Журналісти незаконно закритих ЗМІ розповіли європейським партнерам, як у Києві знищили борди зі зверненням до учасників саміту Україна - ЄС з вимогою захистити свободу слова

фото з відкритих джерел

У Києві повсюдно зривали і нищили борди зі зверненням до учасників саміту Україна - ЄС від журналістів незаконно закритих медіа - "112 Україна", ZIK, NewsOne і "Перший Незалежний", "Страна.ua" та "Шарий.net" - з вимогою захистити свободу слова. У зв'язку з цим журналісти незаконно закритих медіа написали звернення до президента Європейської комісії Урсули фон дер Ляєн, міністра закордонних справ Іспанії Хосе Мануеля Альбареса,  Верховного комісара ЄС із закордонних справ та політики безпеки та віце-президента Європейської комісії Жозепа Борреля, тимчасово повіреної у справах США в Україні Крістіні Квін, міністра закордонних та європейських справ Словаччини Івана Корчока.

У листі журналісти просять європейських партнерів публічно відреагувати на ситуацію, яка склалася зі свободою слова в Україні, висловити свою позицію щодо незаконного закриття українських ЗМІ, а також ініціювати обговорення цього питання під час наступних контактів із представниками української влади.

Повний текст зверення публікуємо нижче. 

Журналісти незаконно закритих українських ЗМІ користуються цією можливістю для того, щоб вкотре привернути увагу до катастрофічної ситуації із забезпеченням в Україні фундаментальних демократичних цінностей, в першу чергу - свободи слова і права журналістів на виконання професійних обов’язків.

"Ми, як і тисячі наших співгромадян, чекали на початок саміту Україна – Європейський Союз для того, щоб розповісти іноземним гостям про загрози, які стоять сьогодні перед українським суспільством через непрофесійність української влади. Але, на жаль, сьогодні ми вкотре отримали доказ того, що чинна влада вбачає у нелояльних ЗМІ головного ворога, і замість роботи над знищенням корупції, підвищенням добробуту населення і встановленням миру на Донбасі обирає шлях до остаточного встановлення диктатури", - йдеться у зверненні.

Зокрема, сьогодні в Києві були цинічно знищені білборди, на яких був розміщений заклик до гостей Саміту Україна-ЄС підняти питання свободи слова в Україні під час зустрічей з представниками української сторони. Ці борди простояли менше доби. Навіть незважаючи на те, що вони не містили жодних образ на адресу влади і не критикували її дії, влада все одно розцінила їхню появу як небажаний і небезпечний прояв інакодумства.

Крім цього, журналістам наших ЗМІ було відмовлено в акредитації на будь-яку з подій в рамках Саміту Україна - ЄС. А акція журналістів на підтримку свободи слова ледь не була згорнута силами правоохоронних органів.

Сьогоднішні події ми розцінюємо як чергове намагання української влади придушити будь-яку альтернативну думку на ситуацію в Україні та вкотре використати репресивну машину для боротьби з незалежними ЗМІ.

Нагадаємо, 11 жовтня по всій українській столиці з'явилися борди зі зверненням до гостей саміту Україна-ЄС, який стартує в Києві.

На бордах, які розташовані по всьому шляху проходження гостей саміту, журналісти незаконно закритих владою медіа закликають учасників поставити питання загрози свободі слова в Україні і привернути увагу міжнародних партнерів до кричущих порушень прав журналістів в Україні.

Нагадаємо, у понеділок, 27 вересня, стартувала чергова сесія Парламентської асамблеї Ради Європи, де працювали журналісти "Першого Незалежного" та інформували її учасників про незаконні дії української влади щодо незалежних медіа, таких як" 112 Україна", NEWSONE, ZIK, "Перший Незалежний", а також видань "Страна.юа" і "Шарий.net". у рамках засідання Асамблеї журналісти передали сотням європейських політиків, зокрема євродепутатам, делегатам ПАРЄ, працівникам МЗС, європейським політикам, міністрам і чиновникам різних країн, листи, а також брошури, де детально розповіли про тиск на свободу слова в Україні.

2 лютого президент Володимир Зеленський підписав указ про застосування санкцій проти телеканалів "112 Україна", NewsOne і ZIK. Згідно з указом, який набув чинності з моменту підписання, до телеканалів застосовані санкції протягом п'яти років. Це передбачає блокування мовлення всіх трьох телеканалів. 

26 лютого журналісти незаконно закритих президентом Володимиром Зеленським телеканалів об'єдналися і створили новий телеканал – "Перший Незалежний". Засновниками нового медіа стала група журналістів, які раніше працювали на каналах "112 Україна", NewsOne і ZIK. Але буквально через годину після початку мовлення влада незаконно відключила телеканал від ефіру

20 серпня були введені санкції проти головного редактора інтернет-видання "Страна.юа" Ігоря Гужви, компаній-видавців "Страны.юа", блогера і журналіста Анатолія Шарія, його дружини Ольги. В результаті були заблоковані видання "Страна.юа "і " Шарий.net". 

Провідні європейські політики, міжнародні та українські експерти та світові ЗМІ розкритикували указ Зеленського про припинення роботи телеканалів "112 Україна", NewsOne і Zik.

У зв'язку з незаконними діями влади журналісти звернулися до державного секретаря США Ентоні Блінкена щодо запровадження тотальної цензури та серйозної загрози свободі інформації в Україні, направили відкриті листи Європейському комісару з питань розширення і політики добросусідства з 2010 по 2014 рік Штефану Фюле і екс-президенту Польщі Олександру КваснєвськомуГенеральному секретарю ООН Антоніу Гутеррешу, Верховному комісару ООН з прав людини Мішель Бачелет, спеціальному доповідачу ООН з питань заохочення та захисту прав на свободу думок та їх вільне вираження Ірен Хан та прес-секретарю Управління ООН з прав людини Марті Хуртадо. А Рада Європи порекомендувала журналістам незаконно закритого каналу "Перший Незалежний" звернутися до Європейського суду з прав людини у зв'язку з обмеженням свободи слова в Україні.

Також колективи медіа, незаконно закритих українською владою в особі президента Володимира Зеленського, зустрілися з Секретарем Сенату, віце-президентом Комітету закордонних справ, оборони та Збройних сил Жоелем Герріо, а також віце-президентом Комісії з конституційного законодавства, законодавства, загального виборчого права, регламенту та загального управління Сенату Франції Наталі Гуле. У ході зустрічі представники ЗМІ поінформували сенаторів про катастрофічну ситуацію зі свободою слова в Україні.

Крім цього, співробітники незаконно закритих українською владою телеканалів "112 Україна", NEWSONE, ZIK, а також "Перший Незалежний", який був закритий за листом заступника Голови СБУ без суду, і сайтів "Страна.юа" і "Шарий.net" прийшли на форум Ялтинської Європейської Стратегії у форматі YES Brainstorming 2021, який стартував 10 вересня в Києві, щоб розповісти про ситуацію зі свободою слова в Україні.

Журналісти закритих ЗМІ звернулися з листом до делегатів ПАРЄ, де розповіли про тиск влади на незалежні медіа в Україні і попросили дати свою оцінку. Підтримав їх і Фонд захисту свободи слова в Україні, голова якого направила лист президенту США Джо Байдену у зв'язку з переслідуванням владою незалежних медіа в Україні. 

За останні місяці світові ЗМІ, європейські політики та експерти опублікували 96,9 тисяч матеріалів, присвячених цькуванню українською владою опозиції та незалежних телеканалів.