Годний: Зеленський, враховуючи репресії проти незалежних ЗМІ, дивитиметься в очі європейцям, як "жаба гадюці"

фото з відкритих джерел

Президент України Володимир Зеленський - гарний актор, однак враховуючи, що він зробив із незалежними медіа, - цікаво буде спостерігати, як він дивитиметься в очі європейським політикам під час саміту "Україна - ЄС". Про це в ефірі під час акції журналістів незалежних українських медіа "112 Україна", NewsOne, ZIK, "Перший Незалежний" з метою привернути увагу гостей саміту Україна - ЄС до порушення свободи слова в Україні заявив політолог Сергій Годний.

Він зауважив, що суспільство повинно усвідомлювати, що живе під керівництвом людини, яка багато чого обіцяла, однак жодного разу не виконала обіцянок.

"Я хотів би, щоб ми усвідомлювали, що ми живемо під правлінням людини, яка давала великі обіцянки, які не збирається виконувати. Давайте говорити відверто: на Україну і взагалі на наше керівництво зараз навіть в світі дивляться з такою певною опаскою, тому що люди беруть зобов’язання і просто їх не виконують. Це не можливо, не перспективно, тепер уявіть, про що ми можемо думати в перспективі і взагалі існування нашої держави. Тому як вони будуть дивитися один одному в очі, думаю, як жаба гадюці, тому, мені здається, що це нас має менше за всього обходити, має обходити те, щоб кожний із нас, дивлячись в дзеркало, бачив очі чесної людини, яка хотіла, могла і боролась до кінця. Більше того, я переконаний, що все закінчиться гарно і для ваших каналів, і для наших глядачів, і для України в цілому, тому що влада - це як вода, а люди пісок, вони завжди залишаються. Нам потрібно залишатися людьми, які мають віру в майбутнє. Мій колега Андрій Лесик любить говорити фразу "Побороти не можна того, хто не здається", я 100% в цьому впевнений і переконаний, що правда за нами, на нашому боці, тому і буде перемога", - наголосив Годний.

Він також підкреслив, що Україна - це європейська держава, а тому її громадяни мають право на те, щоб отримувати інформацію з різних джерел, а не тільки з тих, які одобрені Банковою.

"Я б хотів, щоб у нашій країні в дійсності права людей, права громадян були непохитними, незалежно від того, чи ти президент, чи ти просто рядовий громадянин, все починається з малого. Але в даному випадку це ж не мале, це, перепрошую, півтори тисячі людей, це мільйони людей, які дивилися ці телеканали, це люди, які мають інший погляд на перспективу існування України, розбудову України, котрі вірять в Україну, що тут може бути плюралізм думок, тут може бути інакомислення і взагалі будь-яка перспектива в цієї держави. Ми ж не бананова республіка, ми, перепрошую, не Зімбабве. Ми центр Європи, ми живемо в 21 столітті, в нас є великі досягнення, але комусь захотілося будувати тут тоталітарний режим, визначати перстом своїм, указувати, хто тут правильний, хто неправильний", - додав політолог.

Нагадаємо, в день саміту журналісти "Першого Незалежного" з 9:00 до 12:00 проводять спецефір, присвячений подіям саміту Україна - ЄС. У прямому ефірі ми транслюватимемо акцію протесту журналістів і зможемо поспілкуватися з ними в прямому ефірі.

Також цього дня журналісти незаконно закритих українських медіа проведуть акцію під стінами Маріїнського палацу та на інших локаціях, які відвідають гості саміту.

Своєю акцією журналісти хочуть звернути увагу міжнародних партнерів на те, що останнім часом в Україні спостерігається згортання процесу зміцнення законності у сфері функціонування українських засобів масової інформації. Це проявляється у відсутності результатів розслідування кримінальних справ, пов'язаних із нападами на журналістів і блогерів, відкритою цензурою з боку держави, яка поширюється виключно на опозиційні ЗМІ, і головне - у позасудовому переслідуванні ЗМІ, що знаходяться в опозиції до чинної влади.

Зокрема, грубо порушивши принцип верховенства права, у позасудовому порядку (через рішення Ради національної безпеки та оборони, хоча позбавлення ЗМІ ліцензій можливе тільки за рішенням суду) українська влада заборонила трансляцію трьох провідних інформаційних телеканалів - "112 Україна", NEWSONE і ZIK. За звичайним листом заступника голови СБУ й знову ж без суду влада злочинно вивела з ефіру телеканал "Перший Незалежний", який об'єднав журналістів трьох закритих каналів, припинивши його мовлення вже через годину після початку трансляції. Також через незаконне введення санкцій влада зупинила роботу й загрожує повним знищенням виданням "Страна.ua" та "Шарій.net".

Не меншу стурбованість викликають провокації праворадикальних сил, фізичні розправи таких угруповань із журналістами, які нібито сповідують "неправильні" політичні погляди.

Сьогодні дії української влади отримують все більший осуд з боку провідних міжнародних правозахисних організацій, відомих політиків та експертів. Новини про закриття наших телеканалів були опубліковані в усіх провідних світових ЗМІ. Також тільки за останні кілька місяців Управління Верховного комісара ООН з прав людини (УВКПЛ) висловило стурбованість у зв'язку з введеними санкціями, що призвели до закриття телеканалів "112 Україна", NEWSONE і ZIK, і назвало це рішенням таким, що суперечить міжнародним стандартам (повідомлення офіційного представника УВКПЛ Марти Хуртадо від 24 серпня 2021 р.).

Моніторингова місія ООН з прав людини зазначила (рапорт Ірен Хан від 21 червня 2021 р.), що цензура мовлення в Україні "не тільки не сумісна з міжнародними угодами про права людини, а й сприяє посиленню неправильних уявлень, що породжують страх і вкорінюють суспільну недовіру до інститутів".

Своєю чергою доповідач ПАРЄ з питань свободи ЗМІ та захисту журналістів, член парламенту Австрії Штефан Шеннах заявив, що Європа вкрай стурбована катастрофічною ситуацією зі свободою слова в Україні, і підкреслив, що комісія ПАРЄ з прав людини працює, щоб українські правоохоронці припинили безкарність злочинів проти журналістів (заява від 2 вересня 2021 р.).

Президент Freedom House Майкл Абрамовітц направив лист президенту США Джо Байдену напередодні візиту українського лідера Володимира Зеленського, в якому зазначив, що останній продовжує використовувати виконавчу владу без судового нагляду для покарання ЗМІ, технологічних платформ, журналістів і веб-сайтів під приводом боротьби з дезінформацією (лист від 26 серпня 2021 р.).

Іншими словами, на нашу думку, в Україні наявне згортання свободи слова. У зв'язку з цим ми користуємося цією можливістю, для того щоб привернути вашу увагу до цих вкрай тривожних тенденцій. Україна сьогодні, як ніколи раніше, потребує консолідації суспільства та подолання розколу між різними регіонами. Питання безперешкодного функціонування незалежних ЗМІ, зокрема опозиційних до чинної влади, у цьому сенсі є прямим шляхом до отримання суспільної згоди, об'єднання наших громадян навколо ідеї побудови сильної суверенної України.

Нагадаємо, у понеділок, 27 вересня, стартувала чергова сесія Парламентської асамблеї Ради Європи, де працювали журналісти " Першого Незалежного "та інформували її учасників про незаконні дії української влади щодо незалежних медіа, таких як "112 Україна", NEWSONE, ZIK, "Перший Незалежний", а також видань "Страна.юа" і "Шарий.net". У рамках засідання Асамблеї журналісти передали сотням європейських політиків, зокрема, євродепутатам, делегатам ПАРЄ, працівникам МЗС, європейським політикам, міністрам і чиновникам різних країн листи, а також брошури, де детально розповіли про тиск на свободу слова в Україні.

2 лютого президент Володимир Зеленський підписав указ про застосування санкцій проти телеканалів "112 Україна", NewsOne і ZIK. Згідно з указом, який набув чинності з моменту підписання, до телеканалів застосовані санкції протягом п'яти років. Це передбачає блокування мовлення всіх трьох телеканалів. 

26 лютого журналісти незаконно закритих президентом Володимиром Зеленським телеканалів об'єдналися і створили новий телеканал – "Перший Незалежний". Засновниками нового медіа стала група журналістів, які раніше працювали на каналах "112 Україна", NewsOne і ZIK. Але буквально через годину після початку мовлення влада незаконно відключила телеканал від ефіру

20 серпня були введені санкції проти головного редактора інтернет-видання "Страна.юа" Ігоря Гужви, компаній-видавців "Страны.юа", блогера і журналіста Анатолія Шарія, його дружини Ольги. В результаті були заблоковані видання "Страна.юа" і "Шарий.net". 

Провідні європейські політики, міжнародні та українські експерти та світові ЗМІ розкритикували указ Зеленського про припинення роботи телеканалів "112 Україна", NewsOne і Zik.

У зв'язку з незаконними діями влади журналісти звернулися до державного секретаря США Ентоні Блінкена щодо запровадження тотальної цензури та серйозної загрози свободі інформації в Україні, направили відкриті листи Європейському комісару з питань розширення і політики добросусідства з 2010 по 2014 рік Штефану Фюле і екс-президенту Польщі Олександру КваснєвськомуГенеральному секретарю ООН Антоніу Гутеррешу, Верховному комісару ООН з прав людини Мішель Бачелет, спеціальному доповідачу ООН з питань заохочення та захисту прав на свободу думок та їх вільне вираження Ірен Хан та прес-секретарю Управління ООН з прав людини Марті Хуртадо. А Рада Європи порекомендувала журналістам незаконно закритого каналу "Перший Незалежний" звернутися до Європейського суду з прав людини у зв'язку з обмеженням свободи слова в Україні.

Також колективи медіа, незаконно закритих українською владою в особі президента Володимира Зеленського, зустрілися з Секретарем Сенату, віце-президентом Комітету закордонних справ, оборони та Збройних сил Жоелем Герріо, а також віце-президентом Комісії з конституційного законодавства, законодавства, загального виборчого права, регламенту та загального управління Сенату Франції Наталі Гуле. У ході зустрічі представники ЗМІ поінформували сенаторів про катастрофічну ситуацію зі свободою слова в Україні.

Крім цього співробітники незаконно закритих українською владою телеканалів "112 Україна", NEWSONE, ZIK, а також "Перший Незалежний", який був закритий за листом заступника Голови СБУ без суду, і сайтів "Страна.юа" і "Шарий.net" прийшли на форум Ялтинської Європейської Стратегії у форматі YES Brainstorming 2021, який стартував 10 вересня в Києві, щоб розповісти про ситуацію зі свободою слова в Україні.

Журналісти закритих ЗМІ звернулися з листом до делегатів ПАРЄ, де розповіли про тиск влади на незалежні медіа в Україні і попросили дати свою оцінку. Підтримав їх і Фонд захисту свободи слова в Україні, голова якого направила лист президенту США Джо Байдену у зв'язку з переслідуванням владою незалежних медіа в Україні. 

За останні місяці світові ЗМІ, європейські політики та експерти опублікували 96,9 тисяч матеріалів, присвячених цькуванню українською владою опозиції та незалежних телеканалів.