Коцаба про тиск на ЗМІ: Нам потрібно готуватися до чергових посадок у в'язницю

фото з відкритих джерел

Українські журналісти, якщо вони хочуть продовжувати неупереджену і об'єктивну журналістську діяльність, повинні готуватися до чергових посадок у в'язницю. Про це в ефірі телеканалу "Перший Незалежний" заявив журналіст Руслан Коцаба.

"Якщо ми хочемо продовжувати журналістську діяльність, неупереджено, об'єктивно, тобто критикувати владу, то нам потрібно готуватися до чергових посадок у в'язницю, до того, що можуть на вулиці покалічити або навіть убити..." - висловив думку Коцаба.

Також він додав: "Не потрібно бути міжнародником, щоб зробити висновки з того, що вчора відбулися прямі контакти між Меркель, Макроном і Путіним. Те, що Вікторія Нуланд вчора спілкувалася з Дмитром Козаком, який відповідальний за напрямок Донбасу. Ми розуміємо, що тепер Україна остаточно втратила суб'єктність. І коли з президентом Зеленським навіть ніхто не радиться, навіть його ніхто не кличе на ті зустрічі, де вирішується доля України", - заявив журналіст.

"Ви подивіться вчорашнє, що Дмитро Медведєв написав про Зеленського. Я розумію, мені неприємно, адже це мій президент, але це, можливо, він частково і заслужив. Заслуговує на ті епітети, якими його вчора нагородили, - заявив Руслан Коцаба. - Те, що ми займаємо за індексом свободи слова 97 місце, якраз і показує, що стаття 10 Європейської конвенції з прав людини, яка гарантує нам свободу слова, свободу оціночних суджень, свободу критики влади, вона не діє тут. І це один з постулатів європейських цінностей, свобода слова. І тому Україна, не кажучи про соціальні стандарти і те, що, скажімо, у нас коїться на Донбасі, мені здається, що якраз наші іноземні партнери, дехто вважає їх кураторами, враховуючи якусь втрату незалежності українською владою, я думаю, що наші ті куратори, що якраз сидять в Маріїнському палаці і начебто говорять про перспективи європейської України, вони повинні були б, в першу чергу, не давати нашим держимордам гроші. Адже вони ці гроші розкрадають... у нас черговий транш асоціюється з тим, що в елітних автосалонах Києва починають раптом розбирати всі ті машини, вартістю понад 3 мільйони. Якраз це все приурочено до чергових траншів Міжнародного валютного фонду або Світового банку..."

"Мені здається, що в цій ситуації східні партнери повинні були б, так би мовити, "відтелепати" Зеленського. Це елементарні вимоги, адже інакше може бути черговий соціальний вибух, протести, політичний вибух, який обов'язково очолить черговий з олігархів", - резюмував журналіст.

Сьогодні, 12 жовтня, в день саміту Україна - ЄС, співробітники незалежних українських медіа "112 Україна", NewsOne, ZIK, "Перший Незалежний" проводять акцію з метою привернути увагу гостей саміту до порушення свободи слова в Україні.

Нагадаємо, у понеділок, 27 вересня, стартувала чергова сесія Парламентської асамблеї Ради Європи, де працювали журналісти "Першого Незалежного" та інформували її учасників про незаконні дії української влади щодо незалежних медіа, таких як "112 Україна", NEWSONE, ZIK, "Перший Незалежний", а також видань "Страна.юа" і "Шарий.net". У рамках засідання Асамблеї журналісти передали сотням європейських політиків, зокрема, євродепутатам, делегатам ПАРЄ, працівникам МЗС, європейським політикам, міністрам і чиновникам різних країн листи, а також брошури, де детально розповіли про тиск на свободу слова в Україні.

2 лютого президент Володимир Зеленський підписав указ про застосування санкцій проти телеканалів "112 Україна", NewsOne і ZIK. Згідно з указом, який набув чинності з моменту підписання, до телеканалів застосовані санкції протягом п'яти років. Це передбачає блокування мовлення всіх трьох телеканалів. 

26 лютого журналісти незаконно закритих президентом Володимиром Зеленським телеканалів об'єдналися і створили новий телеканал – "Перший Незалежний". Засновниками нового медіа стала група журналістів, які раніше працювали на каналах "112 Україна", NewsOne і ZIK. Але буквально через годину після початку мовлення влада незаконно відключила телеканал від ефіру

20 серпня були введені санкції проти головного редактора інтернет-видання "Страна.юа" Ігоря Гужви, компаній-видавців "Страны.юа", блогера і журналіста Анатолія Шарія, його дружини Ольги. В результаті були заблоковані видання "Страна.юа" і "Шарий.net". 

Провідні європейські політики, міжнародні та українські експерти та світові ЗМІ розкритикували указ Зеленського про припинення роботи телеканалів "112 Україна", NewsOne і Zik.

У зв'язку з незаконними діями влади журналісти звернулися до державного секретаря США Ентоні Блінкена щодо запровадження тотальної цензури та серйозної загрози свободі інформації в Україні, направили відкриті листи Європейському комісару з питань розширення і політики добросусідства з 2010 по 2014 рік Штефану Фюле і екс-президенту Польщі Олександру КваснєвськомуГенеральному секретарю ООН Антоніу Гутеррешу, Верховному комісару ООН з прав людини Мішель Бачелет, спеціальному доповідачу ООН з питань заохочення та захисту прав на свободу думок та їх вільне вираження Ірен Хан та прес-секретарю Управління ООН з прав людини Марті Хуртадо. А Рада Європи порекомендувала журналістам незаконно закритого каналу "Перший Незалежний" звернутися до Європейського суду з прав людини у зв'язку з обмеженням свободи слова в Україні.

Також колективи медіа, незаконно закритих українською владою в особі президента Володимира Зеленського, зустрілися з Секретарем Сенату, віце-президентом Комітету закордонних справ, оборони та Збройних сил Жоелем Герріо, а також віце-президентом Комісії з конституційного законодавства, законодавства, загального виборчого права, регламенту та загального управління Сенату Франції Наталі Гуле. У ході зустрічі представники ЗМІ поінформували сенаторів про катастрофічну ситуацію зі свободою слова в Україні.

Крім цього співробітники незаконно закритих українською владою телеканалів "112 Україна", NEWSONE, ZIK, а також "Перший Незалежний", який був закритий за листом заступника Голови СБУ без суду, і сайтів "Страна.юа" і "Шарий.net" прийшли на форум Ялтинської Європейської Стратегії у форматі YES Brainstorming 2021, який стартував 10 вересня в Києві, щоб розповісти про ситуацію зі свободою слова в Україні.

Журналісти закритих ЗМІ звернулися з листом до делегатів ПАРЄ, де розповіли про тиск влади на незалежні медіа в Україні і попросили дати свою оцінку. Підтримав їх і Фонд захисту свободи слова в Україні, голова якого направила лист президенту США Джо Байдену у зв'язку з переслідуванням владою незалежних медіа в Україні. 

За останні місяці світові ЗМІ, європейські політики та експерти опублікували 96,9 тисяч матеріалів, присвячених цькуванню українською владою опозиції та незалежних телеканалів.