Чередниченко: Якщо влада вже зламала суд об коліно, то запобіжний захід Медведчуку у новій справі обиратимуть сьогодні

ОПЗЖ

Голові політради партії "Опозиційна платформа – За життя", народному депутату Віктору Медведчуку і його захисникам у понеділок, 11 жовтня, вручили клопотання про обрання запобіжного заходу у новій справі в стінах ДБР. Якщо влада вже зламала суд об коліно, то запобіжний захід опозиційному політику обиратимуть сьогодні не пізніше 15:30.

Про це в ефірі "Першого Незалежного" заявила адвокат Лариса Чередниченко.

"Сьогодні Віктора Володимировича та його захисників викликали до ДБР для вручення клопотання про обрання запобіжного заходу у новій справі, яку анонсувала генпрокурор 8 жовтня. Наразі сторона обвинувачення вимагатиме від суду обрати Віктору Володимировичу черговий запобіжний захід, без урахування того, що він і так перебуває під дією запобіжного заходу у більш ранній справі. Нам були вручені клопотання і матеріали в 5 томах. Прокурори отримали від нас розписку про вручення. Далі вони поїдуть здавати це клопотання в канцелярію суду, і у суду з'явиться право призначити засідання. Якщо суд вже зламали об коліно, то судове засідання, я прогнозую, буде призначено сьогодні близько 15:00, не пізніше 15:30. Якщо ж прокурори вирішувати хоча б формально дотримуватися законодавства, то не наполягатимуть на тому, щоб засідання відбулося сьогодні", - сказала вона.

За її словами, у захисту за законом є не менше трьох годин для підготовки своєї правової позиції.

"Зараз ми приділимо всю свою увагу, щоб ознайомитися з матеріалами, які були сьогодні вручені, і змістом клопотання", - вказала адвокат.

Чередниченко вважає, що існує кілька варіантів подальшого розвитку подій.

"Суд може задовольнити клопотання прокурора і обрати Віктору Володимировичу запобіжний захід, про який просять прокурор, тобто утримання під вартою з альтернативою внесення застави, розмір якої прокурори визначили довільно в 1 мільярд гривень. Або слідчий суддя може відмовити прокурорам і обрати Віктору Володимировичу інший запобіжний захід, як це було в минулому кримінальному провадженні. Ви пам'ятаєте, прокурори теж просили утримання під вартою, але слідчий суддя обрав цілодобовий домашній арешт. І третій варіант - слідчий суддя може відмовити прокурорам в обранні запобіжного заходу і разом обирати нову", - пояснила юрист.

При цьому вона підкреслила, що законодавство чітко визначає розміри, в яких може бути обрана застава, але якщо прокурори виходять за ці заходи і довільно призначають суму, то зобов'язані пояснити її.

"Прокурори в черговий раз пояснюють таку нереальну суму застави тим, що, по-перше, Віктор Володимирович багата людина і має можливості для внесення такої застави, а по-друге, тим, що вони нарахували довільну суму нібито заподіяної шкоди понад 3 мільярди гривень. Як вони це зробили - нам поки незрозуміло. Ми будемо з цим розбиратися. Це нереальна цифра плюс неможливо зараз людині, яка перебуває зараз під дією санкцій, самостійно самій за себе вносити заставу, жоден банк не візьме на себе функції перерахувати ці гроші", - розповіла Чередниченко.

Адвокат вважає, що результат майбутнього суду буде повністю залежати від такого, наскільки слідчий суддя шанує Кримінально-процесуальний кодекс.

"Якщо він буде проводити судове засідання і приймати рішення на підставі кримінально-процесуального законодавства, то для Віктора Володимировича буде прийнято справедливе рішення. Якщо цього не буде, ми прогнозуємо, що Віктора Володимировича знову будуть обмежувати в його правах, обов'язках, будуть прагнути обрати запобіжний захід, який позначиться на ньому найбільш негативним чином", - додала юрист.   

Нагадаємо, 2 лютого президент Володимир Зеленський підписав указ про застосування санкцій проти телеканалів "112 Україна", NewsOne і ZIK. Згідно з указом, який набув чинності з моменту підписання, до телеканалів застосовані санкції протягом п'яти років. Це передбачає блокування мовлення всіх трьох телеканалів. 

26 лютого журналісти незаконно закритих президентом Володимиром Зеленським телеканалів об'єдналися і створили новий телеканал – "Перший Незалежний". Засновниками нового медіа стала група журналістів, які раніше працювали на каналах "112 Україна", NewsOne і ZIK. Але буквально через годину після початку мовлення влада незаконно відключила телеканал від ефіру

20 лютого Президент України Володимир Зеленський підписав указ, яким ввів у дію рішення Ради нацбезпеки і оборони запровадити санкції проти 8 осіб - серед них голова політради партії "Опозиційна платформа - За життя" Віктор Медведчук та його дружина Оксана Марченко. 

13 травня в Печерському суді Києва обрали запобіжний захід голові політради партії ОПЗЖ Віктору Медведчуку. 21 травня Київський апеляційний суд залишив у силі цілодобовий домашній арешт для нардепа. 9 липня суд продовжив домашній арешт Віктора Медведчука до 7 вересня. Відразу ж після початку засідання адвокати лідера ОПЗЖ заявили про відвід судді Сергію Вовку. Справа в тому, що Вовк вирішив розглядати питання продовження строків досудового розслідування без сторони захисту. Але в підсумку суд відхилив клопотання про відвід судді і прокурора. 30 липня Київський апеляційний суд відмовив адвокатам голови політради "Опозиційної платформи - За життя" Віктора Медведчука в задоволенні апеляції щодо продовження термінів домашнього арешту політика до 7 вересня. В ході судового засідання 2 вересня Печерський районний суд прийняв рішення про продовження термінів ув'язнення у вигляді домашнього арешту ще на 2 місяці, до 31 жовтня. 

В ОПЗЖ відреагували на це правове свавілля і заявили, що такі дії влади - відверта і цинічна політична розправа над опозиційним політиком, який своєю принциповою позицією розкриває непрофесіоналізм, продажність і антинародний характер влади.

Коментуючи ситуацію, Віктор Медведчук підкреслив, що його адвокати повністю готові до процесу оскарження запобіжного заходу і у них є докази, які спростовують звинувачення прокуратури і доводять незаконність застосування до нього домашнього арешту.

Так, стороною захисту була подана апеляція на рішення Печерського районного суду Києва про продовження запобіжного заходу політику. Однак 30 липня Київський апеляційний суд відхилив її, незважаючи на розгром всіх доводів звинувачення.

8 жовтня народний депутат від Партії "Опозиційна платформа - За життя" Ренат Кузьмін заявив, що представники ДБР повісткою викликали Медведчука нібито для ознайомлення з матеріалами давно вже закінченої кримінальної справи про державну зраду і порушення правил ведення війни. В цей же час, за словами нардепа, представники ОГП спробували вручити опозиційному політику нову підозру в державній зраді і сприянні тероризму, порушуючи закон. Однак адвокати Медведчука не дали прокурорам зробити це. Пізніше він опублікував відео, як прокурори спробували вручити чергову підозру голові політради "Опозиційної платформи - За життя", народному депутату Віктору Медведчуку, однак адвокати політика припинили цю спробу.

Вже в понеділок, 11 жовтня, Кузьмін повідомив, що Медведчуку все-таки вручили клопотання про арешт або заставу в один мільярд гривень. Це при тому, що Медведчук вже перебуває під домашній арештом, його не порушує і за законом суд просто не може змінити йому запобіжний захід на більш тяжкий.

Провідні європейські політики, міжнародні та українські експерти та світові ЗМІ розкритикували указ Зеленського про припинення роботи телеканалів "112 Україна", NewsOne і Zik.

За останні місяці світові ЗМІ, європейські політики та експерти опублікували 96,9 тисяч матеріалів, присвячених цькуванню українською владою опозиції та незалежних телеканалів.