Журналісти незаконно закритих ЗМІ напередодні саміту Україна-ЄС звернулися до Євроради і Єврокомісії з проханням відреагувати на факти тиску владою на свободу слова в Україні

112ua.tv

Журналісти незаконно закритих медіа "112 Україна", NewsOne, ZIK, "Перший Незалежний", "Страна.ua" і "Шарий.net" напередодні саміту Україна-ЄС, який відбудеться 12 жовтня, написали звернення до голови Європейської Ради Шарля Мішеля, Верховного представника Союзу із закордонних справ і політики безпеки Жозепа Борреля, голови Єврокомісії Урсули фон дер Ляйен і європейського комісара з питань сусідства і розширення Олівера Вархелі.

У своєму листі журналісти просять європолітиків публічно відреагувати на ситуацію, що склалася навколо незаконного закриття ЗМІ в Україні, й ініціювати обговорення цього питання з представниками української сторони.

Повний текст звернення - наводимо нижче. 

Ясновельможний пане,

Журналісти незаконно закритих українських ЗМІ висловлюють вам свою повагу та користуються цією можливістю для того, щоб привернути вашу увагу до проблеми забезпечення в Україні фундаментальних демократичних цінностей, серед яких особливу важливість для нас мають свобода слова, свобода вираження думок і рівний доступ до інформації.

Як ви знаєте, протягом 30 років незалежності в нашій країні сталися позитивні зміни, спрямовані на забезпечення основних прав і свобод людини, у тому числі у сфері незалежних медіа. Проте сьогодні в Україні відбувається суттєва корозія цієї основоположної ідеї демократії.

Віддаючи належне зробленому, останнім часом ми констатуємо згортання процесу зміцнення законності у сфері функціонування українських засобів масової інформації. Це проявляється у відсутності результатів розслідування кримінальних справ, пов'язаних із нападами на журналістів і блогерів, відкритою цензурою з боку держави, яка поширюється виключно на опозиційні ЗМІ, і головне – у позасудовому переслідуванні ЗМІ, що перебувають в опозиції до чинної влади.

Зокрема, грубо порушивши принцип верховенства права, у позасудовому порядку (через рішення Ради національної безпеки та оборони, хоча позбавлення ЗМІ ліцензій є можливим тільки за рішенням суду), українська влада заборонила трансляцію трьох провідних інформаційних телеканалів – "112 Україна", NewsOne і ZIK. За звичайним листом заступника голови СБУ і знову ж таки без суду влада злочинно вивела з ефіру телеканал "Перший Незалежний", який об'єднав журналістів трьох закритих каналів, припинивши його мовлення вже через годину після початку трансляції. Також через незаконне запровадження санкцій влада припинила роботу й загрожує повним знищенням виданням "Страна.ua" і "Шарий.net".

Не менша стурбованість і через провокації праворадикальних сил, фізичні розправи таких угруповань з журналістами, які нібито сповідують "неправильні" політичні погляди.

Сьогодні дії української влади зазнають дедалі більшого осуду з боку провідних міжнародних правозахисних організацій, відомих політиків та експертів. Новини про закриття наших телеканалів було опубліковано в усіх провідних світових ЗМІ. Також тільки протягом останніх кількох місяців Управління Верховного комісара ООН з прав людини (УВКПЛ) висловило стурбованість у зв'язку із запровадженими санкціями, що призвели до закриття телеканалів "112 Україна", NewsOne і ZIK, і назвало це рішенням таким, що суперечить міжнародним стандартам (повідомлення офіційного представника УВКПЛ Марти Хуртадо від 24 серпня 2021 р.).

Моніторингова місія ООН із прав людини зазначила (рапорт Ірен Ган від 21 червня 2021 р.), що цензура мовлення в Україні "не тільки не є сумісною з міжнародними угодами про права людини, а й сприяє посиленню неправильних уявлень, що викликають страх і вкорінюють суспільну недовіру до інститутів".

Своєю чергою доповідач ПАРЄ з питань свободи ЗМІ та захисту журналістів, член парламенту Австрії Штефан Шеннах заявив, що Європа вкрай стурбована катастрофічною ситуацією зі свободою слова в Україні, і підкреслив, що комісія ПАРЄ з прав людини працює, щоб українські правоохоронці припинили безкарність злочинів проти журналістів (заява від 2 вересня 2021 р.)

Президент Freedom House Майкл Абрамовіц надіслав листа президенту США Джо Байдену напередодні візиту українського лідера Володимира Зеленського, в якому зазначив, що останній продовжує використовувати виконавчу владу без судового нагляду для покарання ЗМІ, технологічних платформ, журналістів і веб-сайтів під приводом боротьби з дезінформацією (лист від 26 серпня 2021 р.).

Іншими словами, на нашу думку, в Україні відбувається згортання свободи слова. У зв'язку з цим ми користуємося цією можливістю для того, щоб привернути вашу увагу до цих вельми тривожних тенденцій. Україна сьогодні, як ніколи раніше, потребує консолідації суспільства й подолання розколу між різними регіонами. Питання безперешкодного функціонування незалежних ЗМІ, у тому числі опозиційних до чинної влади, у цьому сенсі є прямим шляхом до отримання суспільної згоди, об'єднання наших громадян навколо ідеї побудови сильної суверенної України.

Беручи до уваги зазначені факти, просимо вас публічно відреагувати на ситуацію, яка склалася навколо незаконного закриття ЗМІ в Україні, та ініціювати обговорення цього питання із представниками української сторони під час вашого майбутнього візиту до України. Сподіваємося на те, що ця позиція знайде розуміння з вашого боку.

З повагою,

Колективи незаконно закритих українських ЗМІ.

До слова, це не перший лист і не перший мітинг, якими журналісти незаконно закритих телеканалів "112 Україна", NewsOne, ZIK і "Перший Незалежний" закликають міжнародну спільноту звернути увагу на проблему зі свободою слова в Україні.

Раніше колективи співробітників незаконно закритих українською владою телеканалів і сайтів написали листа державному секретарю США Ентоні Блінкену щодо запровадження тотальної цензури та серйозної загрози свободі інформації в Україні.

Також вони зустрілися із секретарем Сенату, віце-президентом Комітету закордонних справ, оборони й збройних сил Жоелем Герріо та віце-президентом Комісії з конституційного законодавства, загального виборчого права, регламенту й загального управління Сенату Франції Наталі Гуле та поінформували сенаторів про катастрофічну ситуацію зі свободою слова в Україні.

До цього було звернення в Управління Верховного комісара ООН з прав людини з проханням приділити увагу проблемі знищення свободи слова в Україні та вплинути на українську владу в цілому й президента Зеленського зокрема.

Крім того, наприкінці серпня журналісти незаконно закритих медіа "112 Україна", NewsOne, ZIK, "Перший Незалежний", КРТ, "Страна.uа", "Шарій.net" провели великий мітинг біля стін посольства США в Києві, під час якого передали лист про незаконні дії влади в особі президента України Володимира Зеленського, а також закликали президента США Джо Байдена порушити проблему знищення Зеленським свободи слова в Україні.

До цього, 23 серпня, сотні журналістів незаконно закритих каналів провели мітинг із вимогою про захист свободи слова в Україні. Журналісти планували провести мітинг під будівлею Національної опери, де зібралися учасники "Кримської платформи", але їх не пропустила поліція.

Також сотні журналістів телеканалів "112 Україна", NewsOne і ZIK приходили до представництва ООН в Україні висловити подяку за звіт Управління Верховного комісара ООН з прав людини "Огляд ситуації у сфері прав людини в Україні", в якому закриття телеканалів було визнано незаконним.

Також важливо, що 27-30 вересня проходила чергова сесія Парламентської асамблеї Ради Європи, де працювали журналісти "Першого Незалежного" та інформували її учасників про незаконні дії української влади щодо незалежних медіа, таких як "112 Україна", NEWSONE, ZIK, "Перший Незалежний", а також видань "Страна.ua" і "Шарий.net". У рамках засідання Асамблеї журналісти передали сотням європейських політиків, зокрема, євродепутатам, делегатам ПАРЄ, працівникам МЗС, європейським політикам, міністрам і чиновникам різних країн листи, а також брошури, де детально розповіли про тиск на свободу слова в Україні.

Як відомо, 2 вересня Печерський районний суд прийняв рішення про продовження запобіжного заходу у вигляді домашнього арешту Медведчуку на 2 місяці, до 31 жовтня.

2 лютого президент Володимир Зеленський підписав указ про застосування санкцій проти телеканалів "112 Україна", NewsOne і ZIK. Згідно з указом, який набув чинності з моменту підписання, до телеканалів застосовані санкції протягом п'яти років. Це передбачає блокування мовлення всіх трьох телеканалів. 

26 лютого журналісти незаконно закритих президентом Володимиром Зеленським телеканалів об'єдналися і створили новий телеканал – "Перший Незалежний". Засновниками нового медіа стала група журналістів, які раніше працювали на каналах "112 Україна", NewsOne і ZIK. Але буквально через годину після початку мовлення влада незаконно відключила телеканал від ефіру

20 лютого президент України Володимир Зеленський підписав указ, яким ввів у дію рішення Ради нацбезпеки і оборони запровадити санкції проти 8 осіб - серед них голова політради партії "Опозиційна платформа - За життя" Віктор Медведчук та його дружина Оксана Марченко. 

13 травня в Печерському суді Києва обрали запобіжний захід голові політради партії ОПЗЖ Віктору Медведчуку. 21 травня Київський апеляційний суд залишив у силі цілодобовий домашній арешт для нардепа. 9 липня суд продовжив домашній арешт Віктору Медведчуку до 7 вересня. Відразу ж після початку засідання адвокати лідера ОПЗЖ заявили про відвід судді Сергію Вовку. Справа в тому, що Вовк вирішив розглядати питання продовження строків досудового розслідування без сторони захисту. Але в підсумку суд відхилив клопотання про відвід судді і прокурора. 30 липня Київський апеляційний суд відмовив адвокатам голови політради "Опозиційної платформи - За життя" Віктора Медведчука в задоволенні апеляції щодо продовження термінів домашнього арешту політика до 7 вересня.

В ОПЗЖ відреагувавли на це правове свавілля і заявили, що такі дії влади - відверта і цинічна політична розправа над опозиційним політиком, який своєю принциповою позицією розкриває непрофесіоналізм, продажність і антинародний характер влади.

Коментуючи ситуацію, Віктор Медведчук підкреслив: його адвокати повністю готові до процесу оскарження запобіжного заходу і у них є докази, які спростовують звинувачення прокуратури і доводять незаконність застосування до нього домашнього арешту.

Так, стороною захисту була подана апеляція на рішення Печерського районного суду Києва про продовження запобіжного заходу політику. Однак 30 липня Київський апеляційний суд відхилив її, незважаючи на розгром усіх доводів обвинувачення.

Провідні європейські політики, міжнародні та українські експерти та світові ЗМІ розкритикували указ Зеленського про припинення роботи телеканалів "112 Україна", NewsOne і ZIK.

За останні місяці світові ЗМІ, європейські політики та експерти опублікували понад 96,9 тис. матеріалів, присвячених цькуванню українською владою опозиції та незалежних телеканалів.