В ООН заявили про невідповідність санкцій Києва щодо ЗМІ стандартам прав і свобод

Фото з відкритих джерел

Введені обмеження "не продемонстрували, що відповідають вимогам необхідності і пропорційності", зазначила заступник верховного комісара ООН з прав людини Нада Аль-Нашіф

Санкції влади України, що призвели до закриття трьох телеканалів, а також обмеження, введені на доступ до інтернет-видань, не відповідають міжнародним стандартам свободи вираження думки. Про це заявила у вівторок в Женеві заступник верховного комісара ООН з прав людини Нада Аль-Нашіф.

Представляючи чергову, 32-гу, доповідь про ситуацію в Україні на сесії Ради ООН з прав людини (РПЛ), вона нагадала, що "санкції уряду, введені в лютому і серпні, призвели до закриття трьох телеканалів і обмежень громадського доступу до медійних онлайн-видань". Як підкреслила Аль-Нашіф, Управління верховного комісара ООН з прав людини (УВКПЛ) "стурбоване тим, що ці рішення про санкції не відповідають міжнародним стандартам, що стосуються права на свободу вираження думки, оскільки вони не були прийняті незалежним органом". Крім того, введені обмеження "не продемонстрували, що відповідають вимогам необхідності і пропорційності".

Представлена на сесії Доповідь УВКПЛ по Україні охоплює період з 1 лютого по 31 липня 2021 року. За словами Аль-Нашіф, за цей час було "задокументовано 22 випадки погроз і нападів на журналістів та інших працівників ЗМІ, правозахисників, активістів захисту навколишнього середовища, людей ЛГБТІ і тих, хто їх підтримує, а також представників національних меншин". "Ненависницькі висловлювання були спрямовані проти ромів, осіб ЛГБТІ, жінок, осіб з інвалідністю, а також людей, які сприймаються як такі, що мають проросійські погляди", - сказала заступник верховного комісара ООН. "Настійно необхідно, щоб влада ефективно розслідувала кожен такий інцидент", - резюмувала вона.

Санкції влади

У лютому президент України Володимир Зеленський ввів у дію рішення Ради національної безпеки і оборони (РНБО) про застосування до телеканалів "112 Україна", NewsOne і ZIK і до їхнього власника депутату від "Опозиційної платформи - За життя" (ОПЗЖ) Тараса Козака санкцій строком на п'ять років. Вони припускають "анулювання або призупинення ліцензій і припинення надання послуг з ретрансляції та розповсюдження телепрограм". Телеканали заявили, що вважають указ політичною розправою, а партія ОПЗЖ назвала його актом узурпації влади. Після закриття каналів журналісти створили новий телеканал "Перший Незалежний", який розпочав мовлення 26 лютого. Однак за вказівкою влади через годину після початку ефіру провайдери відключили його ефірне мовлення, незважаючи на раніше досягнуті угоди про співпрацю.

20 серпня секретар РНБО України Олексій Данілов повідомив за підсумками засідання відомства про введення санкцій проти головного редактора інтернет-видання "Страна.юа" Ігоря Гужви, компаній-видавців "Страны.юа", блогера і журналіста Анатолія Шарія, його дружини Ольги і ще кількох людей. Данілов заявив, що вони нібито займалися "протиправною діяльністю на території України".

Нагадаємо, у понеділок, 27 жовтня, стартувала чергова сесія Парламентської асамблеї Ради Європи, де працювали журналісти "Першого Незалежного" та інформували її учасників про незаконні дії української влади щодо незалежних медіа, таких як" 112 Україна", NEWSONE, ZIK,"Перший Незалежний", а також видань "Страна.ua" і "Шарий.net". у рамках засідання Асамблеї журналісти передали сотням європейських політиків, зокрема євродепутатам, делегатам ПАРЄ, працівникам МЗС, європейським політикам, міністрам і чиновникам різних країн листи, а також брошури, де детально розповіли про тиск на свободу слова в Україні.

2 лютого президент Володимир Зеленський підписав указ про застосування санкцій проти телеканалів "112 Україна", NewsOne і ZIK. Згідно з указом, який набув чинності з моменту підписання, до телеканалів застосовані санкції протягом п'яти років. Це передбачає блокування мовлення всіх трьох телеканалів. 

26 лютого журналісти незаконно закритих президентом Володимиром Зеленським телеканалів об'єдналися і створили новий телеканал – "Перший Незалежний". Засновниками нового медіа стала група журналістів, які раніше працювали на каналах "112 Україна", NewsOne і ZIK. Але буквально через годину після початку мовлення влада незаконно відключила телеканал від ефіру

Екс-власник телеканалу "Перший Незалежний" Роман Любицький поширив брехливу заяву про те, що не має стосунку до продажу телеканалу медіахолдингу "Новини". Заява Любицького не відповідає дійсності, оскільки від його імені діяв уповноважений ним представник, а сам Любицький отримав оплату за продаж телеканалу "Перший Незалежний".

20 серпня були введені санкції проти головного редактора інтернет-видання "Страна.ua" Ігоря Гужви, компаній-видавців "Страна.ua", блогера і журналіста Анатолія Шарія, його дружини Ольги. В результаті були заблоковані видання "Страна.ua" і "Шарий.net". 

Провідні європейські політики, міжнародні та українські експерти та світові ЗМІ розкритикували указ Зеленського про припинення роботи телеканалів "112 Україна", NewsOne і Zik.

У зв'язку з незаконними діями влади журналісти звернулися до державного секретаря США Ентоні Блінкена щодо запровадження тотальної цензури та серйозної загрози свободі інформації в Україні, направили відкриті листи Європейському комісару з питань розширення і політики добросусідства з 2010 по 2014 рік Штефану Фюле і екс-президенту Польщі Олександру КваснєвськомуГенеральному секретарю ООН Антоніу Гутеррешу, Верховному комісару ООН з прав людини Мішель Бачелет, спеціальному доповідачу ООН з питань заохочення та захисту прав на свободу думок та їх вільне вираження Ірен Хан та прес-секретарю Управління ООН з прав людини Марті Хуртадо. А Рада Європи порекомендувала журналістам незаконно закритого каналу "Перший Незалежний" звернутися до Європейського суду з прав людини у зв'язку з обмеженням свободи слова в Україні.

Також колективи медіа, незаконно закритих українською владою в особі президента Володимира Зеленського, зустрілися з Секретарем Сенату, віце-президентом Комітету закордонних справ, оборони та Збройних сил Жоелем Герріо, а також віце-президентом Комісії з конституційного законодавства, законодавства, загального виборчого права, регламенту та загального управління Сенату Франції Наталі Гуле. У ході зустрічі представники ЗМІ поінформували сенаторів про катастрофічну ситуацію зі свободою слова в Україні.

Крім цього, співробітники незаконно закритих українською владою телеканалів "112 Україна", NEWSONE, ZIK, а також "Перший Незалежний", який був закритий за листом заступника Голови СБУ без суду, і сайтів "Страна.ua" і "Шарий.net" прийшли на форум Ялтинської Європейської Стратегії у форматі YES Brainstorming 2021, який стартував 10 вересня в Києві, щоб розповісти про ситуацію зі свободою слова в Україні.

Журналісти закритих ЗМІ звернулися з листом до делегатів ПАРЄ, де розповіли про тиск влади на незалежні медіа в Україні і попросили дати свою оцінку. Підтримав їх і Фонд захисту свободи слова в Україні, голова якого направила лист президенту США Джо Байдену у зв'язку з переслідуванням владою незалежних медіа в Україні. 

За останні місяці світові ЗМІ, європейські політики та експерти опублікували 96,9 тисяч матеріалів, присвячених цькуванню українською владою опозиції та незалежних телеканалів.