Forbes: Атаки Зеленського на Медведчука і санкції в рамках "деолігархізації" не сприймає ні Венеціанська комісія, ні європейські політики

Офіс президента

Президент України Володимир Зеленський, який зайняв крісло глави держави завдяки своїм акторським даним, намагається зміцнити свою владу шляхом розправи зі своїми політичними опонентами, а зокрема, з головою політради "Опозиційної платформи - За життя", народним депутатом Віктором Медведчуком. Про це пише видання Forbes.

Автор публікації, аналізуючи причини кризи в Україні, підкреслює, що Зеленський, замість реальних кроків щодо зміни курсу країни, пішов дорогою своїх попередників, намагаючись зміцнити свою владу методами, які викликають різку критику як у європейських політиків, так і у Венеціанської комісії.

"Легко бачити, що Зеленський просто став президентом завдяки своєму телесеріалу та інвестиціям у кампанію Коломойського, ворога попереднього президента Петра Порошенка... Зеленському вдалося з роками зміцнити свою політичну владу, використовуючи стандартну українську тактику. По-перше, він притягнув до відповідальності опозиційного політика Віктора Медведчука, заявивши, що він занадто близький до Росії. Хрещеними батьками дітей Медведчука є Володимир Путін і Дмитро Медведєв, але цей "злочин" не підлягає кримінальному переслідуванню навіть в Україні. Тому Зеленський ввів санкції щодо незалежних телеканалів і деяких підприємств Медведчука. Атаки Зеленського на таких гравців також використовувалися для продажу його політики "деолігархізації", політики, критикованої Венеціанською комісією, консультативним органом Ради Європи, за те, що вона допускала політичні удари і помсту за допомогою індивідуальних санкцій без суду. Це занадто легко використовувати як політичну зброю, тому європейці вважають його грубим", - йдеться в публікації.

Журналіст зазначає, що Україна загрузла в корупційних скандалах.

"Документи Пандори не обіцяють нічого хорошого Україні і погано позначаться на Зеленському. Як сказав мені один вашингтонський аналітик, який побажав залишитися неназваним " "Україна - це корупційна Саудівська Аравія", - зазначає автор публікації.

"Зеленський пообіцяв іноземним бізнесменам, що Україна буде "землею обітованою" для іноземних інвестицій. Але ні. Зеленський намагається врятувати свою популярність і президентське крісло, відродити інтерес Вашингтона і залагодити суперечки з Росією. У нього мало часу для створення сприятливого інвестиційного клімату. Щоб розвивати свою економіку, Україна дотримується тих же старих методів, завдяки яким йде фактичне знищення ворогів. Одна справа, коли це роблять політики. Але в Україні цим займається ще й бізнес-еліта. Це стає важким місцем для ведення бізнесу", - йдеться в статті.

Автор публікації не виключає, що президентство Зеленського може остаточно провалитися, в тому числі, через те, що надії на підтримку Вашингтона виявляться занадто переоціненими.

"Президентство Зеленського може ще більше провалитися через триваючі проблеми з корупцією, зростання цін на енергоносії і нескінченної боротьби з Росією. Західна допомога та іноземні інвестиції навряд чи прийдуть на допомогу Україні, оскільки адміністрація Байдена стикається з безпрецедентними труднощами: безладний, хаотичний вихід з Афганістану; зростання інфляції; збої в ланцюжку поставок; ще одне подолання стелі держборгу і тупикова ситуація з законопроектом про асигнування - Білому дому зараз не до українських драм. Це погано для "Слуги народу" і перспектив іноземного бізнесу в Україні, які сподівалися, що це буде найбільша і найкраща держава з колишнього Радянського Союзу для інвестицій", - резюмує журналіст.

Нагадаємо, 12 жовтня Печерський районний суд ухвалив рішення про запобіжний захід у вигляді домашнього арешту Медведчуку за новою підозрою до 7 грудня. Сам Медведчук заявив, що продовжить боротьбу з нинішньою владою незалежно від того, наскільки посиляться репресії щодо нього. Він підкреслив, що разом з "Опозиційною платформою - За життя" будуть продовжувати захищати інтереси українського народу.

"Прокурори нехай не хвилюються. Все взяв, до всього готовий, все буду робити, як буде встановлено законом, але водночас буду далі продовжувати боротися з цією владою, так, як і боровся. Власне кажучи, так, як бореться і буде продовжувати боротися партія", - підкреслив Медведчук.

Раніше народний депутат від ОПЗЖ Ренат Кузьмін заявляв, що представники ДБР повісткою викликали Медведчука нібито для ознайомлення з матеріалами давно вже закінченої кримінальної справи про державну зраду і порушення правил ведення війни. В цей же час, за словами нардепа, представники ОГП спробували вручити опозиційному політику нову підозру в державній зраді і сприянні тероризму, проте адвокати Медведчука не дали прокурорам зробити це, порушуючи закон.

8 жовтня Генеральна прокуратура і Служба безпеки України оголосили нову підозру в держзраді та сприянні тероризму Віктору Медведчуку. Нові звинувачення пов'язані зі зривом постачання вугілля до України з ПАР і сприянні постачання палива з окупованих територій Донецької та Луганської областей у 2014 році.

Як повідомлялося, у першій кримінальній справі Печерський районний суд ухвалив рішення про продовженні строків запобіжного заходу у вигляді домашнього арешту голові політради "Опозиційної платформи - За життя", народному депутату Віктору Медведчуку на 2 місяці, до 31 жовтня.

20 лютого президент України Володимир Зеленський підписав указ, яким ввів у дію рішення Ради нацбезпеки і оборони запровадити санкції проти 8 осіб - серед них голова політради партії "Опозиційна платформа - За життя" Віктор Медведчук та його дружина Оксана Марченко. 

13 травня в Печерському суді Києва обрали запобіжний захід голові політради партії ОПЗЖ Віктору Медведчуку. 21 травня Київський апеляційний суд залишив у силі цілодобовий домашній арешт для нардепа. 9 липня суд продовжив домашній арешт Віктора Медведчука до 7 вересня. Відразу ж після початку засідання адвокати лідера ОПЗЖ заявили про відвід судді Сергію Вовку. Справа в тому, що Вовк вирішив розглядати питання продовження строків досудового розслідування без сторони захисту. Але в підсумку суд відхилив клопотання про відвід судді і прокурора. 30 липня Київський апеляційний суд відмовив адвокатам голови політради "Опозиційної платформи - За життя" Віктора Медведчука в задоволенні апеляції щодо продовження термінів домашнього арешту політика до 7 вересня.

В ОПЗЖ відреагували на це правове свавілля і заявили, що такі дії влади-відверта і цинічна політична розправа над опозиційним політиком, який своєю принциповою позицією розкриває непрофесіоналізм, продажність і антинародний характер влади.

Коментуючи ситуацію, Віктор Медведчук підкреслив його адвокати повністю готові до процесу оскарження запобіжного заходу і у них є докази, які спростовують звинувачення прокуратури і доводять незаконність застосування до нього домашнього арешту.

Так, стороною захисту було подано апеляцію на рішення Печерського районного суду Києва про продовження запобіжного заходу політику. Однак 30 липня Київський апеляційний суд відхилив її, попри розгром усіх доводів обвинувачення.