Учасників саміту Організації економічного співробітництва повідомили про ситуацію зі свободою слова в Україні і спробу влади ввести цензуру

фото з відкритих джерел

Журналісти незаконно переслідуваних українською владою телеканалів "112 Україна", NewsOne, ZIK і "Перший Незалежний", а також інтернет-видань "Страна.uа", "Шарій.net" напередодні саміту Торгово-промислової палати Організації економічного співробітництва, який відбудеться 28 листопада, поінформували його учасників про ситуацію зі свободою слова в Україні і попросили вплинути в цьому плані на українську владу. 

Лист від українських журналістів отримали Генеральний секретар ТПП ОЕС Адем Кула, а також представники країн-учасниць Організації. 

Працівники ЗМІ розповіли світовим політикам про тиск представників української влади на незалежні ЗМІ, про фактичне введення цензури в Україні, адже чиновники виводять телеканали з мовлення за звичайним дзвінком представника СБУ. 

Також журналісти звернули увагу на погрози, регулярно надходять від представників радикально налаштованих націоналістичних рухів. Причиною такої поведінки - "неправильна", на їх погляд, точка думки. 

Співробітники ЗМІ звернулися до представників країн-учасниць ТПП ОЕС з проханням вплинути на українську владу і перешкодити знищенню свободи слова в країні. 

Нижче наводимо текст листа: 

Шановний Пане Кула,

Журналісти незаконно закритих українських ЗМІ висловлюють вам свою повагу і користуються цією можливістю для того, щоб привернути вашу увагу до проблеми забезпечення в Україні фундаментальних демократичних цінностей, серед яких особливу важливість для нас мають свобода слова, свобода вираження думок і рівний доступ до інформації.

Як Ви знаєте, протягом 30 років незалежності в нашій країні відбулися позитивні зміни, спрямовані на забезпечення основних прав і свобод людини, в тому числі у сфері незалежних медіа. Однак сьогодні в Україні відбувається суттєва корозія цієї основоположної ідеї демократії.

Віддаючи належне зробленому, останнім часом ми констатуємо згортання процесу зміцнення законності у сфері функціонування українських засобів масової інформації. Це проявляється у відсутності результатів розслідування кримінальних справ, пов'язаних з нападами на журналістів і блогерів, відкритою цензурою з боку держави, яка поширюється виключно на опозиційні ЗМІ, і головне – у позасудовому переслідуванні ЗМІ, що знаходяться в опозиції до чинної влади.

Зокрема, грубо порушивши принцип верховенства права, у позасудовому порядку (через рішення Ради національної безпеки і оборони, хоча позбавлення ЗМІ ліцензій можливе тільки за рішенням суду), українська влада заборонила трансляцію трьох провідних інформаційних телеканалів - "112 Україна", NewsOne і ZIK. За звичайним листом заступника Голови СБУ і знову ж без суду влада злочинно вивела з ефіру телеканал "Перший Незалежний", який об'єднав журналістів трьох закритих каналів, припинивши його мовлення вже через годину після початку трансляції. Також за незаконне введення санкцій влада припинила роботу і загрожує повним знищенням видань "Страна.юа" і "Шарий.net".

Нещодавно український суспільний мовник-телеканал "UA: Перший" - звинуватив Офіс Президента України в тому, що останній "давно і жорстко контролює присутність депутатів від "Слуги народу" в ефірі", а крім того, "висуває умови редакціям телеканалу" і "ставить ультиматуми щодо присутності народних депутатів". На думку телеканалу "UA:Перший", такі дії Офісу президента є "загрозою для свободи слова і незалежної журналістики в цілому". Також до списку ЗМІ, які постраждали від чинної влади, ледь не потрапило "Радіо "Свобода", і лише значний суспільний резонанс змусив владу відмовитися від вигороджування голови правління "Укрексімбанку" Євгена Мецгера і його співробітників, які напали на знімальну групу програми "Схеми".

Не менша стурбованість і через провокації праворадикальних сил, фізичні розправи таких угруповань з журналістами, які нібито сповідують "неправильні" політичні погляди.

Сьогодні дії української влади піддаються все більшому засудженню з боку провідних міжнародних правозахисних організацій, відомих політиків та експертів. Новини про закриття наших телеканалів були опубліковані у всіх провідних світових ЗМІ.

Зокрема, тільки протягом останніх декількох місяців Управління Верховного комісара ООН з прав людини (УВКПЛ) висловило стурбованість у зв'язку з введеними санкціями, які призвели до закриття телеканалів "112 Україна", NewsOne і ZIK, і назвав це рішенням таким, що суперечить міжнародним стандартам (повідомлення офіційного представника УВКПЛ Марти Хуртадо від 24 серпня 2021р.).

Моніторингова місія ООН з прав людини зазначила (рапорт Ірен Хан від 21 червня 2021 р.), що цензура мовлення в Україні "не тільки не сумісною з міжнародними угодами про права людини, а й сприяє посиленню неправильних уявлень, що викликають страх і укорінюють суспільну недовіру до інститутів".

У свою чергу доповідач ПАРЄ з питань свободи ЗМІ та захисту журналістів, член парламенту Австрії Штефан Шеннах заявив, що Європа вкрай стурбована катастрофічною ситуацією зі свободою слова в Україні, і підкреслив, що комісія ПАРЄ з прав людини працює, щоб українські правоохоронці припинили безкарність злочинів проти журналістів (заява від 2 вересня 2021 р.)

Президент Freedom House Майкл Абрамовіц направив лист президенту США Джо Байдену напередодні візиту українського лідера Володимира Зеленського, в якому вказав, що останній продовжує використовувати виконавчу владу без судового нагляду для покарання ЗМІ, технологічних платформ, журналістів і сайтів під приводом боротьби з дезінформацією (лист від 26 серпня 2021 р.).

Іншими словами, на нашу думку, в Україні відбувається згортання свободи слова. У зв'язку з цим ми користуємося цією можливістю для того, щоб привернути вашу увагу до цих вельми тривожним тенденціям. Україна сьогодні, як ніколи раніше, потребує консолідації суспільства і подолання розколу між різними регіонами. Питання безперешкодного функціонування незалежних ЗМІ, в тому числі опозиційних до чинної влади, в цьому сенсі є прямим шляхом до отримання суспільної згоди, об'єднання наших громадян навколо ідеї побудови сильної суверенної України.

Беручи до уваги зазначені факти, просимо вас публічно відреагувати на ситуацію, яка склалася навколо незаконного закриття ЗМІ в Україні, та ініціювати обговорення цього питання з представниками української влади. Сподіваємося на те, що ця позиція знайде повне розуміння з Вашого боку.

З повагою,

Колективи незаконно закритих українських ЗМІ

Нагадаємо, 2 лютого президент Володимир Зеленський підписав указ про застосування санкцій проти телеканалів "112 Україна", NewsOne і ZIK. Згідно з указом, який набув чинності з моменту підписання, до телеканалів застосовані санкції протягом п'яти років. Це передбачає блокування мовлення всіх трьох телеканалів. 

26 лютого журналісти незаконно закритих президентом Володимиром Зеленським телеканалів об'єдналися і створили новий телеканал – "Перший Незалежний". Засновниками нового медіа стала група журналістів, які раніше працювали на каналах "112 Україна", NewsOne і ZIK. Але буквально через годину після початку мовлення влада незаконно відключила телеканал від ефіру

Екс-власник телеканалу "Перший Незалежний" Роман Любицький поширив брехливу заяву про те, що не має відношення до продажу телеканалу медіахолдингу "Новини". Заява Любицького не відповідає дійсності, оскільки від його імені діяв уповноважений ним представник, а сам Любицький отримав оплату за продаж телеканалу "Перший Незалежний".

20 серпня були введені санкції проти головного редактора інтернет-видання "Страна.uа" Ігоря Гужви, компаній-видавців "Страны.uа", блогера і журналіста Анатолія Шарія, його дружини Ольги. В результаті були заблоковані видання "Страна.uа" і "Шарий.net". 

Провідні європейські політики, міжнародні та українські експерти та світові ЗМІ розкритикували указ Зеленського про припинення роботи телеканалів "112 Україна", NewsOne і Zik.

У зв'язку з незаконними діями влади журналісти звернулися до державного секретаря США Ентоні Блінкена щодо запровадження тотальної цензури та серйозної загрози свободі інформації в Україні, направили відкриті листи Європейському комісару з питань розширення і політики добросусідства з 2010 по 2014 рік Штефану Фюле і екс-президенту Польщі Олександру КваснєвськомуГенеральному секретарю ООН Антоніу Гутеррешу, Верховному комісару ООН з прав людини Мішель Бачелет, спеціальному доповідачу ООН з питань заохочення та захисту прав на свободу думок та їх вільне вираження Ірен Хан та прес-секретарю Управління ООН з прав людини Марті Хуртадо. А Рада Європи порекомендувала журналістам незаконно закритого каналу "Перший Незалежний" звернутися до Європейського суду з прав людини у зв'язку з обмеженням свободи слова в Україні.

Також колективи медіа, незаконно закритих українською владою в особі президента Володимира Зеленського, зустрілися з секретарем Сенату, віце-президентом Комітету закордонних справ, оборони та Збройних сил Жоелем Герріо, а також віце-президентом Комісії з конституційного законодавства, законодавства, загального виборчого права, регламенту та загального управління Сенату Франції Наталі Гуле. У ході зустрічі представники ЗМІ поінформували сенаторів про катастрофічну ситуацію зі свободою слова в Україні.

Крім цього співробітники незаконно закритих українською владою телеканалів "112 Україна", NEWSONE, ZIK, а також "Перший Незалежний", який був закритий за листом заступника Голови СБУ без суду, і сайтів "Страна.uа" і "Шарий.net" прийшли на форум Ялтинської Європейської Стратегії у форматі YES Brainstorming 2021, який стартував 10 вересня в Києві, щоб розповісти про ситуацію зі свободою слова в Україні.

Журналісти закритих ЗМІ звернулися з листом до делегатів ПАРЄ, де розповіли про тиск влади на незалежні медіа в Україні і попросили дати свою оцінку. Підтримав їх і Фонд захисту свободи слова в Україні, голова якого направила лист президенту США Джо Байдену у зв'язку з переслідуванням владою незалежних медіа в Україні. 

У понеділок, 27 вересня, стартувала чергова сесія Парламентської асамблеї Ради Європи, де працювали журналісти "Першого Незалежного" та інформували її учасників про незаконні дії української влади щодо незалежних медіа, таких як, "112 Україна", NEWSONE, ZIK, "Перший Незалежний", а також видань "Страна.ua" і "Шарий.net". У рамках засідання Асамблеї журналісти передали сотням європейських політиків, зокрема, євродепутатам, делегатам ПАРЄ, працівникам МЗС, європейським політикам, міністрам і чиновникам різних країн листи, а також брошури, де детально розповіли про тиск на свободу слова в Україні.

Вже 12 жовтня в день саміту Україна-ЄС співробітники незалежних українських медіа "112 Україна", NewsOne, ZIK, "Перший Незалежний" провели акцію з метою привернути увагу гостей саміту до порушення свободи слова в Україні.

На одній з локацій - Бориспільській трасі, по якій учасники саміту їхали з аеропорту, - журналісти розгорнули плакати з написами українською та англійською мовами: "Перший Незалежний", "112 Україна", NewsOne, ZIK незаконно закриті владою. Зеленський знищує свободу слова в Україні". У журналістів були заклеєні роти. Також цього дня журналісти незаконно закритих українських медіа провели акцію під стінами Маріїнського палацу та на інших локаціях, які відвідають гості саміту.

Медійники, що висвітлюють саміт G20 в Римі, висловили стурбованість ситуацією з цензурою в Україні і підтримали незаконно закриті телеканали "112 Україна", NEWSONE, ZIK, "Перший Незалежний" та Інтернет-видання "Страна.uа" і "Шарий.net".

1 листопада журналісти незаконно закритих телеканалів "112 Україна", NewsOne, ZIK, а також видань "Страна.uа" і "Шарий.net" провели зустріч з представником посольства Німеччини Лукасом Бемом. В ході зустрічі представники медіа поінформували про тиск української влади на свободу слова в країні, а також надали міжнародний юридичний висновок групи французьких юристів за зверненням Фонду захисту свободи слова про незаконність закриття українських телеканалів "Перший Незалежний", "112 Україна", ZIK і NewsOne.

За останні місяці світовий ЗМІ, європейські політики та експерти опублікували 114 853 матеріали, присвячені цькуванню українською владою опозиції та незалежних телеканалів.