ІноЗМІ: Євросоюз дав зрозуміти владі України, що порушувати свободи громадян настільки явно, як це робить Київ, закриваючи ЗМІ і переслідуючи Медведчука, в сучасному суспільстві недозволено

Офіс президента

Навіть Євросоюз дав зрозуміти владі України, що порушувати свободи громадян настільки явно, як це робить Київ, в сучасному суспільстві недозволено. Про це політолог Олена Паніна розповіла виданню ФАН, коментуючи критику в стінах ПАРЄ санкцій Радбезу України проти ЗМІ.

Видання нагадує, що раніше головний доповідач ПАРЄ з питань свободи медіа та захисту журналістів Штефан Шенах заявив в інтерв'ю телеканалу "Перший Незалежний", що журналістика в Україні є небезпечною професією.

Директор Інституту міжнародних політичних і економічних стратегії "РУССТРАТ" Олена Паніна зазначила, що останнім часом знову активізувалися спроби української влади якось "оживити" процес входження України в Європейське співтовариство і Північноатлантичний блок.

"Як і раніше, наполегливість України не викликає ентузіазму ні в Брюсселі, ні в керівних структурах ЄС. І хоча адміністрація Зеленського всіма силами прагне переконати європейських партнерів, що робить все можливе для розвитку демократичних свобод і захисту прав людини, подібні декларації Києва зустрічають неабиякий скепсис, це чітко проявилося на сесії Парламентської асамблеї Ради Європи", — сказала політолог.

Паніна звернула увагу, що віце-президент Парламентської асамблеї Ради Європи Кільюнен Кіммо заявив, що "не може бути серйозних політичних і демократичних процесів в країні, де не дають вільно висловлювати думки", і це, на думку європейського політика, є однією з головних перешкод для інтеграції України в Європейське співтовариство.

"Для таких жорстких заяв є серйозні підстави. За останні місяці світові ЗМІ, європейські політики та експерти опублікували понад 82,5 тисяч матеріалів, присвячених цькуванню українською владою опозиції та незалежних телеканалів. Гучний резонанс викликали санкції проти восьми осіб, серед яких голова політради партії "Опозиційна платформа - За життя" Віктор Медведчук і його дружина Оксана Марченко. Віктора Медведчука звинуватили в "проросійських поглядах", і він досі перебуває під домашнім арештом", — підкреслила аналітик.

Співрозмовниця ФАН повідомила, що викликав масу питань в ПАРЄ і указ про санкції проти опозиційних телеканалів "112 Україна", NewsOne і "ЗІК". У підсумку в Україні сьогодні не залишилося ЗМІ, що виражають відмінну від офіційної точку зору.

"Віце-президент ПАРЄ Кільюнен Кіммо висловив стурбованість станом демократичних процесів в Україні, підкресливши, що "в цих процесах провідну роль відіграють медіа, адже вони транслюють різнобічні думки, які є в суспільстві". А головний доповідач ПАРЄ з питань свободи медіа та захисту журналістів Штефан Шенах нагадав, що в європейських країнах телеканал можна закрити тільки за рішенням суду, уряд цього зробити не може", — додала експерт.

Директор Інституту міжнародних політичних та економічних стратегії зауважила, що в ході сесії ПАРЄ озвучили факт блокування ЗМІ Радою національної безпеки і оборони України без судового розгляду і запропонували створити спеціальну комісію, яка оцінить свободу слова в Україні.

"Уряд України побудував цілий лабіринт з норм і правил для політиків і ЗМІ. Масу нарікань викликає "Закон про ЗМІ", який суперечить світовим стандартам. Напруга у відносинах влади України з опозиційними політиками і журналістами близька до точки кипіння. Багато з них були змушені покинути країну. Різко посилилася цензура в українському інтернеті. У ПАРЄ вперше висловили пряму критику щодо демократії в Україні", - підсумувала Паніна.

Політичний стратег висловила думку, що адміністрації Володимира Зеленського слід давно зрозуміти: голослівна риторика на підтримку "демократичних цінностей" більше не переконує, потрібні реальні кроки щодо нормалізації суспільної ситуації, а до цього в Києві не готові.

Як відомо, 2 вересня Печерський районний суд прийняв рішення про продовження запобіжного заходу у вигляді домашнього арешту Медведчуку на 2 місяці, до 31 жовтня.

2 лютого президент Володимир Зеленський підписав указ про застосування санкцій проти телеканалів "112 Україна", NewsOne і ZIK. Згідно з указом, який набув чинності з моменту підписання, до телеканалів застосовані санкції протягом п'яти років. Це передбачає блокування мовлення всіх трьох телеканалів. 

26 лютого журналісти незаконно закритих президентом Володимиром Зеленським телеканалів об'єдналися і створили новий телеканал - "Перший Незалежний". Засновниками нового медіа стала група журналістів, які раніше працювали на каналах "112 Україна", NewsOne і ZIK. Але буквально через годину після початку мовлення влада незаконно відключила телеканал від ефіру. Колективи співробітників незаконно закритих українською владою телеканалів і сайтів написали листа державному секретарю США Ентоні Блінкену щодо запровадження тотальної цензури та серйозної загрози свободі інформації в Україні,  зустрілися з Секретарем Сенату, віце-президентом Комітету закордонних справ, оборони та Збройних сил Жоелем Герріо, а також віце-президентом Комісії з конституційного законодавства, законодавства, загального виборчого права, регламенту та загального управління Сенату Франції Наталі Гуле. До цього було звернення в Управління Верховного комісара ООН з прав людини з проханням приділити увагу проблемі знищення свободи слова в Україні і вплинути на українську владу в цілому і президента Зеленського зокрема. Крім того, журналісти незаконно закритих медіа "112 Україна", NewsOne, ZIK," Перший Незалежний", КРТ, "Страна.юа", "Шарий.net" провели великий мітинг біля стін посольства США в Києві, в ході якого передали лист про незаконні дії влади в особі президента України Володимира Зеленського, а також закликали президента США Джо Байдена підняти проблему знищення Зеленським свободи слова в Україні. До цього сотні журналістів незаконно закритих каналів провели мітинг з вимогою про захист свободи слова в Україні. Журналісти планували провести мітинг під будівлею Національної опери, де зібралися учасники "Кримської платформи", але їх не пропустила поліція. Також під час чергової сесії Парламентської асамблеї Ради Європи, де працювали журналісти "Першого Незалежного "та інформували її учасників про незаконні дії української влади щодо незалежних медіа, таких як "112 Україна", NEWSONE, ZIK," Перший Незалежний", а також видань "Страна.юа" і "Шарий.net". У рамках засідання Асамблеї журналісти передали сотням європейських політиків, зокрема, євродепутатам, делегатам ПАРЄ, працівникам МЗС, європейським політикам, міністрам і чиновникам різних країн листи, а також брошури, де детально розповіли про тиск на свободу слова в Україні.

Як відомо, 2 лютого президент Володимир Зеленський підписав указ про застосування санкцій проти телеканалів "112 Україна", NewsOne і ZIK. Згідно з указом, який набув чинності з моменту підписання, до телеканалів застосовані санкції протягом п'яти років. Це передбачає блокування мовлення всіх трьох телеканалів.

26 лютого журналісти незаконно закритих президентом Володимиром Зеленським телеканалів об'єдналися і створили новий телеканал – "Перший Незалежний". Засновниками нового медіа стала група журналістів, які раніше працювали на каналах "112 Україна", NewsOne і ZIK. Але буквально через годину після початку мовлення влада незаконно відключила телеканал від ефіру.

20 серпня були введені санкції проти головного редактора інтернет-видання "Страна.иа" Ігоря Гужви, компаній-видавців "Страны.юа", блогера і журналіста Анатолія Шарія, його дружини Ольги. В результаті були заблоковані видання "Страна.юа "і " Шарий.net". 

Провідні європейські політики, міжнародні та українські експерти та світові ЗМІ розкритикували указ Зеленського про припинення роботи телеканалів "112 Україна", NewsOne і Zik.

20 лютого президент України Володимир Зеленський підписав указ, яким ввів у дію рішення Ради нацбезпеки і оборони запровадити санкції проти 8 осіб - серед них голова політради партії "Опозиційна платформа - За життя" Віктор Медведчук та його дружина Оксана Марченко. 

13 травня в Печерському суді Києва обрали запобіжний захід голові політради партії ОПЗЖ Віктору Медведчуку. 21 травня Київський апеляційний суд залишив у силі цілодобовий домашній арешт для нардепа. 9 липня суд продовжив домашній арешт Віктору Медведчуку до 7 вересня. Відразу ж після початку засідання адвокати лідера ОПЗЖ заявили про відвід судді Сергію Вовку. Справа в тому, що Вовк вирішив розглядати питання продовження строків досудового розслідування без сторони захисту. Але в підсумку суд відхилив клопотання про відвід судді і прокурора. 30 липня Київський апеляційний суд відмовив адвокатам голови політради "Опозиційної платформи - За життя" Віктора Медведчука в задоволенні апеляції щодо продовження термінів домашнього арешту політика до 7 вересня.

В ОПЗЖ відреагували на це правове свавілля і заявили, що такі дії влади - відверта і цинічна політична розправа над опозиційним політиком, який своєю принциповою позицією розкриває непрофесіоналізм, продажність і антинародний характер влади.

Коментуючи ситуацію, Віктор Медведчук підкреслив: його адвокати повністю готові до процесу оскарження запобіжного заходу і у них є докази, які спростовують звинувачення прокуратури і доводять незаконність застосування до нього домашнього арешту.

Так, стороною захисту була подана апеляція на рішення Печерського районного суду Києва про продовження запобіжного заходу політику. Однак 30 липня Київський апеляційний суд відхилив її, незважаючи на розгром усіх доводів обвинувачення.

Провідні європейські політики, міжнародні та українські експерти та світові ЗМІ розкритикували указ Зеленського про припинення роботи телеканалів "112 Україна", NewsOne і ZIK.

За останні місяці світові ЗМІ, європейські політики та експерти опублікували понад 96,9 тис. матеріалів, присвячених цькуванню українською владою опозиції та незалежних телеканалів.