Влада робить все, щоб Медведчук був позбавлений можливості виконувати обов'язки народного депутата, - Чередніченко

Голова політради партії "Опозиційна платформа – За життя", народний депутат України Віктор Медведчук Пресслужба "Опозиційної платформи – За життя"

Новою підозрою влада робить все, щоб голова політради партії "Опозиційна платформа - За життя" Віктор Медведчук був позбавлений можливості виконувати обов'язки народного депутата України. Про це під час спілкування з журналістами заявила адвокат опозиційного політика Лариса Чередніченко.

Зокрема, вона зазначила, що сьогодні прокурори Офісу генерального прокурора, по-перше, намагалися допитати Віктора Володимировича Медведчука як підозрюваного по суті тієї підозри, яку анонсувала раніше генеральний прокурор Ірина Венедіктова, а також намагалися вручити клопотання про обрання запобіжного заходу в новому кримінальному провадженні. 

"Кримінальне провадження стосується підозри Віктора Володимировича у державній зраді та участі у фінансуванні тероризму. Що просять прокурори? Або обрати Віктору Володимировичу запобіжний захід у вигляді тримання під вартою, або як альтернативу встановити йому заставу з непідйомною сумою – 1 млрд гривень. Але, як ми знаємо, Віктор Володимирович з лютого місяця перебуває під дією фінансових санкцій. Що це означає, наведу приклад. Державна податкова служба направила нашому клієнтові ряд податкових рішень-повідомлень, відповідно до яких він повинен заплатити податок на майно, що має, – на автомобілі і землю. Віктор Володимирович, як законослухняний громадянин, зробив всі вичерпні, залежні від нього заходи, щоб вчасно внести до державного бюджету цю суму, оскільки він розуміє, що ці гроші можуть бути витрачені на соціальні цілі, на благо громадянам України. Що сталося в результаті? Він не зміг заплатити податок ні готівкою, ні перерахувати їх до державного бюджету зі своїх рахунків. Банки обґрунтовують цю неможливість тим, що Віктор Володимирович перебуває під дією санкцій, в тому числі і блокування активів. А це означає, що нікуди гроші з його рахунків, а також готівкові гроші переміщені бути не можуть. Вимагаючи від слідчого судді обрати у вигляді запобіжного заходу Віктору Володимировичу заставу, прокурори не можуть не усвідомлювати, що він не зможе внести цю заставу, і тому є перешкода у вигляді рішення РНБО. Інша справа, що заставодавцями можуть бути й інші громадяни та юридичні особи, але де гарантія того, що не включиться Фінмоніторинг і платежі не будуть заблоковані з інших підстав. Тільки заради того, щоб Віктор Володимирович не зміг внести за себе заставу і вступив би в дію альтернативний запобіжний захід у вигляді тримання під вартою. Тобто влада робить все для того, щоб Віктор Володимирович не приступив до своїх обов'язків, щоб він був позбавлений можливості виконувати обов'язки народного депутата України, доносити свою альтернативну точку зору", - роз'яснила адвокат.

При цьому Чередніченко підкреслила, що фактично Віктора Медведчука звинувачують в тому, що він не згоден з європейсько-атлантичним напрямком політики України, і це чисто політичні мотиви для переслідування.

Також адвокат нагадала, що закон зобов'язує прокурора вручити стороні захисту клопотання про обрання запобіжного заходу не пізніше ніж за 3 години до моменту судового засідання.

"Ми отримали своє клопотання о 12:07. Це означає, що формально право провести судове засідання слідчий суддя матиме, починаючи з 15:07 годин сьогоднішнього дня. І якщо прокурори, як вони ламали через коліно Кримінально-процесуальний кодекс і процедури, прописані в ньому, так само зламали через коліно слідчих суддів, то можна припустити легко, що і судове засідання буде призначено сьогодні ", - зазначила вона, додавши, що турборежим в нашій країні з 2019 року став набувати якихось страхітливих масштабів і поширюватися на кримінально-правову сферу, чого бути не повинно, бо вирішується доля людини.

"Матеріали, які обґрунтовують повідомлення клопотання про обрання запобіжного заходу, складають 5 томів. Дійсно, 3-х годин не зовсім достатньо для того, щоб вивчити їх, скласти свою правову позицію, проаналізувати і детально доповісти слідчому судді свою правову позицію. Але ми вже знаємо , що таке обмежені умови, і ми готові працювати в обмежених таких умовах, і захищати інтереси клієнта так, як це нам буде дозволено не тільки Кримінально-процесуальним кодексом, а й в тих рамках, в які нас посилено заганяють прокурори", - підкреслила Чередніченко.

Нагадаємо, 2 лютого президент Володимир Зеленський підписав указ про застосування санкцій проти телеканалів "112 Україна", NewsOne і ZIK. Згідно з указом, який набув чинності з моменту підписання, до телеканалів застосовані санкції протягом п'яти років. Це передбачає блокування мовлення всіх трьох телеканалів. 

26 лютого журналісти незаконно закритих президентом Володимиром Зеленським телеканалів об'єдналися і створили новий телеканал – "Перший Незалежний". Засновниками нового медіа стала група журналістів, які раніше працювали на каналах "112 Україна", NewsOne і ZIK. Але буквально через годину після початку мовлення влада незаконно відключила телеканал від ефіру

20 лютого Президент України Володимир Зеленський підписав указ, яким ввів у дію рішення Ради нацбезпеки і оборони запровадити санкції проти 8 осіб - серед них голова політради партії "опозиційна платформа - за життя" Віктор Медведчук та його дружина Оксана Марченко. 

13 травня в Печерському суді Києва обрали запобіжний захід голові політради партії ОПЗЖ Віктору Медведчуку. 21 травня Київський апеляційний суд залишив у силі цілодобовий домашній арешт для нардепа. 9 липня суд продовжив домашній арешт Віктора Медведчука до 7 вересня. Відразу ж після початку засідання адвокати лідера ОПЗЖ заявили про відвід судді Сергію Вовку. Справа в тому, що Вовк вирішив розглядати питання продовження строків досудового розслідування без сторони захисту. Але в підсумку суд відхилив клопотання про відвід судді і прокурора. 30 Липня Київський апеляційний суд відмовив адвокатам голови політради "опозиційної платформи - за життя" Віктора Медведчука в задоволенні апеляції щодо продовження термінів домашнього арешту політика до 7 вересня. В ході судового засідання 2 вересня Печерський районний суд прийняв рішення про продовження термінів ув'язнення у вигляді домашнього арешту ще на 2 місяці, до 31 жовтня. 

В ОПЗЖ відреагували на це правове свавілля і заявили, що такі дії влади - відверта і цинічна політична розправа над опозиційним політиком, який своєю принциповою позицією розкриває непрофесіоналізм, продажність і антинародний характер влади.

Коментуючи ситуацію, Віктор Медведчук підкреслив його адвокати повністю готові до процесу оскарження запобіжного заходу і у них є докази, які спростовують звинувачення прокуратури і доводять незаконність застосування до нього домашнього арешту.

Так, стороною захисту була подана апеляція на рішення Печерського районного суду Києва про продовження запобіжного заходу політику. Однак 30 липня Київський апеляційний суд відхилив її, незважаючи на розгром усіх доводів обвинувачення.

8 жовтня народний депутат від Партії "опозиційна платформа - за життя" Ренат Кузмін заявив, що представники ДБР повісткою викликали Медведчука нібито для ознайомлення з матеріалами давно вже закінченої кримінальної справи про державну зраду і порушення правил ведення війни. В цей же час, за словами нардепа, представники ОГП спробували вручити опозиційному політику нову підозру в державній зраді і сприянні тероризму, порушуючи закон. Однак адвокати Медведчука не дали прокурорам цього зробити. Однак 11 жовтня  все ж вручили клопотання про арешт або про заставу в 1 млрд гривень.