Фонд захисту свободи слова напередодні саміту Україна - ЄС поінформував керівництво ЄС про резонансні порушення свободи слова в Україні

2 лютого 2021 року президент України Володимир Зеленський підписав указ про застосування санкцій щодо телеканалів "112 Україна", NewsOne і ZіK РИА Новости

Голова Фонду захисту свободи слова Ганна Герман і телеведуча "Першого Незалежного" Діана Панченко, від імені трудових колективів незаконно закритих українських ЗМІ, звернулися з відкритим листом до керівництва Європейської Ради, Єврокомісії та Верховного представника Союзу у закордонних справах і політиці безпеки Жозепа Борреля. У листі журналісти поінформували представників Євросоюзу про незаконні дії української влади щодо незалежних ЗМІ.

Нижче наводимо повний текст листа:

Пану Президенту Європейської Ради,

Пані голові Європейської комісії,

Пану Високому представнику Союзу у закордонних справах і політиці безпеки,

12 жовтня в Києві відбудеться саміт Україна - Європейський Союз.

Угода про асоціацію між Україною та ЄС заснована на фундаментальних принципах, зокрема на повазі прав людини та основних свобод.

1 вересня 2019 року стартував медійний компонент спільного проекту ЄС та Ради Європи "ЄС та Рада Європи працюють разом для посилення захисту прав людини в Україні". Як йдеться на порталі Ради Європи, "відтоді ЄС і Рада Європи працюють разом для підтримки свободи ЗМІ в Україні".

У своїй резолюції від 11 лютого 2021 року Про виконання Угоди про асоціацію Європейський парламент чітко висловив свою стурбованість і закиди щодо свободи ЗМІ та журналістів в Україні:

 

  1. "Висловлює свою стурбованість погіршенням умов роботи представників ЗМІ, зокрема журналістів-розслідувачів, які висвітлюють факти корупції та шахрайства; засуджує будь-які дії, спрямовані на обмеження роботи журналістів, включаючи обмеження доступу до інформації, кримінальні розслідування, тиск з метою змусити розкрити свої джерела і мову ворожнечі, включаючи мову ворожнечі щодо незалежних ЗМІ".
  2. "Закликає до створення демократичної, незалежного, плюралістичного і збалансованого медіасередовища в Україні, яке покладе край політично вмотивованому переслідуванню медіаканалів, зокрема у формі відкликання ліцензій, забезпечить захист журналістів, інакодумців і місцевих лідерів громадської думки від переслідувань і залякування, дозволить недискримінаційний доступ до інформації онлайн і офлайн, а також значущу участь громадян, захистить права людини і громадянина і забезпечить їх дотримання; підкреслює, що журналісти, правозахисники та адвокати повинні мати можливість працювати незалежно, без необґрунтованого втручання або залякування".

Ми знаємо, наскільки важливий голос Європейського Союзу, його політичних лідерів і неурядових організацій у питанні свобод, і особливо свободи преси та журналістів. Ми також знаємо про прихильність ЄС до нашої країни, України, і про ту увагу і зусилля, які він докладає в рамках Європейської політики сусідства.

Як журналісти України, ми хотіли б скористатися цією можливістю, щоб звернутися безпосередньо до вас, а через вас - до всіх тих у Європі, хто поділяє ці погляди. Ми дуже сподіваємося, що ці фундаментальні питання посядуть гідне місце в словах і вимогах ЄС на цьому саміті, в надії, що вони конкретно поліпшать становище українських ЗМІ і журналістів.

Дійсно, після лютневого указу президента Володимира Зеленського про блокування популярних телеканалів "112 Україна", NewsOne і ZIK ми, як і 1500 наших колег і колег-журналістів, не маємо можливості здійснювати свою професію у сфері інформації. Зовсім недавно президент Зеленський заборонив телеканал "Перший Незалежний" і впливові новинні сайти strana.ua і shariy.net. Ці рішення були прийняті безпосередньо виконавчою владою в порушення принципу верховенства права і в позасудовому порядку, оскільки в Україні тільки суд, а не Рада національної безпеки і оборони або президент, може прийняти рішення про відкликання ліцензій на ЗМІ.

Як і в більшості країн-членів ЄС, більшість українських ЗМІ перебувають у приватній власності. В Україні, як і в країнах ЄС, їхні різні редакційні орієнтації відображають культурне, мовне та політичне середовище. Редакційна лінія ЗМІ, в яких ми працювали як журналісти, була явно критичною для президента Володимира Зеленського, як, наприклад, у Франції з такими ЗМІ, як Le Figaro, Valeurs Actuelles або Cnews.

Наша журналістська робота ставила під сумнів політичні рішення нашого президента та їх результати у багатьох сферах суспільного життя України: економіка, місце України у світі, боротьба з корупцією та провал мирного процесу на Донбасі. На плюралістичному медіаринку України наші критичні голоси врівноважували проурядові ЗМІ, рівні за популярністю й охопленням, підтримка яких значною мірою сприяла приходу президента Зеленського до президентської влади. Можна будувати здогади про причини рішення президента Зеленського закрити критичні медіаканали, але падіння його особистої популярності і популярності його партії "Слуга народу" - одні з найбільш очевидних і переконливих.

Плюралістичний медіаландшафт необхідний будь-якій вільній демократії, оскільки він допомагає забезпечити політичний баланс і контроль над політиками всіх мастей. У цьому контексті довільне глушіння критичних голосів без будь-яких правових підстав викликало засудження з боку багатьох внутрішніх і міжнародних спостерігачів.

Серед тих, хто висловив свою думку - спікер українського парламенту, спеціальний доповідач ООН з питань свободи ЗМІ Ірен Хан, представник ОБСЄ Тереза Рібейро, глава зовнішньої політики ЄС Жозеп Боррель; Майкл Абрамовіц з Freedom House, Жанна Кавельє з "Репортерів без кордонів", Філіп Дам з Human Rights Watch, Ентоні Белланже з Міжнародної федерації журналістів, Рікардо Гутьєрре з Європейської федерації журналістів та багато інших.

Разом з нашими колегами-журналістами ми вирішили не здаватися перед лицем свавілля.

Перш за все, ми створили "Фонд захисту свободи слова", місія якого - захист свободи слова та журналістської незалежності в Україні. Його мета - захист законного права журналістів та працівників ЗМІ здійснювати свою професійну діяльність без політичного втручання, залякування та погроз.

Виклики, з якими ми стикаємося в цій сфері, виходять далеко за рамки репресивних рішень президента Зеленського. Порушення свободи ЗМІ є однією з головних загроз для крихкої демократії України сьогодні. У 2020 році Інститут масової інформації (ІМІ) повідомив про 229 випадків порушення свободи слова. 171 з них стосувався фізичних нападів на журналістів. "Репортери без кордонів" також вважають, що маніпуляції, посягання на конфіденційність джерел, кібератаки і перегини в боротьбі з дезінформацією залишаються основними проблемами.

По-друге, ми використовуємо всі законні засоби, щоб домогтися скасування рішень президента. Перш за все, в Україні, якщо влада не перешкоджатиме нам у цьому тими чи іншими способами.

Ми також вирішили звернутися до Європи, уповноваживши групу французьких юристів, що спеціалізуються на конституційному та медійному праві. В даний час вони готують юридичний висновок про незаконний і неконституційний характер закриття ЗМІ, проти яких спрямовані рішення президента Зеленського. Цей висновок, який буде опубліковано в жовтні, дозволить нам розглянути питання про передачу справи в компетентні європейські суди.

Ми, як і ви, визнаємо особливі і складні обставини нашої країни і геополітичні питання, які їх визначають. Ми твердо переконані, що вони не повинні призвести до відмови від цінностей, які ми поділяємо. У вас є голос, який повинен бути почутий, якщо ми хочемо, щоб українські демократичні свободи вижили.

З повагою,

Голова Наглядової ради Благодійного фонду захисту свободи слова в Україні

Ганна Герман.

Журналіст, телеведуча "Першого Незалежного" телеканалу, від імені трудових колективів незаконно закритих українських ЗМІ

Діана Панченко.

Нагадаємо, співробітники незалежних українських медіа "112 Україна", NEWSONE, ZIK, "Перший Незалежний", "Страна.юа "і" Шарий.net " напередодні саміту Україна-ЄС, який відбудеться 12 жовтня, звернулися з відкритим листом до низки міністрів закордонних справ країн Європейського Союзу, а також до послів країн Європи, Америки та Азії. 

У понеділок, 27 вересня, стартувала чергова сесія Парламентської асамблеї Ради Європи, де працювали журналісти " Першого Незалежного "та інформували її учасників про незаконні дії української влади щодо незалежних медіа, таких як" 112 Україна", NEWSONE, ZIK," Перший Незалежний", а також видань " Страна.юа "і " Шарий.net". у рамках засідання Асамблеї журналісти передали сотням європейських політиків, зокрема, євродепутатам, делегатам ПАРЄ, працівникам МЗС, європейським політикам, міністрам і чиновникам різних країн листи, а також брошури, де детально розповіли про тиск на свободу слова в Україні.

2 лютого президент Володимир Зеленський підписав указ про застосування санкцій проти телеканалів "112 Україна", NewsOne і ZIK. Згідно з указом, який набув чинності з моменту підписання, до телеканалів застосовані санкції протягом п'яти років. Це передбачає блокування мовлення всіх трьох телеканалів. 

26 лютого журналісти незаконно закритих президентом Володимиром Зеленським телеканалів об'єдналися і створили новий телеканал – "Перший Незалежний". Засновниками нового медіа стала група журналістів, які раніше працювали на каналах "112 Україна", NewsOne і ZIK. Але буквально через годину після початку мовлення влада незаконно відключила телеканал від ефіру

Екс-власник телеканалу "Перший Незалежний" Роман Любицький поширив брехливу заяву про те, що не має стосунку до продажу телеканалу медіахолдингу "Новини". Заява Любицького не відповідає дійсності, оскільки від його імені діяв уповноважений ним представник, а сам Любицький отримав оплату за продаж телеканалу "Перший Незалежний".

20 серпня були введені санкції проти головного редактора інтернет-видання "Страна.юа" Ігоря Гужви, компаній-видавців "Страны.юа", блогера і журналіста Анатолія Шарія, його дружини Ольги. В результаті були заблоковані видання "Страна.юа "і " Шарий.net". 

Провідні європейські політики, міжнародні та українські експерти та світові ЗМІ розкритикували указ Зеленського про припинення роботи телеканалів "112 Україна", NewsOne і Zik.

У зв'язку з незаконними діями влади журналісти звернулися до державного секретаря США Ентоні Блінкена щодо запровадження тотальної цензури та серйозної загрози свободі інформації в Україні, направили відкриті листи Європейському комісару з питань розширення і політики добросусідства з 2010 по 2014 рік Штефану Фюле і екс-президенту Польщі Олександру КваснєвськомуГенеральному секретарю ООН Антоніу Гутеррешу, Верховному комісару ООН з прав людини Мішель Бачелет, спеціальному доповідачу ООН з питань заохочення та захисту прав на свободу думок та їх вільне вираження Ірен Хан та прес-секретарю Управління ООН з прав людини Марті Хуртадо. А Рада Європи порекомендувала журналістам незаконно закритого каналу "Перший Незалежний" звернутися до Європейського суду з прав людини у зв'язку з обмеженням свободи слова в Україні.

Також колективи медіа, незаконно закритих українською владою в особі президента Володимира Зеленського, зустрілися з Секретарем Сенату, віце-президентом Комітету закордонних справ, оборони та Збройних сил Жоелем Герріо, а також віце-президентом Комісії з конституційного законодавства, законодавства, загального виборчого права, регламенту та загального управління Сенату Франції Наталі Гуле. У ході зустрічі представники ЗМІ поінформували сенаторів про катастрофічну ситуацію зі свободою слова в Україні.

Крім цього, співробітники незаконно закритих українською владою телеканалів "112 Україна", NEWSONE, ZIK, а також "Перший Незалежний", який був закритий за листом заступника Голови СБУ без суду, і сайтів "Страна.юа "і " Шарий.net" прийшли на форум Ялтинської Європейської Стратегії у форматі YES Brainstorming 2021, який стартував 10 вересня в Києві, щоб розповісти про ситуацію зі свободою слова в Україні.

Журналісти закритих ЗМІ звернулися з листом до делегатів ПАРЄ, де розповіли про тиск влади на незалежні медіа в Україні і попросили дати свою оцінку. Підтримав їх і Фонд захисту свободи слова в Україні, голова якого направила лист президенту США Джо Байдену у зв'язку з переслідуванням владою незалежних медіа в Україні. 

За останні місяці світові ЗМІ, європейські політики та експерти опублікували 96,9 тисяч матеріалів, присвячених цькуванню українською владою опозиції та незалежних телеканалів.