"Вугілля у сепаратистів не купуємо". Україна ризикує не пережити зиму

Фото з відкритих джерел

Україна не буде закуповувати вугілля в самопроголошених республіках Донбасу. Про це в понеділок, 15 листопада, заявив президент Володимир Зеленський. Однак ситуація з вугіллям в країні залишається вкрай напруженою

"Ми не купуємо вугілля у сепаратистів. Деякі телеканали під соусом різних аргументів це засуджують. Хоча, як на мене, засуджені повинні бути ті, хто купував його у невизнаних територій в минулі роки", — сказав Зеленський.

Він додав, що Київ не платитиме тим, хто не визнає незалежність України.

Це камінь в город політичних опонентів нинішнього президента. Так, лідера опозиції Віктора Медведчука Служба безпеки України (СБУ) звинувачує в держзраді і сприянні тероризму у зв'язку з організацією поставок вугілля в Україну з непідконтрольних територій в 2014-2015 роках. І робилося це нібито в змові з вищим керівництвом країни, тому СБУ також має намір перевірити причетність до цього екс-президента Петра Порошенка.

Медведчук назвав справи проти нього сфабрикованими і "спрямованими проти опозиції". А депутат Ради від партії "Опозиційна платформа - За життя" (ОПЗЖ) Анатолій Бурміч пізніше заявив, що партія не буде домовлятися про постачання антрациту з непідконтрольних територій, тому що за таке ж посередництво, але тільки в 2014 році Віктор Медведчук зараз піддається кримінальному переслідуванню з боку влади.

Однак, судячи з усього, якісь спроби домовитися з республіками все ж робляться. Нагадаємо, 10 листопада прес-секретар делегації Луганської народної республіки ("ЛНР") в контактній групі Марія Ковшар повідомила, що представники Києва в економічній підгрупі щодо Донбасу просили розглянути питання поставок електроенергії і вугілля з "ЛНР" і "ДНР" на комерційній основі. При цьому керівництво "ЛНР" підтвердило готовність розглянути таку можливість.

Тим часом нестача вугілля вже призводить до серйозних проблем. Саме з цієї причини простоюють 60% державних ТЕС компанії "Центренерго" (про це повідомляє прес-служба "Укренерго"). Не державних ТЕС не працюють 14 енергоблоків, ще 4 енергоблоки зупинені через відсутність вугілля на приватних ТЕС.

Що стосується невизнаних республік Донбасу, то їм буде куди відправити своє вугілля, і не тільки. Президент РФ Володимир Путін підписав 15 листопада указ про надання гуманітарної підтримки "ДНР" і "ЛНР". Згідно з документом, в РФ визнаються видані в "ДНР" і "ЛНР" сертифікати про походження товарів і допускають їх нарівні з російськими до держзакупівель. Скасовуються експортні та імпортні квоти для товарів, що переміщуються з Росії в "ДНР" і "ЛНР" і назад.

У Києві відреагували нервово: направили Росії ноту протесту, розцінивши підписання такого указу "як грубе втручання у внутрішні справи України, порушення її законодавства і норм міжнародного права" (про це сказано в заяві МЗС України). Київ вбачає у визнанні сертифікатів продукції цілеспрямовану політику щодо затягування територій Донбасу в "економічний, політичний, електоральний та інформаційний простір" Росії.

Але що ж з вугіллям? Складається враження, що вугілля Києву не дуже й потрібне... в майбутньому. На кліматичній конференції в Глазго керівництво України пообіцяло відмовитися до 2035 року від використання цього палива на державних ТЕС. Такі обіцянки в Україні багатьох здивували. Так, співголова політичної партії "Наш край" Олександр Мазурчак нагадав, що в 2020-му році 35% всієї електроенергії в Україні було вироблено на теплових електростанціях (ТЕС і ТЕЦ).

"Міністерство енергетики планує перевести роботу енергоблоків ТЕС і ТЕЦ на газ як паливо через відсутність вугілля для забезпечення стабільного проходження осінньо-зимового періоду. Для цього "Нафтогаз" повинен забезпечити необхідний обсяг газу для енергогенеруючих підприємств за спеціальними умовами. В результаті відбудеться чергове подорожчання електроенергії, враховуючи надвисоку ціну природного газу", - заявив Мазурчак.

Будуть і інші неприємні наслідки. Політик нагадав, що у вугільній промисловості України зайняті близько 55 тисяч працівників, яких тепер влада вирішила "просто викинути на вулицю" і залишити без засобів до існування.

"Адже ніхто, буквально ніхто не формував план створення десятків тисяч робочих місць. Оголошена на кліматичних переговорах дата відмови від вугілля в електроенергетиці взагалі не обговорювалася на національному та місцевому рівнях. Окремих робочих груп, які обґрунтовано визначили дату, також не було", — підкреслив Мазурчак, чиї слова наводить прес-служба партії.

Втім, до 2035 року ще далеко, а давати тепло треба сьогодні, з чим є проблеми. За даними Міненерго України, запаси вугілля на складах теплових електростанцій генкомпаній України за тиждень скоротилися на 21,1% і опустилися нижче 400 тисяч тонн — тоді як гарантовані запаси повинні становити 758,3 тисячі тонн.

Раніше у відомстві заявляли про плани Києва імпортувати вугілля з США, Польщі та ПАР. Зеленський у своєму відеозверненні заспокоїв народ, запевнивши, що браку вугілля в країні не буде, а "буде сім кораблів Panamax, які вже прямують і прибудуть в українські порти найближчим часом".

А поки реальність така, що Україні не вистачає приблизно два мільйони тонн вугілля і 2,5 мільярда кубометрів газу. Про це повідомив експерт з енергетичних питань Дмитро Марунич в ефірі "Першого Незалежного". За його словами, якщо необхідні обсяги не будуть законтрактовані й оплачені, то у країни "будуть проблеми з проходженням опалювального сезону".