Журналісти незаконно закритих владою медіа написали відкритого листа послам країн Європи, США, Канади та Азії, закликавши дипломатів звернути увагу на обмеження свободи слова в Україні

Фото з відкритих джерел

Співробітники незалежних українських медіа "112 Україна", NEWSONE, ZIK, "Перший Незалежний", "Страна.ua" і "Шарій.net" звернулися з відкритим листом до послів країн Європи, Північної Америки та Азії. Серед інших лист було відправлено Тимчасовому повіреному в справах США в Україні Христині Квін, Надзвичайному і повноважному послу Японії в Україні Кураї Такаші, Надзвичайному і Повноважному Послу ФРН в Україні Анкі Фельдгузен, Надзвичайному і Повноважному Послу Великобританії в Україні Мелінді Сіммонс, Надзвичайному і Повноважному Послу Франції в Україні Етьєну де Понсену, Надзвичайному і Повноважному Послу Канади в Україні Роману Ващуку, Надзвичайному і Повноважному Послу Республіки Польща в Україні Бартошу Ціхоцькому, Надзвичайному і Повноважному Послу Китайської Народної Республіки в Україні Фань Сяньжуну та ін.

У своєму листі журналісти звернули увагу, що чинна влада бачить в нелояльних ЗМІ головного ворога на шляху до остаточного встановлення диктатури в Україні, результатом чого стає повна безкарність осіб, наближених до керівництва країни і особисто до президента України Володимира Зеленського.

Нижче наводимо повний текст звернення:

Ваше превосходительство,

Журналісти незаконно закритих українських ЗМІ висловлюють вам свою повагу та користуються цією можливістю для того, щоб привернути вашу увагу до катастрофічної ситуації з забезпеченням в Україні фундаментальних демократичних цінностей, серед яких особливу важливість для нас мають свобода слова, свобода вираження думок і право журналістів на виконання професійних обов’язків.

Сьогодні ми вкотре отримали доказ того, що чинна влада вбачає у нелояльних ЗМІ головного ворога на шляху до остаточного встановлення диктатури в Україні, результатом чого стає повна безкарність осіб, наближених до керівництва країни і особисто до президента України Володимира Зеленського.

Вчора за мужність говорити правду про діяльність влади постраждали провідні інформаційні телеканали "112 Україна", "NewsOne" і "ZIK", закриті у позасудовому порядку через рішення Ради національної безпеки та оборони, хоча позбавлення ЗМІ ліцензій є можливим тільки за рішенням суду. Потім настала черга "Першого Незалежного", закритого звичайним листом заступника голови СБУ і знову ж таки без суду, а також Інтернет-видань "Страна.ua" і "Шарий.net".

Сьогодні до цього списку ледь не потрапило "Радіо "Свобода", і лише значний суспільний резонанс змусив владу відмовитися від вигороджування голови правління "Укрексимбанку" Євгена Мецгера і його співробітників, які напали на знімальну групу програми "Схеми".

Ми змушені констатувати, що президент Володимир Зеленський та представники Офісу президента України забули про існування статті 8 Закону України "Про захист професійної діяльності журналістів", яка чітко регламентує: умисне перешкоджання законній професійній діяльності та переслідування журналіста є підставою для притягнення до кримінальної відповідальності.

Наразі ми не бачимо жодної справи щодо перешкоджання діяльності журналістів, яка була б доведена до суду. Ми впевнені, що за час перебування Зеленського на посаді президента випадок зі знімальною групою програми "Схеми" також не буде розслідуваний. Причина - очевидна, і полягає в особистих зв'язках голови правління "Укрексімбанку" з президентом Зеленським.

З тривогою ми наголошуємо, що якщо не зупинити це свавілля влади зараз, то у найближчому майбутньому Україні загрожує згортання основних демократичних свобод. Корупція і кумівство у владі відкинуть Україну на десятки років назад. Ми просто не маємо морального права допустити, щоб журналісти в Україні ризикували власним здоров’ям і роботою за питання на кшталт питань про офшорні оборудки президента або випадки корупції у владі.

Ми маємо велику надію, що вплив і увага з боку міжнародних партнерів України призведе до того, що українська влада зупинить тиск на нелояльні засоби масової інформації і гарантуватиме свободу слова громадянам, і право на виконання професійних обов’язків журналістам. Ми раді, що закриття опозиційних телеканалів вже були засуджені провідними міжнародними організаціями, відомими політиками і незалежними експертами. Зокрема, новини про закриття телеканалів були опубліковані в усіх провідних світових ЗМІ, а лише за останній місяць свою критику дій української влади висловили Управління Верховного комісара ООН з прав людини, Моніторингова місія ООН із прав людини, доповідач ПАРЄ з питань свободи ЗМІ та захисту журналістів, організація Freedom House та інші.

Беручи до уваги зазначені факти, просимо вас публічно відреагувати на ситуацію, яка склалася зі свободою слова в Україні, а також висловити свою позицію щодо фактів нападу на журналістів та незаконного закриття українських ЗМІ, а також ініціювати обговорення цього питання під час ваших наступних контактів із представниками української влади. Сподіваємося на те, що ця позиція знайде розуміння з вашого боку.

З повагою,

Колективи незаконно закритих українських ЗМІ.

Нагадаємо, у понеділок, 27 вересня, стартувала чергова сесія Парламентської асамблеї Ради Європи, де працювали журналісти "Першого Незалежного" та інформували її учасників про незаконні дії української влади щодо незалежних медіа, таких як "112 Україна", NEWSONE, ZIK, "Перший Незалежний", а також видань "Страна.юа" і "Шарий.net". У рамках засідання Асамблеї журналісти передали сотням європейських політиків, зокрема, євродепутатам, делегатам ПАРЄ, працівникам МЗС, європейським політикам, міністрам і чиновникам різних країн листи, а також брошури, де детально розповіли про тиск на свободу слова в Україні.

2 лютого президент Володимир Зеленський підписав указ про застосування санкцій проти телеканалів "112 Україна", NewsOne і ZIK. Згідно з указом, який набув чинності з моменту підписання, до телеканалів застосовані санкції протягом п'яти років. Це передбачає блокування мовлення всіх трьох телеканалів. 

26 лютого журналісти незаконно закритих президентом Володимиром Зеленським телеканалів об'єдналися і створили новий телеканал – "Перший Незалежний". Засновниками нового медіа стала група журналістів, які раніше працювали на каналах "112 Україна", NewsOne і ZIK. Але буквально через годину після початку мовлення влада незаконно відключила телеканал від ефіру

Екс-власник телеканалу "Перший Незалежний" Роман Любицький поширив брехливу заяву про те, що не має відношення до продажу телеканалу медіахолдингу "Новини". Заява Любицького не відповідає дійсності, оскільки від його імені діяв уповноважений ним представник, а сам Любицький отримав оплату за продаж телеканалу "Перший Незалежний".

20 серпня були введені санкції проти головного редактора інтернет-видання "Страна.юа" Ігоря Гужви, компаній-видавців "Страны.юа", блогера і журналіста Анатолія Шарія, його дружини Ольги. В результаті були заблоковані видання "Страна.юа" і "Шарий.net". 

Провідні європейські політики, міжнародні та українські експерти та світові ЗМІ розкритикували указ Зеленського про припинення роботи телеканалів "112 Україна", NewsOne і Zik.

У зв'язку з незаконними діями влади журналісти звернулися до державного секретаря США Ентоні Блінкена щодо запровадження тотальної цензури та серйозної загрози свободі інформації в Україні, направили відкриті листи Європейському комісару з питань розширення і політики добросусідства з 2010 по 2014 рік Штефану Фюле і екс-президенту Польщі Олександру КваснєвськомуГенеральному секретарю ООН Антоніу Гутеррешу, Верховному комісару ООН з прав людини Мішель Бачелет, спеціальному доповідачу ООН з питань заохочення та захисту прав на свободу думок та їх вільне вираження Ірен Хан та прес-секретарю Управління ООН з прав людини Марті Хуртадо. А Рада Європи порекомендувала журналістам незаконно закритого каналу "Перший Незалежний" звернутися до Європейського суду з прав людини у зв'язку з обмеженням свободи слова в Україні.

Також колективи медіа, незаконно закритих українською владою в особі президента Володимира Зеленського, зустрілися з Секретарем Сенату, віце-президентом Комітету закордонних справ, оборони та Збройних сил Жоелем Герріо, а також віце-президентом Комісії з конституційного законодавства, законодавства, загального виборчого права, регламенту та загального управління Сенату Франції Наталі Гуле. У ході зустрічі представники ЗМІ поінформували сенаторів про катастрофічну ситуацію зі свободою слова в Україні.

Крім цього співробітники незаконно закритих українською владою телеканалів "112 Україна", NEWSONE, ZIK, а також "Перший Незалежний", який був закритий за листом заступника Голови СБУ без суду, і сайтів "Страна.юа" і "Шарий.net" прийшли на форум Ялтинської Європейської Стратегії у форматі YES Brainstorming 2021, який стартував 10 вересня в Києві, щоб розповісти про ситуацію зі свободою слова в Україні.

Журналісти закритих ЗМІ звернулися з листом до делегатів ПАРЄ, де розповіли про тиск влади на незалежні медіа в Україні і попросили дати свою оцінку. Підтримав їх і Фонд захисту свободи слова в Україні, голова якого направила лист президенту США Джо Байдену у зв'язку з переслідуванням владою незалежних медіа в Україні. 

За останні місяці світові ЗМІ, європейські політики та експерти опублікували 96,9 тисячі матеріалів, присвячених цькуванню українською владою опозиції та незалежних телеканалів.