Зарубіжні ЗМІ: Заява Зеленського про обмін Медведчука говорить про те, що лідер опозиції став політичним заручником нинішньої влади

Голос UA

Заява президента України Володимира Зеленського про можливість обміну голови політради "Опозиційної платформи - За життя", народного депутата Віктора Медведчука свідчать про те, що він побоюється за свій рейтинг, а опозиційний політик став політичним в'язнем. Про це в статті "Політичний заручник нинішньої влади": Що може ховатися за пропозицією Зеленського екстрадувати Медведчука в Росію" пише видання Teller Report.

Журналісти, посилаючись на свої джерела в Кабміні, відзначають, що пропозиції відправити Медведчука в Росію шляхом обміну говорять про те, що Зеленський побоюється зниження своєї популярності.

"Закриті опитування показують, що рейтинги опозиційних сил ростуть, і це його (Зееленського, - ред.) лякає. Тому відправити його за межі України і навіть обміняти на кількох "героїв" - ідеальний варіант", - сказав співрозмовник видання.

Водночас, пишуть журналісти, представники "Слуги народу" кулуарно заявляють, що пропозиція Зеленського говорить про те, що президент України забув про верховенство закону.

"Зеленський вважає, що по дзвінку можна вирішити питання, а зараз - просто домовитися про обмін. Наскільки мені відомо, провина Медведчука не доведена, і керівництво країни не має права відправляти його в Росію", - підкреслив нардеп від "Слуги народу".

У свою чергу, політолог Олександр Дудчак зазначив, що заява Зеленського про російське громадянство як умову обміну є дивною.

"Якщо вони піднімуть списки змінених з 2014 року, екстрадованих в "ЛНР" і "ДНР", вони виявлять, що видавали громадян України, людей з українськими паспортами, і це не заважало обміну людей раніше. Так що тепер це виглядає нерозумно. Вони давно вводять санкції проти своїх громадян, вводять санкції проти своїх підприємств", - підкреслив політолог у бесіді з виданням.

За словами експерта, Зеленський згадав про російське громадянство, щоб переконати громадян у тому, що Медведчук - зрадник своєї Батьківщини.

У бесіді з виданням провідний науковий співробітник російського Інституту стратегічних досліджень Олег Неменський зазначив, що слова Зеленського про обмін Медведчука є підтвердженням того, що останній став "політичним заручником нинішньої влади".

"Причому Зеленський цього не приховує, і за його попередніми заявами можна було зробити однозначний висновок про політичний характер переслідування. Більше того, варто поставити під сумнів слова Зеленського про те, що Україна не може обмінювати своїх громадян на своїх громадян, оскільки Україна неодноразово проводила обміни своїх громадян на своїх громадян - я говорю про так звані обміни військовополоненими та іншими затриманими особами, захопленими в полон в результаті конфлікту на Донбасі", - підкреслив експерт.

Нагадаємо, 12 жовтня Печерський районний суд ухвалив рішення про запобіжний захід у вигляді домашнього арешту Медведчуку за новою підозрою до 7 грудня. Сам Медведчук заявив, що продовжить боротьбу з нинішньою владою незалежно від того, наскільки посиляться репресії щодо нього. Він підкреслив, що разом з "Опозиційною платформою - За життя" будуть продовжувати захищати інтереси українського народу.

"Прокурори нехай не хвилюються. Все взяв, до всього готовий, все буду робити, як буде встановлено законом, але водночас буду далі продовжувати боротися з цією владою, так, як і боровся. Власне кажучи, так, як бореться і буде продовжувати боротися партія", - підкреслив Медведчук.

Раніше народний депутат від ОПЗЖ Ренат Кузьмін заявляв, що представники ДБР повісткою викликали Медведчука нібито для ознайомлення з матеріалами давно вже закінченої кримінальної справи про державну зраду і порушення правил ведення війни. В цей же час, за словами нардепа, представники ОГП спробували вручити опозиційному політику нову підозру в державній зраді і сприянні тероризму, проте адвокати Медведчука не дали прокурорам зробити це, порушуючи закон.

8 жовтня Генеральна прокуратура і Служба безпеки України оголосили нову підозру в держзраді та сприянні тероризму Віктору Медведчуку. Нові звинувачення пов'язані зі зривом постачання вугілля до України з ПАР і сприянні постачання палива з окупованих територій Донецької та Луганської областей у 2014 році.

Як повідомлялося, у першій кримінальній справі Печерський районний суд ухвалив рішення про продовженні строків запобіжного заходу у вигляді домашнього арешту голові політради "Опозиційної платформи - За життя", народному депутату Віктору Медведчуку на 2 місяці, до 31 жовтня.

20 лютого президент України Володимир Зеленський підписав указ, яким ввів у дію рішення Ради нацбезпеки і оборони запровадити санкції проти 8 осіб - серед них голова політради партії "Опозиційна платформа - За життя" Віктор Медведчук та його дружина Оксана Марченко. 

13 травня в Печерському суді Києва обрали запобіжний захід голові політради партії ОПЗЖ Віктору Медведчуку. 21 травня Київський апеляційний суд залишив у силі цілодобовий домашній арешт для нардепа. 9 липня суд продовжив домашній арешт Віктора Медведчука до 7 вересня. Відразу ж після початку засідання адвокати лідера ОПЗЖ заявили про відвід судді Сергію Вовку. Справа в тому, що Вовк вирішив розглядати питання продовження строків досудового розслідування без сторони захисту. Але в підсумку суд відхилив клопотання про відвід судді і прокурора. 30 липня Київський апеляційний суд відмовив адвокатам голови політради "Опозиційної платформи - За життя" Віктора Медведчука в задоволенні апеляції щодо продовження термінів домашнього арешту політика до 7 вересня.

В ОПЗЖ відреагували на це правове свавілля і заявили, що такі дії влади - відверта і цинічна політична розправа над опозиційним політиком, який своєю принциповою позицією розкриває непрофесіоналізм, продажність і антинародний характер влади.

Коментуючи ситуацію, Віктор Медведчук підкреслив, що його адвокати повністю готові до процесу оскарження запобіжного заходу і у них є докази, які спростовують звинувачення прокуратури і доводять незаконність застосування до нього домашнього арешту.

Так, стороною захисту було подано апеляцію на рішення Печерського районного суду Києва про продовження запобіжного заходу політику. Однак 30 липня Київський апеляційний суд відхилив її, попри розгром усіх доводів обвинувачення.