У ПАРЄ зажадали від уряду України дотримуватися демократії

фото з відкритих джерел

Навіть Євросоюз дав зрозуміти владі України, що порушувати свободи громадян настільки явно, як це робить Київ, в сучасному суспільстві недозволено. Про це політолог Олена Паніна розповіла "ФАН", коментуючи критику в стінах ПАРЄ санкцій Радбезу України проти ЗМІ.

Головний доповідач ПАРЄ з питань свободи медіа та захисту журналістів Штефан Шенах заявив в інтерв'ю українському телеканалу "Перший Незалежний", що журналістика на Україні є небезпечною професією.

Директор Інституту міжнародних політичних і економічних стратегії "РУССТРАТ" Олена Паніна зазначила, що останнім часом знову активізувалися спроби української влади якось "оживити" процес входження України в Європейське співтовариство і Північноатлантичний блок.

"Як і раніше, наполегливість України не викликає ентузіазму ні в Брюсселі, ні в керівних структурах ЄС. І хоча адміністрація [Володимира] Зеленського всіма силами прагне переконати європейських партнерів, що робить все можливе для розвитку демократичних свобод і захисту прав людини, подібні декларації Києва зустрічають неабиякий скепсис, це чітко проявилося на сесії Парламентської асамблеї Ради Європи", — сказала політолог.

Паніна звернула увагу, що віце-президент Парламентської асамблеї Ради Європи Кільюнен Кіммо заявив, що "не може бути серйозних політичних і демократичних процесів в країні, де не дають вільно висловлювати думки", і це, на думку європейського політика, є однією з головних перешкод для інтеграції України в Європейське співтовариство.

"Для таких жорстких заяв є серйозні підстави. За останні місяці світові ЗМІ, європейські політики та експерти опублікували понад 82,5 тисяч матеріалів, присвячених цькуванню українською владою опозиції та незалежних телеканалів. Гучний резонанс викликали санкції проти восьми осіб, серед яких голова політради партії "Опозиційна платформа - За життя" Віктор Медведчук і його дружина Оксана Марченко. Віктора Медведчука звинуватили в "проросійських поглядах", і він досі перебуває під домашнім арештом", — підкреслила аналітик.

Співрозмовниця "ФАН" повідомила, що викликав масу питань в ПАРЄ і указ про санкції проти опозиційних телеканалів "112 Україна", NewsOne і "ЗІК". У підсумку в Україні сьогодні не залишилося ЗМІ, що виражають відмінну від офіційної точку зору.

"Віце-президент ПАРЄ Кільюнен Кіммо висловив стурбованість станом демократичних процесів в Україні, підкресливши, що "в цих процесах провідну роль відіграють медіа, адже вони транслюють різнобічні думки, які є в суспільстві". А головний доповідач ПАРЄ з питань свободи медіа та захисту журналістів Штефан Шенах нагадав, що в європейських країнах телеканал можна закрити тільки за рішенням суду, уряд цього зробити не може", — додала експерт.

Директор Інституту міжнародних політичних та економічних стратегії зауважила, що в ході сесії ПАРЄ озвучили факт блокування ЗМІ Радою національної безпеки і оборони України без судового розгляду і запропонували створити спеціальну комісію, яка оцінить свободу слова в Україні.

"Уряд України побудував цілий лабіринт з норм і правил для політиків і ЗМІ. Масу нарікань викликає "Закон про ЗМІ", який суперечить світовим стандартам. Напруга у відносинах влади України з опозиційними політиками і журналістами близька до точки кипіння. Багато з них були змушені покинути країну. Різко посилилася цензура в українському Інтернеті. У ПАРЄ вперше висловили пряму критику щодо демократії в Україні", - підсумувала Паніна.

Політичний стратег висловила думку, що адміністрації Володимира Зеленського слід давно зрозуміти: голослівна риторика на підтримку "демократичних цінностей" більше не переконує, потрібні реальні кроки щодо нормалізації суспільної ситуації, а до цього в Києві не готові.