріо, а також віцепрезидентом Комісії з конституційного законодавства, законодавства, загального виборчого права, регламенту та загального управління Сенату Франції Наталі Гуле. У ході зустрічі представники ЗМІ поінформували сенаторів про катастрофічну ситуацію зі свободою слова в Україні.

Крім цього співробітники незаконно закритих українською владою телеканалів "112 Україна", NewsOne, ZIK, а також "Перший Незалежний", який був закритий за листом заступника Голови СБУ без суду, і сайтів "Страна.ua" і "Шарий.net" прийшли на форум Ялтинської Європейської Стратегії у форматі YES Brainstorming 2021, який стартував 10 вересня в Києві, щоб розповісти про ситуацію зі свободою слова в Україні.

Журналісти закритих ЗМІ звернулися з листом до делегатів ПАРЄ, де розповіли про тиск влади на незалежні медіа в Україні та попросили дати свою оцінку. Підтримав їх і Фонд захисту свободи слова в Україні, голова якого направила лист президенту США Джо Байдену у зв'язку з переслідуванням владою незалежних медіа в Україні.

За останні місяці світові ЗМІ, європейські політики та експерти опублікували майже 115 тисяч матеріалів, присвячених цькуванню українською владою опозиції та незалежних телеканалів.