У Раді Європи закликали українську владу припинити переслідування журналіста Руслана Коцаби і покарати його нападників

Фото з відкритих джерел

Президент Європейського бюро свідомої відмови від військової служби, яке є учасником Ради Європи, Алексія Цуні написала відкритого листа Генеральному прокурору України Ірині Венедіктовій, голові СБУ Івану Баканову, уповноваженій з прав людини Людмилі Денисовій, а також представництву України в Євросоюзі з вимогою негайно зняти всі звинувачення з журналіста Руслана Коцаби і припинити кримінальне переслідування. Відповідне звернення опубліковано на офіційному сайті організації.

У листі президент Бюро також закликала українську владу притягнути до кримінальної відповідальності розпалювачів ненависті і причетниих до актів насильства щодо журналіста.

"Від імені Європейського бюро відмови за мотивами совісті я звертаюся до вас із закликом негайно і беззастережно припинити кримінальне переслідування проти українського журналіста, пацифіста і відмовника за мотивами совісті Руслана Коцаби за те тільки, що він висловив свої пацифістські погляди. Ми вважаємо його справу очевидним політично вмотивованим переслідуванням, яке порушує його права на свободу вираження думок і свободу думки, совісті та віросповідання, гарантовані статтями 18 і 19 Міжнародного пакту про громадянські і політичні права і статтями 9 і 10 Європейської конвенції з прав людини", - йдеться в листі.

Алексія Цуні також підкреслила, що Бюро було шоковане нападами ультраправих на Руслана Коцабу в день судового розгляду справи, 22 січня 2021, що загрожували його життю, а також 25 червня 2021, коли його очі були серйозно пошкоджені ультраправими, які облили його зеленкою.

"Однак поліція не затримала жодного з нападників і не вжила жодних заходів для припинення політичного насильства і тиску на суд. Тому ми закликаємо вас забезпечити арешт і притягнення до відповідальності осіб, причетних до розпалювання ненависті та актів насильства. Ми висловлюємо свою солідарність з Русланом Коцабою і закликаємо вас гарантувати, що всі пацифісти в Україні, включаючи активістів нашої організації - члена українського руху пацифістів, мають можливість вільно висловлювати свою думку і продовжувати свою ненасильницьку діяльність. Ми також закликаємо вас захищати право на відмову від військової служби за мотивами совісті відповідно до європейських та міжнародних стандартів, зокрема стандартів, встановлених Європейським судом з прав людини", - зазначила президент Бюро.

Нагадаємо, 25 червня група ультраправих націоналістів напали на журналіста Руслана Коцабу на пероні вокзалу в Івано-Франківську. В результаті журналіст з численними травмами опинився в лікарні. У травні 2016 року суд засудив Коцабу до 3,6 років позбавлення волі з конфіскацією майна. На початку червня 2017 року Вищий спецсуд України повернув справу Коцаби на новий розгляд.

Коцаба закликав українців не йти на війну, і за це був засуджений Івано-Франківським судом. Але потім Апеляційний суд цей вирок скасував, Коцаба вийшов на волю.