Новини » Політика Читать эту новость на русском

Фонд захисту свободи слова направив лист-звернення президенту Франції

PNK

У своєму листі Голова Наглядової ради Фонду захисту свободи слова Ганна Герман звертає увагу Президента Франції Емманюеля Макрона на утиски свободи слова в Україні, рекордну кількість нападів на співробітників медіа та безправ’я під керівництвом української влади.

Фонд захисту свободи слова вже передав листа до Департаменту прямих комунікацій Єлисейського палацу.

Повний текст листа:

Пану Емманюелю Макрону,

Президенту Франції

Шановний пане Президенте,

Думка французького керівництва щодо того, що відбувається в нашій країні, має певний вплив на рішення, які ухвалюються у владних структурах України. Я не скажу, що вирішальне, тому що з деяких пір ці структури вирішили, що вправі диктувати західним партнерам свої умови. За відсутності чіткої відповіді на запитання: чому, власне, Франція, зобов'язана вирішувати проблеми, які Україна повинна вирішувати власними силами? Тобто якщо йдеться про мир на Донбасі, то Парижу варто продовжувати тиснути на Кремль. Але якщо при цьому Франція поцікавиться, а як йдуть справи з дотриманням прав і свобод громадян, які зобов'язують у демократичному світі, зокрема права на свободу слова, то це Єлисейський палац хвилювати не повинно. Дозволю собі не погодитися з цією думкою. І ось чому.

Я належу до покоління, яке добре знає, яка ціна обмеження свободи слова. Власне через це розвалився СРСР. Утиск цього права згубний для будь-якої системи, і мені здавалося, що на тридцятому році існування незалежної України будь-який режим, який приходить до влади в моїй країні, приймає цю істину як непорушну. Але, на жаль, я помилялася.

Нинішня влада, діючи суто у власних політичних інтересах, не обтяжує себе турботою про вільні медіа. У лютому цього року Президент України Володимир Зеленський, порушивши принцип верховенства права, в позасудовому порядку санкціонував закриття чотирьох телевізійних каналів "112 Україна", NEWSONE, ZIK і пізніше - "Першого Незалежного", які інформували свої багатомільйонні аудиторії, зокрема і про думки опозиційних політиків. При цьому дані канали дотримувалися балансу думок, демонструючи таким чином свою прихильність стандартам журналістики в демократичному суспільстві. З тих пір пройшло достатньо часу, щоб зрозуміти помилковість цього рішення. Але, на жаль, Президент Зеленський не зробив нічого, щоб повернути верховенство закону і права.

Також зовсім недавно український суспільний мовник-телеканал "UA: Перший" звинуватив Офіс Президента України в тому, що той "давно і жорстко" ставить ультиматуми щодо присутності народних депутатів у телевізійному ефірі, а також "висуває умови редакціям телеканалу". Крім того, до списку ЗМІ, які постраждали від дій української влади, ледь не потрапило "Радіо "Свобода", і лише значний суспільний резонанс змусив владу відмовитися від вигороджування голови правління одного з державних банків і його співробітників, які напали на знімальну групу програми журналістських розслідувань "Схеми". І нарешті, за допомогою незаконного запровадження санкцій влада зупинила роботу і загрожує повним знищенням низки популярних інтернет-видань, зокрема, "Страна.юа" і "Шарий.net".

Необхідно відзначити, що Президент України не зробив практично нічого і для гарантування безпеки роботи журналістів. Цього року зафіксовано рекордну кількість нападів на співробітників медіа, і ця тенденція не зменшується, оскільки винні притягуються до відповідальності лише у виняткових випадках.

Франція завжди була для нас прикладом того, яку високу ціну доводиться платити за свободу і як дбайливо варто ставитися до її завоювань.

Звертаюся до Вас, пане Президенте, з проханням звернути увагу вашого українського колеги пана Президента Зеленського на неприпустимість утиску свободи слова. Впевнена, що Ваша думка щодо даної проблеми допоможе моїй країні скоротити шлях до європейських стандартів, прихильність яким Президент Зеленський невпинно декларує. 

З повагою,

Ганна Герман,

голова Наглядової ради Фонду захисту свободи слова

Нагадаємо, 2 лютого президент Володимир Зеленський підписав указ про застосування санкцій проти телеканалів "112 Україна", NewsOne і ZIK. Згідно з указом, який набув чинності з моменту підписання, до телеканалів застосовані санкції протягом п'яти років. Це передбачає блокування мовлення всіх трьох телеканалів. 

26 лютого журналісти незаконно закритих президентом Володимиром Зеленським телеканалів об'єдналися і створили новий телеканал - "Перший Незалежний". Засновниками нового медіа стала група журналістів, які раніше працювали на каналах "112 Україна", NewsOne і ZIK. Але буквально через годину після початку мовлення влада незаконно відключила телеканал від ефіру.

Екс-власник телеканалу "Перший Незалежний" Роман Любицький поширив брехливу заяву про те, що не має відношення до продажу телеканалу медіахолдингу "Новини". Заява Любицького не відповідає дійсності, оскільки від його імені діяв уповноважений ним представник, а сам Любицький отримав оплату за продаж телеканалу "Перший Незалежний".

20 серпня були введені санкції проти головного редактора інтернет-видання "Страна.ua" Ігоря Гужви, компаній-видавців "Страны.ua", блогера і журналіста Анатолія Шарія, його дружини Ольги. В результаті були заблоковані видання "Страна.ua" і "Шарий.net". 

Провідні європейські політики, міжнародні та українські експерти та світові ЗМІ розкритикували указ Зеленського про припинення роботи телеканалів "112 Україна", NewsOne і Zik.

У зв'язку з незаконними діями влади журналісти звернулися до державного секретаря США Ентоні Блінкена щодо запровадження тотальної цензури та серйозної загрози свободі інформації в Україні, направили відкриті листи Європейському комісару з питань розширення і політики добросусідства з 2010 по 2014 рік Штефану Фюле і екс-президенту Польщі Олександру КваснєвськомуГенеральному секретарю ООН Антоніу Гутеррішу, Верховному комісару ООН з прав людини Мішель Бачелет, спеціальному доповідачу ООН з питань заохочення та захисту прав на свободу думок та їх вільне вираження Ірен Хан та прес-секретарю Управління ООН з прав людини Марті Хуртадо. А Рада Європи порекомендувала журналістам незаконно закритого каналу "Перший Незалежний" звернутися до Європейського суду з прав людини у зв'язку з обмеженням свободи слова в Україні.

Також колективи медіа, незаконно закритих українською владою в особі президента Володимира Зеленського, зустрілися з секретарем Сенату, віце-президентом Комітету закордонних справ, оборони та Збройних сил Жоелем Герріо, а також віце-президентом Комісії з конституційного законодавства, законодавства, загального виборчого права, регламенту та загального управління Сенату Франції Наталі Гуле. У ході зустрічі представники ЗМІ поінформували сенаторів про катастрофічну ситуацію зі свободою слова в Україні.

Крім цього співробітники незаконно закритих українською владою телеканалів "112 Україна", NewsOne, ZIK, а також "Перший Незалежний", який був закритий за листом заступника Голови СБУ без суду, і сайтів "Страна.ua" і "Шарий.net" прийшли на форум Ялтинської Європейської Стратегії у форматі YES Brainstorming 2021, який стартував 10 вересня в Києві, щоб розповісти про ситуацію зі свободою слова в Україні.

Журналісти закритих ЗМІ звернулися з листом до делегатів ПАРЄ, де розповіли про тиск влади на незалежні медіа в Україні і попросили дати свою оцінку. Підтримав їх і Фонд захисту свободи слова в Україні, голова якого направила лист президенту США Джо Байдену у зв'язку з переслідуванням владою незалежних медіа в Україні. 

За останні місяці світові ЗМІ, європейські політики та експерти опублікували майже 115 тисяч матеріалів, присвячених цькуванню українською владою опозиції та незалежних телеканалів.