Перед самітом Україна - ЄС журналісти незаконно закритих владою українських медіа закликали глав МЗС Європи відреагувати на обмеження свободи слова

2 лютого 2021 року президент України Володимир Зеленський підписав указ про застосування санкцій щодо телеканалів "112 Україна", NewsOne і ZіK РИА Новости

Співробітники незалежних українських медіа "112 Україна", NEWSONE, ZIK, "Перший Незалежний", "Страна.юа" і "Шарий.net" напередодні саміту Україна - ЄС, який відбудеться 12 жовтня, звернулися з відкритим листом до низки міністрів закордонних справ країн Європейського Союзу. 

Зокрема, відкрите звернення було направлено Міністру закордонних справ Італії Луїджі Ді Майо, Міністру закордонних справ Іспанії Хосе Мануелю Альбаресу, Міністру Європи та закордонних справ Франції Жан-Іву Ле Дріану, Міністру закордонних справ Туреччини Мевлюту Чавушоглу, Віце-прем'єр-міністру і міністру закордонних справ Бельгії Софі Вілмс, Міністру закордонних справ Фінляндії Пеккі Хаавісто, Голові федерального департаменту закордонних справ Швейцарії Ігнаціо Кассису. 

У своєму листі журналісти звернули увагу, що останнім часом в Україні спостерігається згортання процесу зміцнення законності у сфері функціонування українських засобів масової інформації. Це проявляється у відсутності результатів розслідування кримінальних справ, пов'язаних з нападами на журналістів і блогерів, відкритою цензурою з боку держави, яка поширюється виключно на опозиційні ЗМІ, і головне - у позасудовому переслідуванні ЗМІ, що знаходяться в опозиції до чинної влади.

Нижче наводимо повний текст звернення:

Ваше превосходительство,

Журналісти незаконно закритих українських ЗМІ висловлюють вам свою повагу і користуються цією можливістю, для того щоб привернути вашу увагу до проблеми забезпечення в Україні фундаментальних демократичних цінностей, серед яких особливу важливість для нас мають свобода слова, свобода вираження думок і рівний доступ до інформації.

Як Ви знаєте, за 30 років незалежності в нашій країні відбулися позитивні зміни, спрямовані на забезпечення основних прав і свобод людини, в тому числі в області незалежних медіа. Проте сьогодні в Україні відбувається суттєва корозія цієї основоположної ідеї демократії.

Віддаючи належне зробленому, останнім часом ми констатуємо згортання процесу зміцнення законності у сфері функціонування українських засобів масової інформації. Це проявляється у відсутності результатів розслідування кримінальних справ, пов'язаних з нападами на журналістів і блогерів, відкритою цензурою з боку держави, яка поширюється виключно на опозиційні ЗМІ, і головне - у позасудовому переслідуванні ЗМІ, що знаходяться в опозиції до чинної влади.

Зокрема, грубо порушивши принцип верховенства права, у позасудовому порядку (через рішення Ради національної безпеки і оборони, хоча позбавлення ЗМІ ліцензій можливе тільки за рішенням суду), українська влада заборонила трансляцію трьох провідних інформаційних телеканалів - "112 Україна", NEWSONE і ZIK. За звичайним листом заступника Голови СБУ і знову ж без суду влада злочинно вивела з ефіру телеканал "Перший Незалежний", який об'єднав журналістів трьох закритих каналів, припинивши його мовлення вже через годину після початку трансляції. Також через незаконне введення санкцій влада зупинила роботу і загрожує повним знищенням виданням "Страна.юа" і "Шарий.net".

Не меншу стурбованість викликають провокації праворадикальних сил, фізичні розправи таких угруповань з журналістами, які нібито сповідують "неправильні" політичні погляди.

Сьогодні дії української влади отримують все більший осуд з боку провідних міжнародних правозахисних організацій, відомих політиків та експертів. Новини про закриття наших телеканалів були опубліковані у всіх провідних світових ЗМІ. Також тільки за останні кілька місяців Управління Верховного комісара ООН з прав людини (УВКПЛ) висловило стурбованість у зв'язку з введеними санкціями, що призвели до закриття телеканалів "112 Україна", NEWSONE і ZIK, і назвало це рішенням таким, що суперечить міжнародним стандартам (повідомлення офіційного представника УВКПЛ Марти Хуртадо від 24 серпня 2021 р.).

Моніторингова місія ООН з прав людини зазначила (рапорт Ірен Хан від 21 червня 2021 р.), що цензура мовлення в Україні "не тільки не сумісна з міжнародними угодами про права людини, а й сприяє посиленню неправильних уявлень, що породжують страх і вкорінюють суспільну недовіру до інститутів".

У свою чергу доповідач ПАРЄ з питань свободи ЗМІ та захисту журналістів, член парламенту Австрії Штефан Шеннах заявив, що Європа вкрай стурбована катастрофічною ситуацією зі свободою слова в Україні, і підкреслив, що комісія ПАРЄ з прав людини працює, щоб українські правоохоронці припинили безкарність злочинів проти журналістів (заява від 2 вересня 2021 р.)

Президент Freedom House Майкл Абрамовітц направив лист президенту США Джо Байдену напередодні візиту українського лідера Володимира Зеленського, в якому зазначив, що останній продовжує використовувати виконавчу владу без судового нагляду для покарання ЗМІ, технологічних платформ, журналістів і веб-сайтів під приводом боротьби з дезінформацією (лист від 26 серпня 2021 р.).

Іншими словами, на нашу думку, в Україні в наявності згортання свободи слова. У зв'язку з цим ми користуємося цією можливістю, для того щоб привернути вашу увагу до цих вкрай тривожним тенденціям. Україна сьогодні, як ніколи раніше, потребує консолідації суспільства і подолання розколу між різними регіонами. Питання безперешкодного функціонування незалежних ЗМІ, в тому числі опозиційних до чинної влади, в цьому сенсі є прямим шляхом до отримання суспільної згоди, об'єднання наших громадян навколо ідеї побудови сильної суверенної України.

Беручи до уваги зазначені факти, просимо вас публічно відреагувати на ситуацію, що склалася навколо незаконного закриття ЗМІ в Україні, та ініціювати обговорення цього питання з представниками української сторони під час вашого майбутнього візиту в Україну. Сподіваємося на те, що ця позиція знайде розуміння з Вашого боку.

З повагою,

Колективи незаконно закритих українських ЗМІ.

Нагадаємо, у понеділок, 27 вересня, стартувала чергова сесія Парламентської асамблеї Ради Європи, де працювали журналісти "Першого Незалежного" та інформували її учасників про незаконні дії української влади щодо незалежних медіа, таких як" 112 Україна", NEWSONE, ZIK," Перший Незалежний", а також видань " Страна.юа "і " Шарий.net". у рамках засідання Асамблеї журналісти передали сотням європейських політиків, зокрема, євродепутатам, делегатам ПАРЄ, працівникам МЗС, європейським політикам, міністрам і чиновникам різних країн листи, а також брошури, де детально розповіли про тиск на свободу слова в Україні.

2 лютого президент Володимир Зеленський підписав указ про застосування санкцій проти телеканалів "112 Україна", NewsOne і ZIK. Згідно з указом, який набув чинності з моменту підписання, до телеканалів застосовані санкції протягом п'яти років. Це передбачає блокування мовлення всіх трьох телеканалів. 

26 лютого журналісти незаконно закритих президентом Володимиром Зеленським телеканалів об'єдналися і створили новий телеканал – "Перший Незалежний". Засновниками нового медіа стала група журналістів, які раніше працювали на каналах "112 Україна", NewsOne і ZIK. Але буквально через годину після початку мовлення влада незаконно відключила телеканал від ефіру

Екс-власник телеканалу "Перший Незалежний" Роман Любицький поширив брехливу заяву про те, що не має відношення до продажу телеканалу медіахолдингу "Новини". Заява Любицького не відповідає дійсності, оскільки від його імені діяв уповноважений ним представник, а сам Любицький отримав оплату за продаж телеканалу "Перший Незалежний".

20 серпня були введені санкції проти головного редактора інтернет-видання "Страна.юа" Ігоря Гужви, компаній-видавців "Страны.юа", блогера і журналіста Анатолія Шарія, його дружини Ольги. В результаті були заблоковані видання "Страна.юа" і "Шарий.net". 

Провідні європейські політики, міжнародні та українські експерти та світові ЗМІ розкритикували указ Зеленського про припинення роботи телеканалів "112 Україна", NewsOne і Zik.

У зв'язку з незаконними діями влади журналісти звернулися до державному секретарю США Ентоні Блінкену щодо запровадження тотальної цензури та серйозної загрози свободі інформації в Україні, направили відкриті листи Європейському комісару з питань розширення і політики добросусідства з 2010 по 2014 рік Штефану Фюле і екс-президенту Польщі Олександру КваснєвськомуГенеральному секретарю ООН Антоніу Гутеррешу, Верховному комісару ООН з прав людини Мішель Бачелет, спеціальному доповідачу ООН з питань заохочення та захисту прав на свободу думок та їх вільне вираження Ірен Хан та прес-секретарю Управління ООН з прав людини Марті Хуртадо. А Рада Європи порекомендувала журналістам незаконно закритого каналу "Перший Незалежний" звернутися до Європейського суду з прав людини у зв'язку з обмеженням свободи слова в Україні.

Також дооллективы медіа, незаконно закритих українською владою в особі президента Володимира Зеленського, зустрілися з Секретарем Сенату, віце-президентом Комітету закордонних справ, оборони та Збройних сил Жоелем Герріо, а також віце-президентом Комісії з конституційного законодавства, законодавства, загального виборчого права, регламенту та загального управління Сенату Франції Наталі Гуле. У ході зустрічі представники ЗМІ поінформували сенаторів про катастрофічну ситуацію зі свободою слова в Україні.

Крім цього співробітники незаконно закритих українською владою телеканалів "112 Україна", NEWSONE, ZIK, а також "Перший Незалежний", який був закритий за листом заступника Голови СБУ без суду, і сайтів "Страна.юа" і "Шарий.net" прийшли на форум Ялтинської Європейської Стратегії у форматі YES Brainstorming 2021, який стартував 10 вересня в Києві, щоб розповісти про ситуацію зі свободою слова в Україні.

Журналісти закритих ЗМІ звернулися з листом до делегатів ПАРЄ, де розповіли про тиск влади на незалежні медіа в Україні і попросили дати свою оцінку. Підтримав їх і Фонд захисту свободи слова в Україні, голова якого направила лист президенту США Джо Байдену у зв'язку з переслідуванням владою незалежних медіа в Україні. 

За останні місяці світові ЗМІ, європейські політики та експерти опублікували 96,9 тисяч матеріалів, присвячених цькуванню українською владою опозиції та незалежних телеканалів.