Фонд захисту свободи слова поділився результатами своєї роботи і викрив спроби влади обмежити свободу слова в Україні

NewsOne

Фонд захисту свободи слова провів прес-конференцію, в рамках якої підбив підсумки своєї роботи за перші шість місяців. Трансляцію вів телеканал "Перший Незалежний". 

Голова Фонду Ганна Герман акцентувала увагу на тому, що його учасниками робиться все можливе, щоб в Україні існувала свобода слова, журналісти могли вільно займатися своєю професією і не боятися влади, а в країні панувала демократія, а не тоталітаризм. 

"Нашим завданням, завданням нашого фонду на першому етапі нашої роботи було зробити все, щоб світ дізнався про реальний стан свободи слова в Україні. І я сьогодні повинна сказати на ось цьому звіті нашому піврічному, що нам це вдалося. Весь світ вже знає, що таке українська влада і яке її ставлення до свободи слова... Ви знаєте, кожна влада боїться вільної преси. І це зрозуміло, це майже нормально. Влада повинна боятися. Але тільки злочинна влада закриває канали, тільки злочинна влада б'є журналістів, тільки злочинна влада командує журналістами, яких гостей вони повинні запрошувати на ефіри, які теми повинні порушувати, а які не порушувати. Тільки злочинна влада могла вустами колишнього глави Адміністрації президента Зеленського сказати, що журналісти нам не потрібні. Так, злочинній владі журналісти не потрібні, тому що злочинна влада робить щось таке, що вона боїться висвітлити, що вона боїться показати широкій публіці. Тому коли були закриті канали, найголовніші незалежні канали українські, як реакція на це закриття, ви знаєте, був утворений наш Фонд захисту свободи слова. І останні півроку нашої роботи показали, тобто перші півроку нашої роботи показали, що ситуація зі свободою слова погіршується. Якщо раніше влада закривала і тиснула тільки на незалежні канали, то зараз влада намагається приструнити і державні канали, ті канали, які працюють на державу", - зазначила Герман.

NewsOne

У свою чергу доктор юридичних наук, академік Віталій Журавський заявив, що журналістам незаконно закритих каналів "112 Україна", NewsOne, "Zik" і "Першого Незалежного" потрібно подавати позов до ЄСПЛ, оскільки суди в Україні роблять все можливе і неможливе, щоб справи порушення свободи слова не розглядалися. 

"Ми щиро дякуємо французьким юристам за досить оперативний аналіз порушення прав журналістів, порушення прав телеканалів. Я б хотів все-таки зосередити вашу увагу на тому, що два суди, Верховний суд України і Київський окружний адміністративний суд, роблять все можливе і неможливе, щоб справи порушення свободи слова не розглядалися. Тобто це звернення "Першого Незалежного", якого без суду і слідства просто прикрили за годину, вони годину в ефірі були, а так три канали" 112 Україна", NewsOne і Zik". Тобто юристи на чому західні зазначають, що порушені права на справедливий розгляд, а це серйозне порушення, порушення статті 6 параграф перший Європейської конвенції  з прав людини. На думку західних юристів, треба потім все-таки залучати і Верховний суд, і Київський окружний адміністративний суд за відмову у правосудді, а фактично ми це маємо. Тому вони вирішили таким чином діяти: не розглядається справа в суді, затягується, а поки ця справа затягується, то нібито канали і журналісти не мають права подати до ЄСПЛ. Мають - це є ключова річ. У країні, де є підстава судитися проти держави України за порушення права на справедливий судовий розгляд", - сказав Журавський.

NewsOne

Член наглядової ради, голова Національної медичної палати України та Інституту вакцинології та імунобіопрепаратів Сергій Кравченко зазначив, що українська влада знищує ті ЗМІ, за допомогою яких вона до влади і прийшла. 

"На жаль, констатація лікарська така, що і країна, і суспільство у нас хворі на даний момент. Враховуючи, що ми бачимо закономірності, які стали вже тенденцією: тиск на засоби масової інформації та боротьбу з інакодумством. Я дивлюся, що, судячи з усього, на вулиці Банковій і на Грушевського у нас процвітає, знаєте, більшовизм. На даний момент чинна влада знищує всю ту пресу, за допомогою якої вона прийшла до влади", - сказав Кравченко. 

NewsOne

Телеведуча Діана Панченко звернула увагу на те, що зараз все більше журналістів почали відзначати тиск на свободу слова в Україні, але всі мовчали, коли Зеленський закривав "112 Україна", NewsOne, "Zik" і "Перший Незалежний".

"21 жовтня - це екватор президентства Зеленського. Один мудрий політик сказав, що в очах народу президент до екватора і після екватора - це різні президенти. Люди по-іншому сприймають президента після половини терміну. Ті сигнали, які ми зараз отримуємо щодо теми свободи слова від наших колег, дуже важливі, це важливий маркер. Коли колеги з "UA: Перший" заявляють, що слуги народу відмовляються ходити на ефіри і висувають умови прийти на ефір, ми спостерігали все це з першого дня роботи Ради і Зеленського. "Слуги народу", які приходили на наші ефіри, говорили, що хочуть прийти на тему діджиталізації і не хочуть теми тарифів. Те, що зараз деякі журналісти прокидаються і акцентують увагу на проблемі свободи слова - це великий маркер. Я хотіла б їх підтримати і в той же час запитати: а де ви були, коли закривали три телеканали, а потім ще й четвертий? За десять років роботи на телебаченні я не могла уявити, що людина-телевізійник стане справжнім диктатором для журналістів", - вказала телеведуча. 

Французький юрист Алексіс Гедж проаналізував закриття українських телеканалів "112 Україна", NewsOne і Zik, а також припинення мовлення "Першого Незалежного" і поділився результатами. 

"Цей випадок потрібно розглядати в контексті проведення Україною політики, яка має за мету боротьбу з опозиційними медіа. Мовлення телеканалів "112 Україна", NewsOne і Zik було зупинено указом президента, потім обмеження ввели і щодо "Першого Незалежного". Компанії оскаржили такі дії у Верховному суді, але розгляд питання досі триває. Процедуру розгляду заблокували. Також компанії хочуть подати апеляції в міжнародні органи, оскільки є багато аргументів щодо порушення прав і свобод цих телеканалів. Ми радимо телеканалам заявити про грубе порушення п.1 ст. 6 Конвенції про права людини. Українські суди потрібно притягнути до відповідальності через відмову у правосудді. Також радимо телеканалам заявити про порушення ст.10 Конвенції з прав людини - указ президента України та дії СБУ є втручанням у свободу інформації, це незаконно. Ми радимо заявити про порушення ст.1 Протоколу 1 ЄСПЛ - указ президента України - це втручання в право власності. Ми радимо заявити про порушення ст.14 Європейської конвенції з прав людини - указ президента України і дії СБУ дискримінують компанії на підставі їхніх думок і називають їх проросійськими, така дискримінація не відповідає вимогам законності і пропорційності", - вказав він. 

Зазначимо, співробітники незаконно закритих телеканалів і сайтів неодноразово проводили акції протесту і зверталися з листами до президента США Джо Байдена, Державного секретаря США Ентоні Блінкена, канцлера Німеччини Ангели Меркель, президента ПАРЄ Ріка Дамса, ООН, в Організацію з безпеки і співробітництва в Європі, міжнародну правозахисну організацію Freedom House та інші організації з проханням звернути увагу на тотальну цензуру і загрозу свободі інформації в Україні.

Сьогодні дії української влади отримують все більший осуд з боку провідних міжнародних правозахисних організацій, відомих політиків та експертів. Новини про закриття наших телеканалів були опубліковані у всіх провідних світових ЗМІ.

Зі словами засудження на адресу української влади вже виступили: Управління Верховного комісара ООН з прав людини (УВКПЛ), моніторингова місія ООН з прав людини, офіційний представник Управління верховного комісара ООН з прав людини Марта Хуртадо та інші. Повний перелік міжнародних організацій, які підтримали українських журналістів, можна побачити ТУТ

NewsOne

Нагадаємо, 2 лютого президент Володимир Зеленський підписав указ про застосування санкцій проти телеканалів "112 Україна", NewsOne і ZIK. Згідно з указом, який набув чинності з моменту підписання, до телеканалів застосовані санкції протягом п'яти років. Це передбачає блокування мовлення всіх трьох телеканалів. 

26 лютого журналісти незаконно закритих президентом Володимиром Зеленським телеканалів об'єдналися і створили новий телеканал – "Перший Незалежний". Засновниками нового медіа стала група журналістів, які раніше працювали на каналах "112 Україна", NewsOne і ZIK. Але буквально через годину після початку мовлення влада незаконно відключила телеканал від ефіру

Екс-власник телеканалу "Перший Незалежний" Роман Любицький поширив брехливу заяву про те, що не має стосунку до продажу телеканалу медіахолдингу "Новини". Заява Любицького не відповідає дійсності, оскільки від його імені діяв уповноважений ним представник, а сам Любицький отримав оплату за продаж телеканалу "Перший Незалежний".

20 серпня були введені санкції проти головного редактора інтернет-видання "Страна.юа" Ігоря Гужви, компаній-видавців "Страна.юа", блогера і журналіста Анатолія Шарія, його дружини Ольги. В результаті були заблоковані видання "Страна.юа" і "Шарій.net".

Провідні європейські політики, міжнародні та українські експерти та світові ЗМІ розкритикували указ Зеленського про припинення роботи телеканалів "112 Україна", NewsOne і Zik.

У зв'язку з незаконними діями влади журналісти звернулися до державного секретаря США Ентоні Блінкена щодо запровадження тотальної цензури та серйозної загрози свободі інформації в Україні, направили відкриті листи Європейському комісару з питань розширення і політики добросусідства з 2010 по 2014 рік Штефану Фюле і екс-президенту Польщі Олександру КваснєвськомуГенеральному секретарю ООН Антоніу Гутеррешу, Верховному комісару ООН з прав людини Мішель Бачелет, спеціальному доповідачу ООН з питань заохочення та захисту прав на свободу думок та їх вільне вираження Ірен Хан та прес-секретарю Управління ООН з прав людини Марті Хуртадо. А Рада Європи порекомендувала журналістам незаконно закритого каналу "Перший Незалежний" звернутися до Європейського суду з прав людини у зв'язку з обмеженням свободи слова в Україні.

Також колективи медіа, незаконно закритих українською владою в особі президента Володимира Зеленського, зустрілися з Секретарем Сенату, віце-президентом Комітету закордонних справ, оборони та Збройних сил Жоелем Герріо, а також віце-президентом Комісії з конституційного законодавства, законодавства, загального виборчого права, регламенту та загального управління Сенату Франції Наталі Гуле. У ході зустрічі представники ЗМІ поінформували сенаторів про катастрофічну ситуацію зі свободою слова в Україні.

Крім цього, співробітники незаконно закритих українською владою телеканалів "112 Україна", NEWSONE, ZIK, а також "Перший Незалежний", який був закритий за листом заступника Голови СБУ без суду, і сайтів "Страна.юа" і "Шарій.net" прийшли на форум Ялтинської Європейської Стратегії у форматі YES Brainstorming 2021, який стартував 10 вересня в Києві, щоб розповісти про ситуацію зі свободою слова в Україні.

Журналісти закритих ЗМІ звернулися з листом до делегатів ПАРЄ, де розповіли про тиск влади на незалежні медіа в Україні і попросили дати свою оцінку. Підтримав їх і Фонд захисту свободи слова в Україні, голова якого направила лист президенту США Джо Байдену у зв'язку з переслідуванням владою незалежних медіа в Україні. 

У понеділок, 27 жовтня, стартувала чергова сесія Парламентської асамблеї Ради Європи, де працювали журналісти "Першого Незалежного" та інформували її учасників про незаконні дії української влади щодо незалежних медіа, таких, як "112 Україна", NEWSONE, ZIK, "Перший Незалежний", а також видань "Страна.юа" і "Шарій.net". У рамках засідання Асамблеї журналісти передали сотням європейських політиків, зокрема, євродепутатам, делегатам ПАРЄ, працівникам МЗС, європейським політикам, міністрам і чиновникам різних країн листи, а також брошури, де детально розповіли про тиск на свободу слова в Україні.

За останні місяці світові ЗМІ, європейські політики та експерти опублікували 96,9 тисяч матеріалів, присвячених цькуванню українською владою опозиції та незалежних телеканалів.