Віталій Журавський: Відповідальність за незаконні рішення РНБО лежить на Зеленському

Віталій Журавський
Віталій Журавський

Український правознавець і політичний діяч

Доктор юридичних наук, професор, академік Віталій Журавський Фото з відкритих джерел

- У шоу "19" Віталій Журавський, доктор юридичних наук, академік.

Проти голови політради ОПЗЖ Віктора Медведчука відкрили нове провадження й знову закидають державну зраду та сприяння терористичним організаціям.  Запобіжний захід для Віктора Медведчука вже спливав наприкінці жовтня, і, вочевидь, для влади було б програшно просто взяти й відпустити Віктора Медведчука. Як ви охарактеризуєте цей процес?

- Непідконтрольна частина Донбасу, 14-рік, – це територія України? Так. Дійсно, 95% вугілля потрапляло на територію, підконтрольну Україні, з непідконтрольної. До 2017 року, до встановлення блокади, там працювали всі юридичні особи, приватні й державні, які сплачували податки в бюджет України. Якщо з території однієї держави в результаті кооперації поставляється вугілля на іншу територію, для того щоб у домівках було тепло, – це не злочин. "ЛНР-ДНР" дотепер жодна з країн світу не визнає терористичними організаціями. Лише в деяких нормативних актах 15-го року "ЛНР-ДНР" визнані терористичними саме парламентом України. 14-й рік – де злочин? Віктор Володимирович не був держслужбовцем, а просто людиною, яка мала контактну зону й фактично виконувала роль дипломата між  підконтрольною та непідконтрольною територіями. Він це робив із власного бажання? Його про це попросили. І він це робив при узгодженні з президентом Порошенком і при узгодженні з головою СБУ. У Порошенка запитали, чому все-таки посередницьку роль виконує Медведчук. Порошенко відповів: тому що він є ефективним. Якщо наші депутати не справлялися, то він виконував цю місію. До нього була довіра в РФ і в Україні. Він не підписував жодного документа. Надходили гроші за розпорядженням Нацбанку на ці шахти, люди-шахтарі отримували там гроші. На моє переконання, це була велика помилка – об’явити блокаду в 17-му році. 

- Може, це була спецоперація окремих ділків, які хотіли відірвати частину України й створити свої схеми, які б забезпечували підконтрольну частину вугіллям?

- Я згоден. Сьогодні для опалення потрібно щонайменше 3 млн тонн вугілля. На складах 770 тис. тонн. Коли вугілля можна було купити за 50-40 дол., його ніхто не купував. А сьогодні воно коштує 260 дол. Не було б блокади, ми могли б те вугілля брати з непідконтрольних територій.

Юридичним процес проти Віктора Медведчука назвати не можна, тому що складу злочину в діях Віктора Володимировича Медведчука не має. Це політичне судилище над людиною, яка не згодна з курсом нинішньої влади. І я також не згоден. І таких незгодних більшість в Україні. За логікою Венедиктової, Баканова, які виконують указівки Зеленського, ми всі повинні сидіти в тюрмі. А не згодні ми з тим курсом, тому що українці стають жебраками. Тому цей процес влада програє. Вона використовує абсолютно незаконні методи  –  президент держави апріорі називає Медведчука злочинцем. Це вплив на суд, а суди підконтрольні президенту. Коли генпрокурор разом із Бакановим на телебаченні розказують, що Медведчук злочинець. А суд уже визнав його злочинцем? Ті судді, які виконують замовлення, за якісь гріхи підконтрольні Банковій – у нас суд є, а правосуддя не має. А застава в мільярд – це просто знущання, якщо заблоковані всі рахунки. Все це використовується як піар для влади. Складається враження, що вся СБУ, ГПУ займаються тільки однією особою – вони не борються зі злочинністю. Ми провели три круглі столи з приводу організованої злочинності, боротьби з корупцією у ВРУ й дійшли висновку, що борються лише за допомогою телевізора, піаром, а реально ніхто нічого не робить. У 20-му році на антикорупційні органи витрачено понад 3 млрд гривень. А повернули в бюджет держави 1 млн 700 тис. Не посадили жодного депутата, жодного суддю, жодної посадової особи з органів місцевого самоврядування. У тюрму сіло 14 осіб – чиновників найнижчого рівня. У нас ніхто не бореться, це фейк. Але для боротьби з Медведчуком кинуті всі сили. І основа основ – він є впливовим, може впливати на ситуацію в країні, і він виступає за зміну чинної влади в конституційний спосіб, яка просто виявилася невідповідальною, непрофесійною. Вони думають, що якщо Медведчук не буде спілкуватися з людьми, то рейтинг влади буде зростати. Провідні опозиційні канали, які дивилися понад 6 млн громадян, закрили в лютому, коли різко впав рейтинг партії "Слуга народу" – вона опустилася на третю сходинку. І зразу у вас почалися неприємності, і почали переслідувати Медведчука. 

- РНБО помилково наклала санкції на 108 осіб – йдеться про контрабандистів і злодіїв у законі, яких такими визнали на засіданні РНБО в травні. Як вам ця історія?

- РНБО ж не має таких функцій. Є 107-ма стаття Конституції, де визначено, що це координаційний орган при президенті. А в законі про РНБО сказано, що це консультативний орган. Там зібрані люди, які повністю залежні від Зеленського. Тобто цей орган не має власних владних функцій. Його рішення мають консультативний характер для президента. Президент може указом вводити ці рішення, а може не вводити – відповідальність на президенті. Але я вірю, що всі незаконні рішення РНБО, які впроваджені в життя указом президента, з часом будуть скасовані, президент буде покараний і всі ці члени РНБО, які підписували ці рішення, також будуть покарані як співучасники злочину. Тому що РНБО не має права без суду й слідства в людей забирати майно, арештовувати майно, позбавляти громадянства, депортувати людей із країни. Але можна заблокувати діяльність, наприклад, телеканалів, які говорять правду. Тоді ви повинні йти в суд, а вони тиснуть на суд, щоб суд не ухвалював рішення. У ВР є проект закону, суть якого в тому, щоб заборонити  Верховному суду оскаржувати рішення РНБО. Це робиться для того, щоб на певний період заблокувати діяльність медіа, політиків, підприємців, які фінансують опозицію. А потім у суді роками добивайся правди. Кожну п’ятницю ми очікуємо на дійство, на якийсь серіал.

- Клоунада може заходити раз, другий, але потім… Особливо було цікаво про недбайливих митників, які потім поновилися на посадах.    

- У нас що, контрабанда щезла? Поповнюється бюджет? Немає дірок на митниці? РНБО використовується для того, щоб перерозподілити ринок – відігнати не своїх, перерозподілити потоки на своїх, а людей, які їм не підкоряються, зачистити. Для нинішньої верхівки головне – влада і гроші, гроші і влада. Як їм хтось заважає, то вони застосовують до них абсолютно репресивні заходи, як вони це роблять щодо Медведчука.

- Урсулу фон дер Ляєн і Шарля Мішеля, схоже, не дуже турбують європейські цінності в Україні – їх турбують зовсім інші цінності?

- Думаю, що так, тому що в спільній заяві, яку підписали після саміту Україна – ЄС ні слова про ЗМІ, ні слова про порушення прав журналістів. Біля Маріїнського палацу був відкритий майданчик, де журналісти висловлювали своє обурення закриттям каналів. Там було стільки поліції, що я ніколи такого не бачив. А на цьому саміті Європа добилася всього, що їй було потрібно. Чітко в заяві сказано, що судова влада повинна бути під контролем Заходу. Хіба можна собі уявити, щоб у Великій Британії суд обирали українці, а виявляється, що в Україні суд можуть обирати представники Заходу. А якщо судова гілка влади опиняється в руках іноземців, ми повністю втрачаємо суверенітет і незалежність. Показовим є рішення Адміністративного суду Києва, коли поновили прокурора, звільненого при Рябошапці, на тій підставі, що в комісії зі звільнення були іноземці. А за нашою Конституцією в управлінні державою беруть участь лише громадяни України. В Етичній раді, яка обирає Вищу раду правосуддя та від якої залежить – бути судді чи ні, три представники – громадяни інших держав і три представники України. Якщо по кандидату є три голоси за й три проти, то ухвалюється рішення тільки іноземців. То для чого наші представники в Етичній раді? Але це подобається Європейській комісії, Європейській раді й, видно, президенту, бо вони підписали цей спільний документ. А ще, виявляється, треба зняти будь-яке обмеження з приводу вивезення деревини. Ми перетворюємося в сировинну державу – ми будемо державою, яка буде продавати ліс-кругляк. В усіх країнах продають вироби з лісу, але не продають ліс.

- А мільярд дерев висадити не вдається поки що.

- Так. А в спільній заяві ні слова не було сказано про збільшення квот, про зняття деяких квот у межах асоціації.

- Це мовчання єврочиновників означає, що для нас і надалі продовжаться невеселі часи? Чи можемо сподіватися на те, що проблиск буде? Не просто ж так видання The Guardian пише про офшори президента. А це видання, яке користується джерелами розвідок.

- ЄС і США розглядають Україну як сировинну державу, як зону впливу, як державу, яка постачає кваліфіковану робочу силу для їхнього ринку, як державу, в якій можна буде скупити за безцінь землю сільськогосподарського призначення. Але це їхній, а не наш інтерес. А з приводу президента вони хотіли би мати тут ляльку, яка виконуватиме всі забаганки. Тому, якщо лялька хоче мати в чомусь якийсь елемент суверенітету, вони викидають порціями компромат. Журналісти ніколи б не отримали цих документів з офшорів, якби ці документи їм не показали правоохоронні органи. Це вони зробили для того, щоб Зеленський був більш слухняний у виконанні своїх обіцянок. А він готовий заради своєї безпеки здати все на світі. Але я не можу зрозуміти Зеленського. У Біблії є висловлювання: "там, де скарб мій, буде і серце моє". Людина, яка зберігає статки й гроші за кордоном, а не у власній країні, не пов’язує своє життя з цією країною. І це величезний сором для президента. До офшорного скандалу потрапило 38 українських політиків.

- І саме вони вивели Україну в цьому скандалі на перше місце серед усіх країн.

- Це ганьба. Навіть у Росії менше – 19. А з приводу ЗМІ хочу сказати, що Європа різна. ЄС – штучне об’єднання, і воно розвалиться. Позиція чиновників різних держав відрізняється від позиції чиновників Єврокомісії. Думаю, що вода камінь точить. Думаю, що незабаром усі зрозуміють, що він бореться таким чином не проти агресії, російських фейків, а проти опонентів…

- …і свободи слова.

- Так. І все це люди бачать, і все стане з часом на свої місця.

- Федерація профспілок України вимагає відсторонити нардепа Третьякову з посади голови комітету із соціальної політики. Останньою краплею стали висловлювання Третьякової щодо смерті Антона Полякова. Чи варто очікувати від новообраного голови парламенту, що він звільнить Третьякову?

- Ні. Стефанчук дуже контрольований, дисциплінований, повністю залежний від президента. Тому й міняли Разумкова, щоб був абсолютно слухняний голова ВР. Транслятором позиції щодо Третьякової є голова фракції Арахамія, який сказав, що вони її змінювати не будуть. Якщо б це була нормальна фракція, то вона б не відстороняла її від роботи на п’ять пленарних засідань, а переобрала би на посаді голови комітету соціальної політики й захисту ветеранів. А її висловлювання про "неякісних дітей" можна трактувати як фашизм. Профспілки виступили проти неї, тому що сьогодні у ВР розглядається нова редакція Трудового кодексу. І згідно з цим документом профспілки повністю позбавляються своїх прав. У приватному секторі власник може звільнити найманого робітника в будь-який момент. Іде абсолютний наступ на робітників. І Третьякова стоїть на захисті цього кодексу. Але потрібно тиснути й показувати обличчя цієї влади, для того щоб люди потім не голосували за таких. Якби президент хоч щось сказав і засудив це, її викинули би з парламенту.

- Який у вас прогноз на можливий локдаун?

- За Конституцією ніхто не має права порушувати права на роботу, права на переміщення. Підзаконні акти не можуть замінити Конституцію. Ні постанова Кабміну, ні наказ МОЗ не можуть перекреслити Конституцію. Якщо б вони хотіли визначити перелік людей, яким треба обов’язково вакцинуватися від ковіду, вони б це ухвалили законом. Але за ст. 28 Конституції жодна людина не може піддаватися науковим експериментам, а сьогодні третю фазу клінічних досліджень не має жодна вакцина. У нас є 10 хвороб, коли обов’язково треба вакцинуватися, тому вони бояться законом впроваджувати такі обмеження.

- Вони думають, що українці не підуть оскаржувати до судів оці заборони.

- Тут є дискримінація не тільки за професією, а й за ознакою здоров’я. У "червоній" зоні не допускається проводити навчальний процес, якщо на 100% не вакциновані вчителі. А якщо деяким учителям це заборонено за ознаками здоров’я, є 2-3%, яким протипоказано вакцинацію. В ОАСК низка директорів шкіл оскаржують і постанову Кабміну, і наказ МОЗ за двома ознаками: "дискримінація за професією і за ознаками здоров’я". І вони виграють.

- Дякую вам.

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках PNK.TV

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.